GeriKelebek Haydi göz doktoruna
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haydi göz doktoruna

Abone Olgoogle-news

Göz sağlığı uzmanları, çocuklarda sıkça görülen göz tembelliği, şaşılık, miyop, hipermetrop ve astiğmat gibi problemleri erken yaşta tedavi edilebilmesi için iki yaşını geçmeden çocukların göz doktoruna götürülmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye’de görme kusurlarına çok fazla rastlanıyor. Uzağı görememe sorunu olan miyopi Türkiye’de yetişkinlerde yüzde 40, yakını iyi görememe olarak tanımlanan hipermetropi ise yüzde 25 oranında görülüyor. Göz kusurlarınında genetik geçişin ciddi bir rol oynadığı düşünüldüğünde çocukların da bu riski taşıdığı bir gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Çocukluk çağında görme kusurları dışında başta göz tembelliği olmak üzere birçok sorun da çocukları bekliyor.

ÇOCUKLARIN OKULA GİTMESİ BEKLENMEMELİ

Acıbadem Bağdat Caddesi Polikliniği Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Özveren, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, çocukların mutlaka 2 yaşına kadar göz hekimine götürülmesi gerektiğini söyledi. Çocuklara bu dönemde damlalı göz muayenesi yapılarak, kırma kusuru olup olmadığının belirlendiğini kaydeden Özveren, "Görme kusurları dışında erken saptanması gereken başka hastalıklar da var. Çocuklar ancak 7 yaşında okula başladıktan sonra, sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte hekime getiriliyor. Daha erken yaşta çocukların doktora getirilmesi bilincinin ailelere aşılanması şart" dedi.

GÖZ BOZUKLUKLARI

Özveren’in verdiği bilgilere göre, miyop, hipermetrop ve astigmat çocuklarda sık rastlanıyor. Okul döneminde "tahtayı iyi görememe, derslerde başarısızlık" gibi şikayetlerle aileler çocuklarını doktora götürme ihtiyacı duyuyorlar.

MİYOP ÇOCUK BÜYÜDÜKÇE İLERLİYOR

Özveren, rutin bir göz muayenesiyle çocukta miyobun teşhis edilebildiğini ancak miyopu durdurmanın mümkün olmadığını belirtti. "Çocuğun boyu nasıl uzuyorsa gözü ve göz numarası da büyüyor" diyen Dr. Özveren, tedavide amaçlarının ise gözün fonksiyonu olan iyi görmeyi sağlamak olduğunu ifade etti.

ÇOCUĞUNUZ GÖZLERİNİ ÇOK KIRPIYOR MU

Hipermetrop çocuklar genellikle çok sık göz kırpıyorlar ve baş ağrısı şikayeti yaşıyorlar. Ailelerin çocuklarında bu belirtileri gördüklerinde mutkala doktora başvurması gerektiğina dikkat çeken Dr. Özveren, "Çocuklarda şaşılık yani göz kayması yoksa küçük numaralardan başlayıp gözlüğe alışmasına fırsat tanıyoruz. Zamanla gerçek göz numarasına dönüyoruz. Bunun için düzenli kontrol gerek" dedi. Özveren, bazı çocuklarda, hipermetrop hastalarda yıllar içinde numaralarında azalma görülebildiğini vurguladı.

ASTİGMAT

Astigmat çocuk, hem uzakta hem yakında baktığı cisimleri net olarak göremiyor. Bu da yine başağrısı, gözağrısı, göz kırpması gibi şikayetlere yol açıyor. Tanısı rutin muayene ile kolaylıkla koyulabiliyor.

GÖZ TEMBELLİĞİ EN SIK GÖRÜLEN

Dr. Filiz Özveren, göz tembelliğini, zamanında tanı konduğunda tedavisi en kolay hastalıklardan biri olarak tanımlarken, ancak çocukların genellikle 7-8 yaşından sonra hekime götürülmeleri nedeniyle tedavisinde zorluklar yaşandığına dikkat çekti. Göz tembelliğinin nedeni çeşitli sebeplerle bir gözün diğerinden çok daha iyi görmesi şeklinde ortaya çıktığana dikkat çeken Özveren, "Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları söz konusu olduğunda iki gözün farklı numaralarda olması göz tembelliğine neden olabilir" dedi. Numaraları daha düşük olan gözün görüntüsü daha net olacağı için beyin tarafından o gözün görüntüsü tercih edildiğini vurgulayan Filiz Özveren, kötü gören gözden beyne giden görüntünün bir süre sonra algılanmamaya başladığını, o göz kullanılmayarak tembelleştiğini söyledi. Özveren, göz tembelliğinin tedavisine ilişkin ise "9-10 yaşından sonra iyileşme maalesef görülemiyor. Tembellik tamamen görme kusuru ile ilgili bir problemse iyi gören gözün kapatılmasına ve kötü gören gözün kırma kusuru düzeltilerek çalıştırılmasına yönelik bir tedavi uygulanıyor. Az gören göz çalıştırılmak üzere iyi gören göz kapatılıyor" dedi.

False