GeriKelebek Haftanın keyif haritası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haftanın keyif haritası

Haftanın keyif haritası

Bu yüzyılın kültürü markalar
2000 yılında kolaj üzerine yoğunlaşarak sanat hayatına başlayan Burcu Bulak, çalışmalarında kendine özgü bir teknikle dergi kupürleri, topladığı değişik objeler, kumaşlar, boya çeşitleri ve materyaller kullanıyor. Kolajlarında; yaşadığı değişik kentlerdeki kültür ve moda akımlarını gözlemleyip, küresel ekonominin yarattığı marka kültürünün simgesel özetini yansıtıyor. 21. yüzyıl kültürünün artık markalar olduğunu, bireylerin kendilerini bu markalarla özdeşleştirerek toplumda yerlerini belirlediklerini, bu markaların lüks veya genel tüketim markası ayrımı olmaksızın, yerel toplumsal kültürleri ne denli etkilediğini çarpıcı şekilde sergiliyor. Bulak’ın Türker Art’ta açılan ‘Off The Wall’ sergisi 28 Aralık’a dek ziyaret edilebilir. Adres: Şakayık Sok. Ful Apt. No.43 D.2, Teşvikiye-İstanbul.

Kadıköy’de yeni bir sahne
Biz ‘karşılı’ sanatseverler bu tip haberlere pek bir seviniyoruz. Eski Moda Sineması yerine açılan Moda Sahnesi’nden sonra Kadıköy’ün yeni bir sahnesi daha oldu! Böylelikle yedi yıldır oyunlarını farklı salonlarda sahneleyen Tiyatro Seyirlik de kendi sahnesine kavuştu nihayet. Ulvi Uraz ve Tevfik Gelenbe’nin yıllar önce yine tiyatro olarak kullandıkları bir yermiş bu bina. Hüseyin Avni Danyal’ın gayretleriyle yeniden tiyatro olarak açıldı. İlk oyunu ‘Ya Başaramazsak’ ile ilk izleyicisiyle buluştu bile. Sahnede Hüseyin Avni Danyal ile Ebru Saçar’ı izlediğimiz oyun, David Tristram imzalı. Sinan Gürtunca çevirisiyle ve Gürol Tonbul rejisiyle sahneleniyor. Komedi türündeki oyun, eskiyen tüm evliliklerde yaşanan monoton hayat problemini aşmak için yaşamlarını renklendirmeye çalışan bir çiftin hayalleri üzerine kurulu. Tiyatro Seyirlik için Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Sakızgülü Sokak’a kıvrılmanız ve hemen karşınıza çıkıveren Mustafa Kemal Pasajı kapısından içeri süzülmeniz yeterli. Oyunun ocak programı için yapmanız gerekense şu adresi ziyaret etmek: www.tiyatroseyirlik.com

Zamana tanıklık eden ressam
İş Sanat Kibele Galerisi, çağdaş figüratif resmin temsilcilerinden Cihat Aral’ın eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Kendi deyişiyle ‘zamana tanıklık eden’ sanatçının 50 yıllık sanat yaşamı boyunca, farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkarttığı eserlerden oluşan retrospektif sergi, dün itibariyle kapılarını ziyarete açtı. Sanat görüşünü “Merkez insan olunca; figürü temel tutan resim anlayışı bütünüyle sosyal hayatın politik, ekonomik, sosyolojik değerlerinin özünü taşır. Resim dipdiri bir başkaldırı, bir protesto alanıdır ve iyi resim unutulmaz” diyerek özetleyen Cihat Aral’ın 50 yıllık bir zaman dilimine tanıklık eden resimleri, 2 Şubat’a dek İş Sanat Kibele Galerisi’nde görülebilir. Ayrıntılı bilgi için: www.issanat.com.tr

Müzik ve stand-up aynı sahnede
Ünlü komedyen Alpay Erdem ve caz sanatçısı Berrak Papuçcuoğlu, 28 Aralık’ta BKM Mutfak Sahne’de aynı sahneyi paylaşacaklar. Etkinlik Saat 19.00’da Papuçcuoğlu ile birlikte müzikle başlayıp, Alpay Erdem’in stand-up gösterisiyle devam edecek. Uykusuz dergisinden ve 2012 yazında NTV’de yaptığı “2 Teker 1 Yer” adlı bisiklet gezi programından tanıdığımız Alpay Erdem, bisikletiyle yaptığı onbinlerce kilometrelik seyahatlerin yanı sıra, stand-up gösterisiyle de ülkede ayak basmadık yer bırakmadı. Berrak Papuçcuoğlu ise en son 2011 yılında Miller Music Factory yarışmasında, kendi bestesi olan ‘Stronger’ isimli parça ile Jüri Özel Ödülü almış ve Elektronika dalında Türkiye birinciliği elde etmişti.

Erken yılbaşı konseri
Yeni Türkü, yılbaşını erken kutluyor. 28 Aralık Cumartesi günü Jolly Joker İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘Erken Yılbaşı Konseri’nde sevenleriyle buluşacak. Yeni Türkü’nün konserde de seslendireceği şarkıların yer aldığı, 10 şarkılık yeni albümü, adını Yılmaz Erdoğan’ın albümde şarkı olarak da yer alan ‘Ankara’ başlıklı şiirindeki dizelerden alıyor. Albümün çıkış parçası ‘Böyle Gitmez’, Cengiz Onural ve Derya Köroğlu imzalı... Şarkı radyolarda dinleyiciyle buluşmaya başladı bile. Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Serdar Barçın ve Furkan Bilgi ‘Erken Yılbaşı Konseri’nde hem yepyeni şarkılar hem de klasik Yeni Türkü repertuvarı ile sahnede olacak.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False