GeriHayat Instagram fenomeni Essena O'Neill: Sosyal medya gerçek hayat değildir!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Instagram fenomeni Essena O'Neill: Sosyal medya gerçek hayat değildir!

Instagram fenomeni Essena O'Neill: Sosyal medya gerçek hayat değildir!

Avustralyalı Instagram fenomeni Essena O'Neill, 612 bin takipçili Instagram hesabını, sosyal medyanın karanlık tarafını ifşa ederek terk etti. "Gerçek hayat bu değil" diyen O'Neill, profilindeki fotoğraflarına 'kurgulanmış mükemmellik' için nelere katlanmak zorunda kaldığını anlattığı açıklamalar yazdı.

Essena O’Neill, 18 yaşında bir sosyal medya fenomeni. YouTube kanalında 260 bin, Snapchat’te 60 bin ve Instagram hesabında 612 bin takipçisi var. Ancak 27 Ekim'de bu mecralarda paylaştığı fotoğraf ve videolardaki ‘mükemmelliğin’ gerçek olmadığını söyledi ve radikal bir karar alarak bütün platformlardan çekildiğini duyurdu.

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir

"Bu elbise için para ödemedim. Instagram'da seksi görünebileceğim sayısız fotoğraf çektirdim. Bu da beni inanılmaz yalnız hissettirdi."

 

Önce hesabının adını ‘Sosyal medya gerçek hayat değildir’ anlamına gelen Social Media is not Real Life olarak çevirip, 2 binden fazla fotoğrafı hesabından sildi. Sonra bir video yayınlayarak bu kararı almasındaki nedeni açıkladı: "Kendi reklamımı yapmaktan başka bir amaç taşımayan bu fotoğrafların tümünü siliyorum. Farkında olmadan genç kızlığımın büyük bir kısmını sosyal medyaya, sosyal onaya, statüye ve fiziksel görünümün nasıl olduğuna bağımlı hale gelerek geçirdim. Sosyal medya, özellikle de benim kullandığım şekliyle gerçek değil. Sosyal onay, beğeniler, tasvip edilme ve takipçi sayısındaki başarıdan ibaret olan bir düzen, son derece benmerkezci bir yargılamadan ibaret. Ve bu beni tüketti."

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir

"Bu elbiseyi giyip Instagram'a fotoğraf koymam için bana 400 dolar ödendi. 150 bin takipçim olduğu zamanlardı. Bu sayı sonra yarım milyona çıktı. Bazı profillerin fotoğraf başına 2 bin dolar aldığını biliyorum. Bu tür anlaşmalar yapmakta bir sakınca yok. Sadece bilinsin istiyorum. Bu fotoğrafın hiçbir anlamı yok, ahlaki bir post değildi, o zamanlar cahildim. Kısacası, sosyal medya gerçek değil demek istiyorum. İnsanların neyi sattıklarının farkında olun, kendinize sorun, bu fotoğrafın altındaki amaç nedir?"

 

Her şeyin, Instagram’a 3.5 yıl önce yüklediği ilk fotoğrafla başladığını söyleyen O’Neill, "Bu fotoğrafı yükleyip bir hafta boyunca, takıntılı bir şekilde beğeni sayısını takip ettiğimi hatırlıyorum. 5 beğeni vardı. İşte o zaman sosyal medya tarafından onaylanmaya aç olduğumu fark ettim. Bu, bundan 172 hafta önceydi. Bugün bir milat; sosyal medyanın her platformundan çekiliyorum ve gerçek hayattaki projelerle ilgilenmeye başlıyorum" diye yazdı.

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir

"Gerçek hayat bu değil - Midemin düzgün görünmesi için bu pozdan yaklaşık 100 tane çekildi. O gün neredeyse hiçbir şey yemedim. Hatta fotoğrafı çeken küçük kız kardeşime, sonunda paylaşmaktan gurur duyacağım bir tanesini çekmesi için bağırmış bile olabilirim. Evet, bağırdım."

 

Basının röportaj taleplerine geri dönmeyen O’Neill, 17 dakikalık bir videoda kararını tüm detaylarıyla paylaştı. Genç kadın, dışardan bakıldığında bir insanın sahip olmak isteyebileceği her şeye sahip olduğunu, Avustralya’nın en köklü model ajanslarından biriyle çalıştığını, her gün büyük markalardan iş ortaklığı teklifleri aldığını anlattı. Tüm bunların kendisini tükettiğini ve artık bunların içinde yer almak istemediğini söyledi. Instagram hesabında kalan fotoğraflarından bazılarına da kendisini bu hale çeviren sosyal medyanın görünmeyen yüzünü anlattığı açıklamalar yazdı.

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir
"O gün beni mutlu eden tek şey, bu fotoğrafı çekebilmiş olmaktı. Nasıl derin bir depresyon... Güzel bir vücuda sahip olmak, insani duyarlılıklarımızın yanında bir hiç."

 

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir

"Kusurlarımı örtersem belki insanlar görünüşümü beğenirler. Saçlarımı düzleştirip boyatırsam belki daha çok beğeni alırım. Belki de sütyenimin içini doldurmalıyım ki daha seksi görüneyim. Belki basında yer alması için kıyafetlerime daha çok dikkat çekmeliyim... Belki kendimi kusursuzlaştırmak için saatler ve dolarlar harcamalıyım; böylece beni beğenirsiniz... Böyle şeyleri neden yapıyoruz? Korku ve yanılgı. Gençliğimiz iki boyutlu dünyaya takıntılı. Bu da bizi tüketiyor."

 

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir

Instagram fenomeni Essena ONeill: Sosyal medya gerçek hayat değildir

"Lütfen kalçamın konu olduğu bu fotoğraftaki seksi görünme çabamı beğendiğinizi söyleyin' - Keşke 16 yaşımdayken birisi beni tutup, 'Seksapelinden çok daha fazlasına sahipsin' deseydi. Diğerlerinin yalnızca bunu istediğini, beğenileri bunun getirdiğini, ve havalı olanın bu olduğunu düşünüyordum. Bunun havalı hiçbir tarafı yok. Bu fotoğrafraf insanlar beğensin diye çekildi. İlham veren bir tarafı yok. Sosyal medya bir ilüzyon."

 

En lezzetli yemek tarifleri burada

False