Hormonlu domates ödülleri'nin sahipleri bu yıl da ödülü almaya gelmedi

Hormonlu domates ödüllerinin sahipleri bu yıl da ödülü almaya gelmedi

Homofobiklere verilen Hormonlu Domates Ödülleri dün akşam 10. kez verildi. LGBTİ dayanışma derneği Lambdaistanbul’un önderliğinde ve diğer LGBTİ örgütlerin çabasıyla düzenlenen Hormonlu Domates Ödül Töreni, bu yıl ilk kez bir belediye salonunda yapıldı. Şişli Belediyesi, tören için Şişli Kent Kültür Merkezi’nin kapılarını açtı.

Haberin Devamı

Merak edenler için Hormonlu Domates isminin esin kaynağı, 2005 yılında "Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz" sözleriyle ilk ödülü alan Erman Toroğlu. Ödüllerin alkış yerine ‘yuh’ sesleriyle takdim edildiği bir tören Hormonlu Domates Ödülleri. Tören, Matmazel Coco lakaplı Seyhan Arman’ın nevi şahsına münhasır üslubuyla, Pazar günkü Onur Yürüyüşü’ne gönderme yaparak başladı: “Kız bizi yürütmüyolarmış ya bu yıl!”

Törene çeşitli illerden örgütler katıldı. Trabzon’dan Mor Balık, Gaziantep’ten Zeugmadi, İstanbul’dan İstanbul Ayıları ve daha kimler kimler. Bu örgütlenme işini öyle yaygınlaştırmışlar ki, Matmazel Coco, ‘İsmini saydığı örgütlere, ay siz de mi bizdensiniz?’ diyordu. Ödüle layık görülenler için “Keşke bütün adaylara ödül verebilseydik” diye üzüntülerini dile getirirken, bir de temennileri vardı: “Belki bir gün hatalarını kabul edip, bu ödülü almaya gelebilirler”

Hormonlu Domates ödül töreninde, nefret cinayetine kurban giden ve nefrete maruz kalanlar da anıldı ve şu tespit yapıldı: “Bir kitlenin %99’u seks işçiliği yapıyorsa, ortada bir problem vardır”
Tören sonrası Neo Club’da yapılan hormonlu partiye, bir heteroseksüel olarak katılınca, ‘öteki’ olmak nasıl hissedilirmiş bu kez benim yüzüme çarptı. Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylerin dans edip eğlendiği mekan çıkışında, hepsi yan yana kaldırımda dizilmişken, farkına varmadan benimle aralarında bir karış boşluk bırakmışlardı. Kim bilir? Belki de o boşluğu, nefret cinayetlerinin, “eşcinsellik hastalıktır” sözlerinin havada uçuşmadığı, Cumhurbaşkanlığı için eşcinsel adayların da gündeme gelebileceği bir Türkiye’nin değişimi kapatacak.

Haberin Devamı

Hormonlu domates ödüllerinin sahipleri bu yıl da ödülü almaya gelmedi

HORMONLU DOMATES ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ


Siyaset: Başbakan Erdoğan
Twitter’da “İ… sizden öğrenecek değiliz” tweet’ine hakaret davası açtığı için

Medya: Yeni Akit
Hakim karşısında şu sözlerle kendini savunduğu için ödülü aldı: "Eşcinsellik ve türevleri ruh hastalığıdır”

Eğlence: Okan Bayülgen
Erkek çocuklarının, genelev olmadığı için birbirleriyle cinsel ilişkiye girdiklerini ve bu sebeple eşcinselliğin arttığını söylediği için ödüle layık görüldü

Eğitim: Yeditepe Üniversitesi
Bir trans kadını kampüse almadığı ve LGBTİ araştırmaları yürütecek öğrenci kulübünün başvurusunu 'okulun ününe zarar vereceği' gerekçesiyle geri çevirdiği için

Spor: Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Mateja Kezman
Eşcinselliğin bir hastalık olduğunu ve teşvik edilmemesi gerektiğini söyledi. Amsterdam Pride'a futbolcuların destek vermesi üzerine homofobik açıklamalar yaptığı için

Haberin Devamı

Yaşam alanları: Kızılay Alışveriş Merkezi
Sizin türdeki insanları almıyoruz" açıklamasıyla üç trans kadının AVM’ye girişini engellediği için

Sansür: TBMM
LGBTİ örgütlerin sitelerine erişimi yasakladığı için

Beynelmilel: Rusya
Eşcinselliğin propagandasını bir yasayla yasakladığı için

Kurum: İçişleri Bakanlığı
Eşcinsel olduğu gerekçesiyle devlet memurluğundan çıkarılan polislere, tanıdıkları diğer eşcinsel memurların isimlerinin verilmesi yönünde de baskı uygulandığı iddiası için

Hormonlu domates ödüllerinin sahipleri bu yıl da ödülü almaya gelmedi

Haberin Devamı

Tören öncesi, Lambdaistanbul’dan Gizem’le konuştuk.
Ödülü vermedeki amacınız nedir?
Asıl amacımız homofobik ve transfobik kişi ve kurumları gün yüzüne çıkarmak.
Toplumda ve Türkiye siyasetinde, LGBTİ bireyleri en çok ne rahatsız ediyor?
Hem haklarımız hem de görünürlük açısından kabul edilebilir değiliz. Hala birçok siyasetçi arasında ‘Eşcinsellik hastalıktır’ söylemi kabul görüyor ama son yıllarda BDP, HDP ve CHP’nin bize yaklaşımındaki kırılmalardan memnunuz. AK Parti’ye gelince yakın gelecekte onlardan böyle bir kırılma beklemiyoruz.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor. Sizi temsil edecek adaylar çıkar mı?
Şahsi görüşüm hiçbiri beni temsil edebilecek adaylar değil. En son Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “Homofobi evrensel bir mesele değildir” açıklaması yaptı. Bu adaylar zaten kendini belli ediyor.
Peki ileride Türkiye’nin eşcinsel bir cumhurbaşkanı olur mu?
Tabi ki de olacak. Düşünmesek niye bu mücadeleyi verelim! Ama ne yazık ki yakın bir zamanda değil.
Kamuda ve kurumsal firmaların LGBTİ bireylere bakışlarında kırılmalar var mı?
Kurumsal yerlerde çalışan LGBTİ bireyler zaten vardı ama bizim istediğimiz bu insanların o kurumlarda görünür olabilmesi. En son eşcinsel bir polisin, görevden men edildiği bir soruşturmada İçişleri Bakanlığı’nın yazılı bir açıklaması oldu: “Eşcinsellik memuriyet için onur kırıcıdır. Toplumun bu kurumlara güvenebilmesi için haysiyetli ve saygın insanlara ihtiyacı vardır”