Ayşegül Aldinç: Spiker olabilirdim ama müziği seçtim

Ayşegül Aldinç: Spiker olabilirdim ama müziği seçtim

'En beğenilen' isimli radyo programına konuk olan ünlü şarkıcı Ayşegül Aldinç, önemli açıklamalarda bulundu. Kariyeri ile ilgili soruları yanıtlayan Aldinç, “Spiker olabilirdim ama müziği seçtim” açıklamasını yaptı. Peki; Ayşegül Aldinç kimdir? Detaylar haberimizde…

Haberin Devamı

Her Pazartesi 21:00 - 23:00 saatleri arasında dinleyiciler ile buluşan TRT FM’in “Enbeğenilen “isimli programının bu hafta ki konuğu ünlü şarkıcı Ayşegül Aldinç oldu.

Behzat Gerçeker ve Samsun Demir’in sunumuyla yayınlanan ‘Enbeğenilen’ programında Ayşegül Aldinç kendisi ve kariyeri ile ilgili soruları yanıtladı.

Eski ve yeni sevilen şarkılarını seslendiren Aldinç, programa gelirken mahallenin kedisi Sibel ‘in aniden önüne çıkması ile ona basmamak için yüz üstü yere düştüğünü anlattı “yüzüm berelendi, dizlerim ve parmağım yaralandı” dedi.

Şarkıcı programda bir itirafta da bulundu: "Yıllar önce TRT'de spikerlik sınavına girip kazandım. Aynı dönem Eurovision'u da kazanınca 'Sen spikerlik yerine şarkıcılığı tercih edeceksin, başka arkadaşının hakkını yeme' dediler ve beni elediler."

Haberin Devamı

Ayşegül Aldinç kimdir

Ayşegül Aldinç Kimdir?

28 Eylül 1957 İstanbul doğumludur. Gazeteci ve spor yazarı Orhan Aldinç ve resim öğretmeni Süheyla Aldinç'in kızıdır.

Annesinin tayinleri nedeniyle lise öğrenimini üç değişik okulda tamamladı. Lise biri Kandilli Kız Lisesi'nde, ikiyi Davut Paşa Lisesi'nde, üçü Feriköy Lisesi'nde okudu.

Ardından İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nü (şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nü) bitirdi.

Mezuniyetinden kısa süre sonra İstanbul Akaretler Ortaokulu'nda Müzik Öğretmenliği yaptı. Sonra Yıldız Porselen Fabrikası'nda altı yıl desinatör olarak çalıştı.

1981-1988 yılları arasında seramikle uğraşıp yurtiçi ve yurtdışında yarışmalara katıldı. Profesyonel müzik yaşamına 1978'de Mehmet Teoman ile birlikte doldurduğu 45 devirlik 1. yüzünde Hastane 2, 2. yüzünde Yorgun ve Mutlu adlı şarkıların bulunduğu plak ile adım attı.

1981 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de Eurovision yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir.

İlk solo albümünü 1988'de çıkartan Aldinç, 1985 - 1998 yılları arasında Avrupa'nın birçok ülkesinde, Sovyetler Birliği'nde, ABD'de, Çin'de ve Ortadoğu ülkelerinde konserler verdi.

Haberin Devamı

Kamera karşısına ilk kez 1985 yılında Orhan Aksoy'un yönettiği TRT dizisi Acımak’ta rol alarak geçti. 1987'de Şerif Gören'in yönettiği Katırcılar ve Yavuz Özkan'ın yönettiği Yağmur Kaçakları filmleriyle sinema oyunculuğuna başladı.

1994'te Adana Altın Koza Film Festivali'nde, Gerilla filmindeki rolüyle En iyi kadın oyuncu seçilmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: