Doğum kontrolü hakkında yapmamanız gereken 4 yanlış

Güncelleme Tarihi:

Doğum kontrolü hakkında yapmamanız gereken 4 yanlış
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 28, 2018 11:21

Bir çok kadın hayatlarının bir döneminde çeşitli doğum kontrol yöntemlerini kullanıyor. Ancak muhtemelen doktorunuza danışmadığınız ve çok yanlış bildiğiniz bir kaç doğum kontrolü hatasını siz de yapıyorsunuz. Ancak sonunda istenmeyen gebelik gibi ciddi bir durum söz konusu olabileceğinden bu durum sandığınızdan çok daha ciddidir ve ciddiye alınması gerekir. İşte genel olarak bir çok kadın tarafından yanlış bilinen doğum kontrolü bilgileri.

Haberin Devamı

Doğum kontrolüne ara vermek

Arkadaşlarınızın ve aile fertlerinizin uzun yıllar doğum kontrolü uygulayıp artık bebek denemek istediklerinden kontrolü bıraktıklarını duymuşsunuzdur. Çoğu kişi de doğum kontrolü bıraktıktan hemen sonra çocuğun olmayacağını söylerler. Bu nedenle çok önceden denemeye başlamanız önerilir. Ancak uzmanlar bunun doğru olmadığı konusunda sizi uyarıyor. Doğum kontrol yönteminizi sadece çocuk istediğinizde kesmelisiniz çünkü yumurtalarınız yöntemi durdurduktan sadece 48 saat sonra hazır hale gelebiliyor. Bu da beklediğinizden çok daha çabuk bir gebelik durumu demek olabilir. Ancak korunmayı bıraktıktan sonra gebe kalma durumunuz 1 yıla kadar uzayabilir. Bu gibi durumlarda anemi, fibroidler gibi hastalıklar araştırılmalıdır. Ancak kendinize zaman vermeniz en doğal olanıdır.

Tutarsızlık

Haberin Devamı

Eğer doğum kontrolü için hap kullanıyorsanız bu ilaçları her gün düzenli olarak almanız gerektiğini de biliyorsunuzdur. Ancak bir çok kadın bu konuda oldukça tutarsızdır. Bir gün bile alınmadığında ek bir korunma yöntemi olarak prezervatif mutlaka kullanılmalıdır çünkü bu durum istenmeyen gebeliğe yol açabilir.

Emzirmeyi doğum kontrolü olarak kullanmak

Anneler arasında en çok konuşulan konulardan biri de emzirmenin bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasıdır. Ancak bir çok anne için bu geçerli olmayabilir. Sadece emzirmek iyi ve güvenli bir doğum kontrol yöntemi değildir ve her kadında da işe yaramaz. Eğer ikinci bir bebeğe bu kadar çabuk sahip olmak istemiyorsanız kesinlikle emzirme dönemlerinde bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Doğum kontrolü hakkında yapmamanız gereken 4 yanlış

Spiral kullanmamak

Etrafınızdaki bir çok kadından spiral hakkında bir çok şey duymuşsunuzdur. Spiral kolayca takılır ve aslında her gün ilaç almak istemeyen kadınlar için son derece de uygun bir korunma yöntemidir. Eğer bebek yapmak konusunda uzun bir süreye ihtiyacınız varsa spirali iyi bir doğum kontrol yöntemi olarak değerlendirebilirsiniz.

Doğum kontrolü hakkında yapmamanız gereken 4 yanlış

BAKMADAN GEÇME!