GeriHayat Iggy Pop ve Dalai Lama'yı dövdüler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Iggy Pop ve Dalai Lama'yı dövdüler

Iggy Pop ve Dalai Lama'yı dövdüler
refid:26643866 ilişkili resim dosyası

Iggy Pop, Dalai Lama ve Karl Lagerfeld Uluslararası Af Örgütü'nün 'İskenceyi Durdur' kampanyasına destek verdi. Ancak Dalai Lamalı poster Budistlerden tepki çekti ve ajans reklamı geri çekti.

İngiliz müzisyen Iggy Pop, Budist lider Dalai Lama ve Chanel'in kurucusu Alman modacı Karl Lagerfeld, 'İşkenceyi Durdurun' kampanyasında bir hayli kötü görünüyor... Bunun sebebi, Brükselli Air reklam ajansı tarafından hazırlanan reklam afişleri. Ajans, ünlü simaların fotoğraflarını Photoshop ile değiştirmiş ve onları 'işkence görmüş' olarak resmetmiş. Afişlerde 'İşkence yaptığınız bir insana istediğiniz her şeyi söyletebilirsiniz' deniyor.

Iggy Pop ve Dalai Lamayı dövdülerIggy Pop ve Dalai Lama dışında kampanyada Chanel'in kurucusu Alman modacı Karl Lagerfeld de kullanıldı. Brüksel'de bulunan Air reklam ajansı tarafından hazırlanan afişlerde 'İşkence yaptığınız bir insana istediğiniz her şeyi söyletebilirsiniz' cümlesi kullanıldı. İşkence görmüş Iggy Pop 'Rock'n roll'un geleceği Justin Bieber' derken, Dalai Lama '50 yaşında Rolex saati olmayan bir insan hayatı teğet geçmiştir' ve Karl Lagerfeld de 'Elegansın zirvesi, Havaii tarzı çiçekli gömlekler ve parmak arası terliklerdir' diyor.

Iggy Pop ve Dalai Lamayı dövdüler

Iggy Pop ve Dalai Lamayı dövdüler


Sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Af Örgütü'nün Fransa-Belçika ayağından Philippe Hensmans Guardian'a konu ile ilgili 'Iggy Pop'un böyle bir şey demesini hayal edemeyiz. Ama bunlar şiddet sonucu ortaya çıkan ifadeler. Hükümetler şiddet kullanıyor... Bazı kıymetli bilgileri verenler suçlanıyor ancak tarih bize göstermiştir ki, şiddet uygulanmış insanlar genellikle acıları dinmesi için istenen her şeyi söyleyebilecek hale gelirler' açıklamasını yaparak 'İşkenceyi Durdur' kampanyasına dikkatleri çekti.

DALAI LAMA TEPKİ GÖRDÜ

Independent'a göre Uluslararası Af Örgütü mayısta başlayan kampanyanın yayılması için işleri hızlandırdı ve afişler iki günde internette ve sosyal medyada yayıldı. Ancak Dalai Lamalı posterlerin Budistlerden gördüğü tepki nedeniyle Belçikalı ajans Facebook sayfasından şu açıklamayı yapmak zorunda kaldı: 'Bu kampanyada kullanılan posterlerden biri Dalai Lama'ya aittir. Lama'nın bu fotoğrafı internette bulunmaktadır. Yine de tepki gördüğümüz için bu fotoğraf maksadını aştı, biz de kimseyi kırmamak ve kampanyanın amacından sapmaması nedeniyle bu afişi digital medya kampanyamızdan çıkardık.'

Iggy Pop ve Dalai Lamayı dövdüler

Dalai Lama, üç yıl önce Uluslararası Af Örgütü'nden 'İnsan Haklarında Parlak Işık' adlı bir ödül almıştı.

Bu arada Uluslararası Af Örgütü daha önce Cat Power, Vampire Weekend, Justice ve R.E.M. gibi pek çok önemli müzisyen ve grubu da kampanyalarında kullanmıştı.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False