GeriKelebek Hayvanların seveni cok !
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayvanların seveni cok !

Doğaya dönüş, sevgi arayışı, üstelik moda kavramı da araya girince 21. yüzyıla girerken hayvanseverlerin sayısı giderek artıyor

Tüm dünyada altı yüz bin üyesi bulunan ve hayvanların bir numaralı koruyucusu olarak tanınan PETA isimli kuruluş hayvan seven ve sevmeyen ünlülerin bir listesini yapıp, onları dünyaya tanıtmak istedi. Biz de hem bu listeye girenleri, hem de ülkemizden listeye aday olan isimleri belirledik...

Ülkemizdeki sanatçıların çoğu hayvan dostu. Genellikle de evlerinde kedi besliyorlar. İkinci tercih ise köpek. Kedi veya köpek beslemeyenlerin evindeyse kaplumbağa, papağan, hatta pekin ördeğine rastlamak mümkün oluyor. Özellikle 90’lı yıllarda ortaya çıkan bu durum dünyada da aynı. Birçok yabancı ünlünün adı hayvanseverler arasında ön sıralarda yer alıyor. Özellikle PETA’nın çalışmaları ünlüler başta olmak üzere herkesi etkiliyor. PETA’nın geçtiğimiz yıllarda yaptığı kürk karşıtı kampanyalarda birçok top model ve oyuncu da yer almıştı. Kurumun son çalışması ise oldukça ilginç: Hayvan seven ve sevmeyen ünlülerin listesini yayınlayarak yine magazin gündeminin ilgisini çekiyorlar.

Peki ‘tescilli düşmanlar’, yani hayvan sevmeyenler kim? PETA’ya göre öncelikle kürk giymekten asla vazgeçmeyenler, sonrasındaysa avcılığı hala popüler bir spor olarak görüp devam ettirenler! Ancak isim olarak kim diye sorarsanız, cevabı pek çıkmıyor. Çünkü sonuç olarak hayvanları seven çok, sevmeyenler ise pek itiraf edemiyor gibi... Bu durumda 21. yüzyıla girerken doğaya dönüş, sevgi arayışı gibi kavramlar en azından hayvan dostu insanı yaratmış diyebiliriz. Yani belki...

Alicia Silverstone

Batman filminin yıldızı Alicia Silverstone, boş zamanlarında okulları dolaşarak çocuklara ve gençlere biyoloji derslerinde kurbağaları kesmemeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyor. Alicia Silverstone, bir kurbağayı öperken çekilen fotoğrafını da ajanslara gönderdi.

Gillian Anderson

Files dizisinin yıldızı Gillian Anderson ise, boğaların zevk uğruna öldürülmelerine karşı çıkıyor. Genç yıldız, yirmi birinci yüzyıla girerken insanların boğa güreşleri gibi vahşi zevklerden vazgeçmeleri gerektiğine inanıyor.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, geçen yıl izleyicilerine dana etinden yapılmış köftelerin yenmemesi gerektiğini anlatmaya kalkıştığı için mahkemeye verilmişti. Dana ve sığırların etleri uğruna kesilmeleri Winfrey'i çok üzüyor ve ünlü talkshowcu kürk de giymiyor.

Richard Pryor

Ünlü komedyen Richard Pryor, Güney Afrika'da bebek fillerin ailelerinden ayrılıp esir kamplarına gönderildiklerini ve burada sirklere ve hayvanat bahçelerine satıldıklarını öğrenince yavru fillerin bir numaralı savunucusu kesildi.

Pamela Anderson

Pamela Anderson, her fırsatta hayvan türlerinin korunması için konuşmalar yapıyor, hayvanseverlerin dernek ve vakıfları için gönüllü olarak çalışıyor.

Hülya Avşar

Üç, dört seneden beri Duman'la birlikte yaşıyor Hülya Avşar. O kadar çok seviyor ki, hamilelikte evde hayvan beslemeyin diyenlerin sözleri bile onu etkilememiş. ‘‘Hamileyken hayvan beslemeyin safsatasına hiçbir zaman inanmadım. Kedimden vazgeçmedim. Allaha şükür sapasağlam bir kızım var. Evde bir hayvanla birlikte büyümek onun da ruh sağlığı açısından çok önemli diyor.

Mehmet Ali Erbil

Erbil'in çok sevdiği bir Siyam Kedisi var. Kısıtlı zamanlarında kedisiyle oynamayı çok seven ünlü şovmen: ‘‘Bu kedi tam bir fındık canavarı. Ben de onun için özellikle fındık kırıyorum!’’ diyor.

Harun Kolçak

Şarkıcı, tam bir hayvan tutkunu. Evinde hem kedi, hem de biri Terrier biri de Rotweiler cinsi olmak üzere iki tane köpek besleyen Harun Kolçak, aynı zamanda sıkı bir vejetaryen. Şarkıcı: ‘‘Allah'ın yarattığı tüm canlılara saygı duymak lazım’’ diyerek, bir çok sebze çeşidiyle de değişik tatlar hazırlanabileceğini belirtiyor.

Deniz Pulaş

Evinde üç tane kedi besleyen manken: ‘‘Keşke bahçeli bir evim olsa da daha çok hayvan besleyebilsem’’ diyor. Yalnızlığın tadını kedileriyle çıkaran Deniz Pulaş, onları da sokaktan kurtarıp, yaşama şansı tanıdığını düşünüyor.

Çiğdem Tunç

Tunç'un kedi sevgisi zaten dillere destan. Tanıdık tanımadık bu sevgiyi bilmeyen yok. Eşi Hulki Mengü kızmasın ama, çocukları yerine koyduğu kedileri Çiğdem Tunç için bir numara.

Hasan Yılmaz

Clintonlar'ın Beyaz Saray'ı paylaştıkları sevimli dostları olur da bizimkilerin olmaz mı? Daisy'de, Mesut Yılmaz'ın Başbakanlığı döneminde konutu onlarla paylaştı. Danua cinsi olan Daisy'nin yedi sevimli yavrusu dünyaya geldiğinde Berna ve Hasan Yılmaz başucundaydı.

Ya gerçekten sayıları çok az; ya da kendilerini çok iyi gizliyorlar. İşte Peta'nın da zar zor isimlendirdiği, Türkiye’de ise bulunamayan ‘‘hayvan sevmezler’’!

Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow, kürk giymekten hoşlandığını söylüyor. Fakat Amerika'da saldırıya uğramaktan korktuğu için kürk giymekten kaçındığını da belirtiyor.

Naomi Campbell

Campbell, bir zamanlar PETA için çalışıyordu. Ama son günlerde fikir değiştirdi ve:‘‘Kürk giymezsem kendimi çıplak hissederim‘‘ diyor.Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False