GeriHayat Starbucks'ın altın müşterisi bir seferde 60 shot espresso tüketti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Starbucks'ın altın müşterisi bir seferde 60 shot espresso tüketti

Starbucks'ın altın müşterisi bir seferde 60 shot espresso tüketti
refid:26576883 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Starbucks, onu “altın müşteri” olarak ödüllendirdiği Andrew Chifari, 7 Haziran Cumartesi günü rekora koştu. Bu rekor da kendisini ünlü etti.

Dallas’ta yaşayan Chifari, Starbucks’ın “altın müşterisi.” Bu hususta ünlü kahve zinciri tarafından kendisine tahsis edilmiş bir kartı da var. Chifari, geçtiğimiz hafta sonu, bir Starbucks rekoru kırmak için yola çıktı. Blogunda şu satırlara yer verdi: “Anahtar soru… Bu beni öldürür mü? Hımm, belki de.”

Starbucksın altın müşterisi bir seferde 60 shot espresso tüketti


Chifari, gidip kendine 4 litrelik bir bardak aldı ve “dünyanın en pahalı kahvesi”ni satın aldı. Bu dev bardağına doldurduğu içeceğe 55 dolara (yaklaşık 113 TL) yakın bir ücret ödeyerek bir oturuşta en çok kafeini tüketen müşteri oldu ve rekor kırdı. Sonrasında da bunu kişisel Twitter’ında faturası ve bardağıyla birlikte tweet’ledi.

TEŞVİK ETMİYORUZ AMA DOLDURUYORUZ

Starbucks her ne kadar “böylesi bir bardak için kimseyi teşvik etmiyoruz” dese de, müşterisini uyarmayıp bu içeceği hazırladığı için eleştiri konusu oldu.

Starbucksın altın müşterisi bir seferde 60 shot espresso tüketti


Starbucksın altın müşterisi bir seferde 60 shot espresso tüketti

Starbucks’ın bardak boyları politikası içinde buzlu içecekler için kullanılması gereken maksimum espresso shot sayısı 24 ounch, yani yaklaşık 0,70 litre. Ve yine Starbucks’tan gelen açıklama; eğer müşteri kendi bardağını getirirse (bu bardak ister yarım litre isterse de 4 litre olsun) “bunu en iyi kahveyle doldurmaktan mutluluk duyacakları” yönünde.

Consumerist sitesinde yer alan habere göre Starbucks, tek espresso shot’ında ne kadar kafein kullandığını web sitesinde açıklamıyor ama her shot’ta 75 miligram kafein mevcut olduğu tahmin ediliyor. Bu senaryoya göre Chifari’nin dört litrelik bardağına konan espresso shot’ı 60 civarında. Bu da 4,5 gram kadar kafein demek. Popular Science dergisine göre bu oran sağlığı tehdit ediyor. Aşırı doz kafein de kişiyi sinirli ve enerjik hale getirirken kan basıncı ve kalbi etkiliyor. Yani bir oturuşta 60 shot espresso içmemek gerekiyor.

Starbucks’ın bu konudaki tavrı pek çok mecrada eleştiri konusu oldu. Peki ya bu mesele Türkiye’de olsa neler olurdu? Denemeye kalkmak iyi bir fikir olmasa gerek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle