İspanya'da, 'Regl utanılacak bir şey değildir' eylemi

İspanyada, Regl utanılacak bir şey değildir eylemi

İspanya'da bir grup aktivist, beyaz pantolon giyip üzerlerine regl kanını temsil eden kırmızı boya sürerek Madrid sokaklarına çıktı. "Regl, utanılacak bir şey değildir" temalı eylem büyük ses getirdi.

Haberin Devamı

Ülkemizde ve birçok ülkede ‘tabu’ olarak görülen regl, birçok kültürde ‘utanç’ olarak addediliyor. Minicik bedenlerin, regl olmaya başlamasıyla utanılacak bir şey yapmışçasına üzerlerine binen yükü ömürleri boyunca unutamazlar. İşte bu tabuyu yıkmak için İspanyol Sangre Menstrual yani “Menstruasyon Kanı” adlı grup, Madrid'de beyaz pantolon giyip üzerlerine regl kanını temsilen kırmızı boya sürerek eylem yaptı.

İspanyada, Regl utanılacak bir şey değildir eylemi

Reglin görünürlüğünü tabu olmaktan çıkartmayı amaçlayan grup regl utancının, kadınları bastırarak ataerkil düzenin devamını sağlamaya hizmet ettiğini söylüyor.

İspanyada, Regl utanılacak bir şey değildir eylemi


“KADININ DOĞASINDAN KAYNAKLANAN BİR ŞEY AYIP OLMAMALI”
İspanyol aktivist grup, sokaklarda regl olmuş gibi dolaşarak vatandaşların dikkatini çekmeyi başardı. Grubun en büyük amacı, kadınsal durumların topumda ‘ayıp’ olarak yaftalanmasının önüne geçmek ve kadınların bu durumlardan utanmamasını sağlamak. Beyaz pantolonları kana bulanmış şekilde sokakta dolaşan Sangre Menstrual, ped reklamlarında “Beyaz pantolon giyme derdi” yaşayan kadınlardan daha tasasız duruyor.

İspanyada, Regl utanılacak bir şey değildir eylemi

Haberle ilgili daha fazlası: