Hamileler de seks yapar

Ortak bir bebeği beklemenin heyecanı iyi hoş da, ya çiftlerin cinsel hayatı ne olacak? Hamile kadınların seks hayatı hep bir tabu olmuştur. Anne adayının seksten uzak kalmaması, hem kadını rahatlatır, hem de evliliğin bu dönemden kötü etkilenmemesini sağlar.

Hamile iseniz hatta hamile kalmayı planlıyorsanız, bu konularda bilgi edinmek için zorlanmanıza hiç gerek yoktur. Hamilelikten önce çiftlerin cinsel yaşamlarına dair ayrıntılarla dolu kitaplar, makaleler ve hatta TV programları bile bulabilirsiniz. Doğumdan sonrası için de meraklanmanıza gerek kalmaz. Fakat aradaki dönemde yani ‘hamilelik sırasında’ seks konusuna pek değinilmez. Toplumların çoğunda hamile kadınlar için seks önemli bir tabudur. Bu nedenle de o konu hakkında kimse konuşmaz. Bir konuda, hepimiz çok yanılıyoruz. Hamilelik, dokuz ay sürecek bir hastalık değildir. Milyonlarca yıldan beri, milyarlarca kadın, aylarca süren hamilelik dönemini yaşamıştır ve elbette yaşamaya da devam edecektir. Hamile kadına yaşadığı dönemin ne denli büyük tehlikelerle dolu olduğunu, doğacak çocuğu için hayatında ne gibi kısıtlamalar yapması gerektiğini hiç durmadan hatırlatmanın da bir anlamı yok. Kuşkusuz, her kadın hamilelik döneminde de doğum sırasında da bazı sorunlar yaşayabilir. Ancak bir ihtimali, mutlak gerçek diye kabullenmek çok yanlış.

AİLE BİRLİKTELİĞİ SARSILABİLİR

Hamile kadının hayatında geçici olarak elbette bazı kısıtlamalar olacak. Kadının ve de doğacak bebeğinin sağlığını korumak açısından bazı önlemlerin alınması gerekecek. Ama anne ve baba adayına dokuz ay süresince seks yapmanın yasaklanması, ortak yaşamın geleceğini tehlikeye düşürebilir. Eşiyle hiçbir şekilde cinsel temasta bulunamayan erkek, bir süre sonra evinden ve eşinden soğumaya başlayabilir. Bu dönemde erkeğin bekarlık günlerine dönmesi daha sonra sıkıntı yaratır. Hamile kadın da eşiyle normal ilişkisini sürdüremediği için suçluluk duygusuna kapılabilir. Karı- kocaya cinsel ilişkinin yasaklanması, aile içinde büyük sorunlar yaratabilir. Normal seks ilişkisinden yoksun kalan kadın sinirli olur, karnında taşıdığı yavrusunun ona zarar vermeye başladığını düşünebilir. Hamilelikte seksi yasaklamak önemli psikolojik sorunlar da yaratabilir. Ebeveyn olmaya hazırlanan bir çiftin hayatını seks yasaklarıyla altüst etmek yanlış bir uygulama olur.

Bu satırları okuyup da ‘Oh, yasaklara gerek yokmuş’ diyerek bazı gerçekleri görmezden gelip, seks ilişkisini geçmişteki gibi sürdürmek de tehlikelidir.

SEKS YAPILIR AMA NASIL

Elbette hamile bir kadının seks hayatında bazı değişikliklerin de olması kaçınılmaz. Örneğin sevişme sırasında, erkeğin kadının üzerine abanması çok tehlikelidir. Böyle zamanlarda kadınla erkeğin sevişme sırasında yer değiştirmesi doğru olur. Seksten kaçınılması gereken durumlar da vardır: Daha önce düşük yapmış olmak, ikiz ya da üçüz bebek beklemek, rahim kanalının erken açılma olasılığı, kanamalar, doğum sancıları başladığı zaman ve baba adayı bebeği etkileyecek bir zührevi hastalık taşıyorsa elbette seks yapılmaması gerekir.

Hamile kadının sağlık durumu ve bebeğinin sağlık durumu elverdiği sürece hamile kadının dokuz ay seksten mahrum kalmasına gerek yoktur. Ve hatta böyle bir uygulama kadının ruh sağlığına da zarar verebilir. Üstelik evliliğinin geleceği için de tehlikeli olabilir. Kadın hamile de olsa, dişiliğini ön planda tutmalı. Eşlerin böyle bir dönemde birbirlerine yabancılaşmaları çok sakıncalıdır. Kadın, anne olmak için beklerken, yuvasını yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmamalı. Hamilelik döneminde, kadının seks hayatında bazı değişiklikler olması elbette kaçınılmazdır. Ama seks hayatını tümüyle ortadan kaldırması gerekmez ve de buna izin verilmemeli.

Hamileliğin ilk üç ayında seks

Kadın, hamile olduğunu öğrendiği gün, seks yasağını başlatmamalı. İlk üç ayda eşler, seks yaparlarken kendilerini çok daha rahat hissederler. Birbirlerine olan bağlılıkları artmıştır ve de duygularını sevişme sırasında belli ederler. Fakat bazı kadınlarda hamileliğin ilk üç ayı çok zor geçebilir. Kusmalar, göğüslerde sızıların başlaması, vajinada eskisinden daha fazla akıntı olması, kadının huzurunu bozabilir. Ayrıca bu dönemde vücuttaki hormonların dengesi bozulduğu için kadının ruh hali de sık sık değişebilir. Bu ani değişiklikler, seks ilişkisini de etkiler. Erkek, doğacak çocuğuna zarar vermek korkusuyla seks yapmaktan kaçınır.

Hamileliğin ikinci üç ayında seks

Genellikle dördüncü ayda, kadın hamileliğin sorunlarına alışır. Zaten bulantı ve kusmalar da bu dönemde kesilir. Kadın, kendini rahatlamış hissedince, eşiyle seks yapma isteği artar. Bazı kadınlar bu dönemde kendilerini eskiye göre daha dişi hissedebilirler. Göğüslerin büyümesi, vücuttaki dolgunluk bazı kadınların şehvet duygularını kamçılar. Bazı kadınlar ise hamileliğin ikinci üç ayını aynalardan nefret ederek geçirirler. Vücutlarındaki değişiklik onların sinir sistemine zarar verir. Ayrıca, seks yapmak da artık zorlaşmıştır. Kadının karnının büyümesi, erkeği de kadını da sıkıntıya sokar. Bazı erkekler bu dönemde eşlerini cinsel bakımdan daha çekici bulabilirler. Bazıları ise tam tersine sevişmeye karşı isteksiz olabilirler. Bir de anne karnında büyümeye başlayan bebeğe zarar verme korkusu erkeğin seks yapma isteğini azaltabilir. Doktor ve töre yasağı olmamasına karşın, hamile kadınların seks hayatlarında kaçınılmaz bazı değişiklikler yaşanıyor.

Hamileliğin üçüncü üç ayında seks

Hamileliğin son üç ayında seks yapmak, evli çiftler için bir öncelik olmaktan çıkar. Hamilelik epey ilerlediği için kadının hareket kabiliyeti de azalmıştır. Kendini sürekli yorgun hissedebilir. Doğum beklentisi, bebek için yapılacak hazırlıklar, kadının seksi düşünmesine fırsat vermeyebilir. Ancak bazı çiftler çok zor ve de uzun aralarla da olsa seks yapmayı sürdürebilirler. Son yıllarda, oral seks, elle doyum gibi yöntemler de kadının ve erkeğin seks hayatında önemli bir yer tutmaya başladı. Hamileliğinin sekizinci ayına gelen bir kadının en fazla isteyeceği şey, rahat rahat uyumaktır. Doğumdan sonra uykusuz gecelerin onu beklediğini düşünerek bir bakıma uyku depolamak ister. Doktor, aksini söylemedikçe, kadının su kanalları açılıncaya kadar yani, doğumun hemen öncesine kadar seks yapmasında bir sakınca yoktur. Tabii, doktora danışmak koşuluyla.

YARIN: DOĞUMDAN SONRA SEKS
Haberle ilgili daha fazlası: