Ferman Akgül sevenleriyle buluştu

Güncelleme Tarihi:

Ferman Akgül sevenleriyle buluştu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 06, 2022 07:12

MANGA, Kıbrıs’taki Les Müzik Festivali’nde konser verdi. Grup, Eurovision şarkıları “We Could Be The Same”i de seslendirdi.

Haberin Devamı

2010 yılında grubuyla Eurovision yarışmasına katılan Akgül, sevenleriyle sohbet etti: "Seyircimizin dile getirdiği‘' Eurovision'da hakkımız yendi’’ ve "neden birinci olamadık" sloganları maNga'nın şovlarında bir konser esprisi halini aldı.

Seyirci ile aramızda olan diyaloglardan sadece bir tanesi. Eurovision ile ilgili ne daha önce ne de yakın zamanda ‘Hakkımız yendi’ şeklinde bir açıklamam olmadı. Dinleyicilerimiz ve fan kulüplerimiz konserlerimize ‘’Neden birinci olamadık’’ "hakkımız yendi" yazan pankartlar getiriyor ve biz bunları imzalıyoruz. Biz onların birincisiyiz. İyi ki varlar."

Ferman Akgül sevenleriyle buluştu

Türkiye'nin Eurovision geçmişi

Eurovision Şarkı Yarışması 66 yıldır yapılsa da Türkiye yarışmaya ilk kez 1975 yılında dahil oldu. Bu süre içerisinde kimler geldi kimler geçti hatırlatalım istedik. Liste öyle uzun ki sizler için kısa bir özet geçmeye çalıştık. İşte Türkiye’nin Eurovision tarihi.

Haberin Devamı

1975, Semiha Yankı – Seninle Bir Dakika

Seninle Bir Dakika şarkısıyla Eurovision'un ilk Türkiye temsilcisi Semiha Yankı, Hollanda'nın kazandığı yarışmada 19. oldu.

1980, Ajda Pekkan - Petrol

1980 Eurovision Şarkı Yarışması, 19 Nisan'da Hollanda-Den Haag, Congresgebouw'da gerçekleşti. Türkiye’nin 15. Olduğu yarışmada İrlanda birincilik elde etti.

Ferman Akgül sevenleriyle buluştu

1988, Mazhar-Fuat-Özkan – Sufi

Yarışmanın birincisi İsviçre adına "Ne partez pas sans moi" ile yarışan Céline Dion oldu. Dion bu başarının ardından uluslararası şöhrete ulaştı. MFÖ ise 15. oldu.

1990, Kayahan – Gözlerinin Hapsindeyim

5 Mayıs 1990 günü yapılan 35. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Kayahan 17. oldu. Yarışmada Kayahan'ın vokalistliğini Demet Sağıroğlu yaptı. 

1997, Şebnem Paker - Dinle

Yarışmada Türkiye o güne kadar olan en iyi derecesi olan üçüncülüğünü Levent Çoker'in besteleyip Şebnem Paker'in seslendirdiği "Dinle" adlı parça ile kazandı.

Haberin Devamı

2000, Pınar Ayhan - Yorgunum Anla

Türkiye ilk defa yarı İngilizce bir şarkıyla katıldı ve 10. oldu.

2003, Sertab Erener – Everyway That I Can

2003 yılında Türkiye'yi temsil eden ve Türkiye'ye ilk birinciliği getiren şarkı "Everyway That I Can" oldu.

Ferman Akgül sevenleriyle buluştu

2004, Athena - For Real

Athena hareketli şarkısı "For Real" ile 4. oldu.

2007, Kenan Doğulu – Shake It Up Şekerim

2007 yılında kırkı aşkın katılımcı ülke ile en kalabalık yıllarından birini yaşayan organizasyonda Türkiye'yi temsil eden ve ülkeye 4.’lük kazandıran şarkı Kenan Doğulu'nun "Shake It Up Şekerim"i oldu.

2008, Mor ve Ötesi – Deli

Yarışmaya "Deli" ile katılan rock müziğin iddialı grubu Mor ve Ötesi yarışmada 7. oldu.

Haberin Devamı

2009, Hadise – Düm Tek Tek

Favoriler arasında gösterilen Hadise yarışmada 4. oldu.

Ferman Akgül sevenleriyle buluştu

2010, maNga - We Could Be The Same

Sertab Erener'in ardından en iyi dereceyi alan grup 2. oldu.

2012, Can Bonomo – Love Me Back

Türkiye’nin son kez katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda Can Bonomo ‘Love Me Back’ adlı şarkıyla 112 puan alarak 7’nci oldu.

Ferman Akgül sevenleriyle buluştu

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!