Hugh Jackman kimdir?

Güncelleme Tarihi:

Hugh Jackman kimdir
Oluşturulma Tarihi: Mart 28, 2016 11:25

Şu sıralar oğlunu boğulmaktan kurtarması ile gündeme gelen Hugh Jackman kimdir? Hugh Jackman nerede ve ne zaman dünyaya geldi, oyunculuk kariyerine nasıl adım attı ve çalışmaları nelerdir? Detaylar haberimizde

Haberin Devamı

Hugh Jackman, 12 Ekim 1968’de Sydney, Avustralya’da doğdu. İngiliz kökenli ailesi Chris Jackman ve Grace Watson’ın 5 çocuğunun en küçüğüydü. Jackman 8 yaşındayken annesi İngiltere’ye taşındı ve oyuncu, Cambridge Üniversitesi mezunu bir muhasebeci olan babası ve kardeşleriyle birlikte yaşamaya başladı. Annesiyle olan ilişkisi bu tarihten sonra hiçbir zaman iyi olmadı.

Pymble Public School ve ardından Knox Grammer School okullarına giden Jackman, Sydney Teknoloji Üniversitesi’nin gazetecilik bölümünden mezun oldu. Oyunculukla tanışması tesadüf eseri oldu; bölümünün zorunlu dersleri arasında oyunculuk da vardı. Bu sırada el sanatlarına da merak sardı ve akrabasından ona miras kalan parayı bu dalda okumak için harcadı; 1994 yılında Edith Cowan Üniversitesi’nden mezun oldu.

Haberin Devamı

Jackman’ın ilk oyunculuk deneyimleri 1999 yılı yapımları "Erskineville Kings" ve "Paperback Hero" oldu. Ayrıca "Law of the Land", "Halifax f.p.", "Blue Heelers ve Snowy River: The McGregor Saga" da rol aldığı televizyon yapımları arasında idi.

Hugh Jackman kimdir

Tiyatro sahnesinde de bulunan Jackman, Melbourne tiyatrolarında sergilenen "Güzel ve Çirkin"de, "Sunset Bulvarı"nda rol aldı. Ününün Avustralya dışına çıktığı dönüm noktası, başrolde oynadığı "Oklohoma!" adlı oyunun İngiltere’de sergilenmesi oldu. Performans, DVD versiyonu ve televizyonda yayınlanması için filme alınmıştı.

2002 yılında X-Men filminin seçmelerine son dakikada dahil olan oyuncu, önceleri bir yan rol için düşünülüyordu. Wolverine rolü için Dougray Scott ile anlaşılmıştı ancak Scott, Görevimiz Tehlike filminin çekimlerinin uzaması dolayısıyla kadrodan çıktı. Böylece Jackman, Wolverine rolünü aldı. Çekimleri sırasında oyuncuyu olduğundan kısa gösterebilmek için türlü hilelere başvuruldu. Filmin başarısı, Jackman’ı da dünya çapında üne kavuşturdu. Serinin devam filmleri olan "X2: X-Men United" (2003) ve "X-Men: The Last Stand" (2006) yapımlarında da rol aldı.

Haberin Devamı

2004 yılında Jackman, "The Boy from Oz" adlı Broadway yapımındaki oyunculuğuyla bir Tony Ödülü’ne layık görüldü. 2004 ve 2005’te Tony Ödülleri gecesinin sunucusuydu. Buradaki başarısı ise oyuncuya 2005 yılında en iyi tek kişilik performans dalında bir Emmy Ödülü kazandırdı.

2005’te, James Bond serisinin yeni filmleri için Pierce Brosnan’ın yerine geçecek yeni James Bond olacağı söylentileri çıktı. Ancak oyuncu aldığı teklifi kabul etmedi ve rol, Daniel Craig’e gitti.

Jackman, Şubat 1996’da oyuncu Deborra-Lee Furness ile evlendi. İkili, Jackman’ın ilk televizyon işi olan Corelli’nin setinde tanışmıştı. Furness’ın 2 düşük yapmasının ardından iki çocuk evlat edindiler; 2000 doğumlu Scar Maximillian ve 2005 doğumlu Ava Eliot. Oyuncu, nişan yüzüğünü kendi tasarladı.

Haberin Devamı

2005 yılında, Jackman ve asistanı John Palermo, "Seed Productions" adlı bir yapımcılık şirketi kurdu. Şirketin ilk yapımı, 2008 yılında gösterime girecek olan "Wolverine" olacak. Aktör bu filmde rol alacak. Oyuncunun eşi Furness da şirkette aktif olrak çalışıyor.

Jackman bir solak. Aynı zamanda bir sörf tutkunu, piyano, keman ve gitar çalıyor, en sevdiği yemek ise suşi. Sigara içmiyor ve filmlerde içmesi gerektiği zaman da bu sahnelerde çok zorlanıyor. Yakınları tarafından kibar ve arkadaş canlısı biri olarak tarif ediliyor. 1998’de Avustralya’daki kriket kupasında 100.000 kişinin önünde Avustralya milli marşını söylemiş. Şu anda ailesiyle birlikte Melbourne’da yaşıyor. 2008’de gösterime girecek olan filmleri de şöyle; "Australia", "Rebound Guy", "The Amateur", "If You Could See Me Now". People Dergisi tarafından 5 yıl arka arkaya "dünyanın en güzel 50 kişisi"nden biri seçilmiş. Almanca biliyor, 1.89 metre boyunda.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!