Irak Kürt’ü şarkıcı Helly Luv: Terör kurbanlarının unutulmasına izin vermeyeceğim

Irak Kürt’ü şarkıcı Helly Luv: Terör kurbanlarının unutulmasına izin vermeyeceğim

Elinde artık molotofkokteyli yok ama bu kez bir tankın içinden sesleniyor. Irak Kürt’ü şarkıcı Helly Luv, yeni klibi ‘Revolution’ nedeniyle IŞİD’den ölüm tehditleri almayı sürdürüyor. Klip, tüm dünyanın bir olup karanlığa, teröre karşı birlikte savaştığı bir hikâye üzerine kurulu. Luv ile savaşın tam ortasında çektiği klip, aldığı ölüm tehditleri ve yeni kırmızı saçları üzerine.

Haberin Devamı

Yüzünü kırmızı bir poşuyla örtmüş. Boynunda, bileğinde sıra sıra kurşunlar asılı. Derdi biraz mesaj kaygısı biraz süs. Ayakkabılarının topuğu tabanca şeklinde tasarlanmış. Merminin üzerine kırmızı rujuyla revolution (devrim) yazdıktan sonra, bir tankın içine giriyor... Ve ateş!

Helly Luv’u geçen sene Irak Kürtlerinin bağımsızlığı için çağrı yaptığı ‘Risk It All’ (Her Şeyi Göze Al) şarkısıyla tanımıştık. IŞİD’den ölüm tehditleri alıyordu ve korkup korkmadığını sorduğumda “İslamcı gruplardan korkmuyorum. Biz peşmerge kadınları güçlüyüz ve korkmadan mücadele ediyoruz. Herkes bilsin!” demişti. Görünüşe bakılırsa Helly Luv cephesinde değişen bir şey yok. Zira yeni klibi ‘Revolution’da (Devrim) IŞİD’e bu kez tank topu atarken görülüyor.

Asıl adı Helan Abdullah. Ancak Helly Luv ismini daha sempatik bulduğu için piyasaya 2013’te bu isimle bol molotoflu bol Kalaşnikovlu bir kliple girdi. O zamandan beri onu savaşı provoke etmekle suçlayanlar var ama o bu görüşe katılmıyor: “Benim için hayat siyah-beyaz değil. Burada (Kuzey Irak) binlerce masum insan öldürüldü. Bu klibi de terör kurbanlarına adıyorum. Onların unutulmasına asla izin vermeyeceğim.”

Haberin Devamı

TEHDİTLER SÜRÜYOR

Irak Kürt’ü şarkıcı Helly Luv: Terör kurbanlarının unutulmasına izin vermeyeceğim

Aslında, ‘Risk It All’dan sonra planlarında bir aşk şarkısı yapmak varmış ama doğru zamanın olmadığını düşünmüş: “IŞİD bölgeye gelip insanlarıma, ülkeme saldırdığında, insanlara cesaret verecek ve şu an Ortadoğu’da neler yaşandığını anlatacak bir şarkı yapmak istedim. Gerçekleri anlatmak ve sadece Kürtleri değil tüm dünyayı koruyan cesur peşmergelere desteğimi göstermek istedim.” Aldığı tepkiler, sevgi- nefret karışımı. Ölüm tehditleri de sürüyor, hayatını sonsuza dek değiştirecek seviyede. Artık dışarıya normal bir şekilde çıkamadığını, her zaman çok daha dikkatli hareket ettiğini anlatıyor.

BOMBALARLA KESİLEN ÇEKİM

Irak Kürt’ü şarkıcı Helly Luv: Terör kurbanlarının unutulmasına izin vermeyeceğim

