GeriKelebek Her 8 kadından 1'i bunu yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 8 kadından 1'i bunu yaşıyor

Her 8 kadından 1'i bunu yaşıyor
refid:25950883 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, çikolata kisti olarak da bilinen endometriozistin, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen bir kronik hastalık olduğunu belirterek, dünyada her 8 kadından birinin endometriozis hastası olduğunu bildirdi.

"13 Mart Dünya Endometriozis Günü" dolayısıyla soruları cevaplayan Ünlü, endometriozis rahatsızlığı olan kadınların tedavilerini spor ve sağlıklı beslenmeyle destekleyebileceklerini söyledi. "Çikolata kisti" olarak bilinen endometriozisin, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen kronik bir hastalık olduğunu anlatan Ünlü, dünyada yaklaşık 200 milyon kadın ve genç kızın bu hastalıkla mücadele ettiğini kaydetti.

Endometriozisin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten Ünlü, hastalığın, "rahim içinde bulunması gereken endometriyal hücrelerin rahmin dışında sıklıkla da yumurtalık ve karın zarında görülmesi durumu" olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Ünlü, endometriozis ile ilgili en sık görülen bulgunun ağrı olduğunu ifade ederek, 'Özellikle adet dönemini ağrılı geçiren, kasık ağrısı çeken kadınlarla cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınlarda endometriozisden şüphelenilmelidir. Endometriozis tedavi edilmez ise kısırlığa neden olabilir. Hastalığın tanısı için, semptomları taşıyan kadınlara bu konuda altın standart olan laparoskopiyle karın içinin gözlemlenmesi ve biyopsi aldırma yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca, yumurtalık endometriozisi ultrasonda kolayca tanınabildiği için bir başka yöntem olarak, tanıda ultrason da kullanılabilir" bilgilerini verdi.

"HASTALIK TEKRARLAYABİLİR"

Prof. Dr. Cihat Ünlü, dünyada her 8 kadından birinin endometriozis hastası olduğunu belirterek, tedavinin, hastalıkta görülen pelvik ağrı ve kitle ile kısırlık gibi semptomların giderilmesini amaçladığını vurguladı.

Hastalığın kronik olması nedeniyle uygulanan hormonal ve cerrahi tedavi sonucunda hastalığın tekrarlayabileceğine dikkati çeken Ünlü, şöyle devam etti:

"Tedavi şekline karar vermek için, hastalığın şiddeti, yaygınlığı ve yerleşimi, hastanın yaşı, gebelik isteği, ilaçların yan etkisi, cerrahi komplikasyon oranları ve tedavi maliyetleri gibi verilere bakılması gerekmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen endometriozis hastaları, laparoskopik cerrahiyle kitlelerin çıkarılması ya da yardımcı üreme yöntemleri olan aşılama ve tüp bebek uygulamalarına yönelebilirler."

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, hastalığa dikkati çekmek amacıyla "Million Women March for Endometriosis 2014" platformunca, "13 Mart Dünya Endometriozis Yürüyüşü"nün farklı coğrafyalardaki 53 şehirde gerçekleştirileceğini ve yine bu kapsamda çeşitli aktivitelerin gerçekleştirileceğini bildirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle