12 yaşındaki Talu Yıldırım plastik poşetlere savaş açtı

Güncelleme Tarihi:

12 yaşındaki Talu Yıldırım plastik poşetlere savaş açtı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 02, 2016 12:56

Talu Yıldırım’ın, online imza kampanyası platformu change.org’ta başlattığı kampanya büyük ilgi görüyor. Yıldırım’ın böyle bir işe giriştiğini görenler, siteye ‘Aferin kız sana!’ diye yorum bırakıyor.

Haberin Devamı

Bundan yaklaşık üç ay önce change.org’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönelik, ‘Plastik poşetler ücretli olmalı’ başlıklı bir kampanya açıldı. Kampanyanın ilginç yanı; hem doğaya hem de sağlığa zararlı plastik poşetlerin hayatımızdaki yerini sınırlayacak etkili bir çözüm önermesinden öte, kampanyayı başlatan kişinin 12 yaşında olmasıydı.

 

PARA ÖDEDİĞİMİZ ŞEYE ÖNEM VERİYORUZ

Talu Yıldırım, ailesiyle birlikte Safranbolu’daki anneannesini ziyarete giderken, yol kenarında gördüğü plastik şişe ve poşet yığınlarından çok etkilenmiş. Yurtdışı seyahatlerindeyken plastik poşet için para ödediklerini anımsamış. Para ödediği şeylere daha çok önem vermesi, günümüz insanının en büyük zayıflıklarından biri. Yıldırım, insanın bu zaafını doğa için faydalı olacak şekilde kullanmanın iyi bir fikir olacağını düşünmüş: “O sırada radyoda change.org kampanyalarıyla ilgili bir yayın vardı. Anneannemin evine varır varmaz bilgisayarı açıp araştırma yaptım. Change.org’un insanların birleşip seslerini duyurabildikleri bir site olduğunu gördüm. Ben de hemen plastik poşetlerle ilgili bir kampanya başlattım.”

 

Haberin Devamı

12 yaşındaki Talu Yıldırım plastik poşetlere savaş açtı

Kampanyaya change.org/plastikposet adresinden ulaşabilirsiniz.

 

ATIKLARI AYRIŞTIRAN BİR AİLEDEN GELİYOR 

Yıldırım, burada kampanya açmanın beş dakikasını aldığını söylüyor:

“Böyle bir şey yapmak için muhtarlığa, belediyeye, Bakanlık’a falan gitmem gerekseydi herhalde başarıya ulaşamazdım. Çünkü oralarda kimse beni ciddiye almazdı” diyor. Genç aktivistin 13 yaşından küçük olduğu için yalnızca anne-babasından izin alması gerekmiş. Annesi Ferda Hanım (Yıldırım), kızının bu girişiminin onu hiç şaşırtmadığını söylüyor. Talu da ikizi İmre de her zaman sokak hayvanları ve çevre konusunda çeşitli araştırma ve yardım faaliyetlerinde bulunuyorlarmış. Onlar Greenpeace’e bağış yapan, oturdukları sitenin kedilerine bakan, evde atıkları ayrıştıran bir aile zaten…

Haberin Devamı

12 yaşındaki Talu Yıldırım plastik poşetlere savaş açtı

Talu Yıldırım, eğitimini tamamladığında doğa ya da yardıma ihtiyaç duyan insanlar için çalışan bir sivil toplum kuruluşu kurmak istediğini söylüyor.

 

“FİLE TORBALAR VARKEN ÇOK MUTLUYDUK” 

Ama sitenin takipçileri “Merhaba, ben Şişli Terakki Ortaokulu’na giden, altıncı sınıfta bir kızım. Son zamanlarda naylon poşetlerle ilgili bir kampanya başlatmak istiyordum” diye başlayan kampanya metnini görünce biraz şaşırmışlar. Kampanya metnin altına bırakılan yorumlarda “Aferin kız sana!” diyen de var, “Nereden aklına geldi, haklısın, file torbalar varken çok mutluyduk” diyen de… Ailesi, sınıf arkadaşları, okul yönetimi, change.org yetkilileri… Hepsi büyük ilgi göstermişler bu girişime.

Haberin Devamı

Kampanya açıldıktan kısa bir süre sonra ‘İstanbul Adalar Belediyesi naylon poşet kullanımını yasakladı’ haberi gelmiş. Belediyenin kampanyadan ilham alıp almadığını bilmiyoruz ama başka belediyelerin de Adalar Belediyesi’ni izlemesi Yıldırım’ın en büyük temennisi. İmza sayısının artması için kampanyayla ilgili bir kısa film çekmek ve süpermarket zincirlerinin yöneticileriyle iletişime geçmek istiyor bir de… Naylon poşet satışından gelen paraların doğa için çalışan bir sivil toplum kuruluşuna aktarıldığı günün hayalini kuruyor.

 

12 yaşındaki Talu Yıldırım plastik poşetlere savaş açtı

 

“BÜTÜN KAMPANYALARI BEN BAŞLATAMAM” 

“O kadar çok kampanya başlatılabilir ki… Doğayla ilgili, evsiz insanlarla ilgili… Ama hepsini ben başlatamam. O yüzden diğer insanları da kampanya başlatma konusunda teşvik etmek gerekiyor. Türkiye’de insanlar ‘Nasılsa başarıya ulaşamaz’ diye düşündükleri için harekete geçmiyor” diyor.

 

Haberin Devamı

BÖYLE ŞEYLER DERSLERDEN DAHA ÖNEMLİ 

Peki açtığı bu kampanyayla Bakanlık ilgilenmez, böyle bir yasa çıkmazsa? Böyle bir durumda ‘birazcık’ üzüleceğini söylüyor Yıldırım: “Ama mücadele etmeye devam ederim. Gerçekten çok uğraşırsam ve arkamda çok insan olursa bir gün mutlaka dikkate alırlar”. Annesi, bir arkadaşının “Geçenlerde aldığım bir şeyi poşete koyacaktım, Talu’nun kampanyası geldi aklıma hemen çektim poşetten elimi” dediğini anlatıyor. Bireysel olarak bu değişimi yaratmak da en az yasaları değiştirmek kadar önemli. Bireysel değişimi sağlayacak olan da eğitim...

Yıldırım bu konuyla ilgili olarak da; “Türkiye’de siyaset, bilim ve doğadan daha fazla önemseniyor. Okullarda çevre dersleri olmalı. Hayatımız boyunca hiç ihtiyacımız olmayacak şeyler öğreniyoruz. Keşke biraz da çevreyle ilgili bir şeyler öğrensek” diyor. Bu konuda kendini şanslı hissettiğini, çünkü kendi okulu Şişli Terakki’de bu konuda pek çok aktivitenin düzenli yapıldığını söylüyor.

Haberin Devamı

Yıldırım, iki yıl sonra TEOG sınavına girecek, okulun yüzme takımında, izci kulübüne üye, bir yandan da gitar çalıyor. “Zamanım değerli, bununla uğraşacağıma iki test daha çözerim” diye düşünmemiş mi hiç? Hayır. Böyle şeylerin derslerden daha önemli olduğunu düşünüyor.

 

Siz de kampanya başlatabilirsiniz

Bunun için www.change.org sitesine girip 'kampanya başlat'ı tıklayın. Karşınıza çıkan formu doldururken şunlara şu üç maddeye dikkat edin: 1. Talebinizi çok açık şekilde tanımlayın. 2. Kampanyayı kime yönelik açtığınızı belirtin. 3. Ve bu kampanyanın sizin için neden önemli olduğunu anlatın. İsterseniz fotoğraf ve video da ekleyebilirsiniz.

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!