Haberin Devamı

‘Revolution’ klibinin sonunda 10 saniyelik bir ‘kamera arkası’ görüntüsü yerleştirilmiş. Bu görüntü IŞİD’in attığı bir bombayla aniden kesiliyor. Helly Luv’sa “Çekimler sırasında kendim için korkmadım çünkü seçimlerimi kendim belirledim, kendim kabul ettim. Ama tabii ki işimin riskinin farkındayım, klip için çalışanlar için endişelendim” diyor: “Burada kamplarda yaşayan insanlar var. Aileler, çocuklar, yaşlılar... Bu insanlar IŞİD nedeniyle evlerinden kaçmıştı. O kadar acı çektiler ki... Bu videonun gerçekliğinin bir tarafı da onlar. Çünkü klipte oyuncular değil, onlar benimle birlikte rol aldı.” Şarkının sözlerini Pitbull, Rihanna, Janet Jackson gibi isimlerle de çalışmış Mickey Shiloh ve Kyle Christopher’la birlikte yazmış. Onlara bölgeden videolar izlettirmiş, fotoğraflar göstermiş ki hikâyeyi tüm yönüyle bilsinler. Kayıt aşamasında da çok zorlandığını, çok kez ağladığını anlatıyor.

Haberin Devamı

SAÇLARI KIRMIZI ÇÜNKÜ...

Irak Kürt’ü şarkıcı Helly Luv: Terör kurbanlarının unutulmasına izin vermeyeceğim

O, evlenene kadar peşmerge olan bir annenin kızı. Risk almayı da seviyor değişmeyi de... Saçlarını siyahtan kırmızıya boyamasıysa kişisel bir bunalımdan ziyade kendini artık çok daha güçlü hissetmesiyle ilgili: “Kırmızı, güçlü bir renk ve hislerimi çok iyi yansıtıyor.” Kendi deyişiyle bu gücün kaynağında da pek çok insanın ona ‘saldırması’ yatıyor. Ama o bunlara kafa yormak yerine önüne bakıyor. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen ‘Mardan’ adlı bir filmde başrolde oynadı mesela. Luv House (Sevgi Evi) isminde bir vakıf kurdu. Bu vakıf, Kuzey Irak’taki hayvanların şartlarının iyileştirilmesini amaçlıyor. Helly Luv, daha önce de Erbil’deki Gilkan Zoo’nun -ki dünyanın koşulları en kötü ikinci hayvanat bahçesi olarak biliniyordu- kapatılması için kampanya yapmış ve başarıya ulaşmıştı. “Savaşta insanlar çok zarar gördü ama hayvanları da unutmamak lazım” diyor. Bir diğer gündem konusu da kadınlar. 45 yaşındaki kocası tarafından dokuz el ateş edilen ve öldürüleceği gün, annesini arayıp “Bu, benim sesimi son duyuşun” diyen 15 yaşındaki Dunya’yı sosyal medya hesapları aracılığıyla akıllarda tutuyor.

Haberin Devamı

Şimdi hayallerinde İngilizce albüm var. Niyeti artık savaş ortamından uzaklaşıp duygularını bu kez bir aşk şarkısıyla ifade etmek.

İster Erbil’de ister Los Angeles’ta olsun, sanırım her konuşmamızda ona mutlaka “Güvende misin” diye soracağım. Mücadelesinden hiç de vazgeçecek gibi değil.

KÜRTLERİN BEYONCE'Sİ

Helly Luv, 26 yaşında bir Irak Kürt’ü. Urmiye (İran) doğumlu. Ailesiyle Saddam Hüseyin rejiminden kaçıp Türkiye’de bir mülteci kampına geldiklerinde henüz dokuz aylıkmış. Daha sonra Finlandiya’ya yerleşip burada dans eğitimi almış, modellik yapmış. 2006’da gittiği ABD’de müzik piyasasına girmek için çalmadık kapı bırakmış. Tam umudunu kesip Finlandiya’ya geri dönecekken bir müzik yapımcısının telefonuyla şansı dönmüş.

Haberin Devamı

Klibi çekerken IŞİD militanlarına sadece 3 kilometre mesafedeydi, günlerce bombaların ortasında kaldı. Çekimleri üç kez iptal edip bölgeden ayrılmaları gerekti.

Özgürlük ve adaletten taraf herkesin IŞİD’in ölüm listesinde olacağını düşünüyorum. Özgürlük için söyledim, hayallerim için her şeyi riske attım. Basına konuşup derdimi anlatınca her şey değişti, gerçek beni ve vermek istediğim mesajı anladılar. Ben, özgürlüğü ve umudu yaymak istiyorum”

Haberle ilgili daha fazlası: