Güzelliğin yanında zekan da varsa hiçbir şey sana külfet olmaz

Güzelliğin yanında zekan da varsa hiçbir şey sana külfet olmaz

Ayşe Kulin’in aynı adlı romanından televizyona uyarlanan ‘Veda’ kısa süre sonra Kanal D’de ekrana gelecek. 1918’de geçen dizide ‘Mehpare’ karakterini canlandıran Fahriye Evcen ile oyunculuktan felsefeye, aşktan aileye her şeyi konuştuk. Evcen bu diziyle kendisini temize çıkardığını söyledi.

Haberin Devamı

- Almanya doğumlusunuz ama aslen nerelisiniz?
- Samsunluyuz. Daha da kökenine inersek annem Çerkez, babam Kavala yani Yunanistan göçmeni.
- Neden Almanya’ya gitmişler?
- Annem ev kadını, babam peyzaj mimarı. 1974’te iş olanakları için Almanya’ya gidiyorlar. Almanya’da üç ablamla neşeli bir evde büyüdüm. Şimdi ablalarım ve yeğenlerim Almanya’da yaşıyor. Babam da emekli oldu bazen burada bazen Almanya’da ablamların yanına gdiyor. 
- Alman kültürüyle mi Türk örf adetleriyle mi büyüdünüz?
- Ailem kültürüne çok sadık, bizi de öyle yetiştirdi ama sonuçta öğrencisiniz ve sabahtan akşama kadar dışarıda ve arkadaşlarınızlasınız. Bu yüzden sürekli Alman kültürünün içindesiniz. Dini değil ama sosyal açıdan Alman zihniyetine o dönem çok yakındım.
- İlk aşkınızı da Almanya’da mı yaşandınız?
- Tabii canım, Daniel’i hiç unutur muyum...
- Kaç yaşındaydınız?
- İlkokula gidiyordum, 6 yaşımdaydım. Yüzücü, sarışın ve mavi gözlüydü. Eteğimi kaldırıp çelme takardı.
- Sonu ne oldu?
- Hem ben hem Julia ona aşıktık ama ikimiz de kazanamadık aramızda çekişirken okul bitti yollarımız ayrıldı.
- Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okuyorsunuz. Şimdi hangi sınıftasınız?
- Üçüncü sınıftayım. Okul ve seti bir arada iyi idare ediyorum, hiç sorun olmuyor. Hatta derslerde dinleniyorum.
- Şöhret olmanızın okulda pozitif bir etkisi var mı?
- Boğaziçi öğrencisinin kafası çok başka yerlerde. Bu dediğiniz şeyleri görmüyorlar. Ne iş yaptığın, kim olduğun kimsenin umurunda değil.

/images/100/0x0/55ea8c84f018fbb8f887383f

Haberin Devamı

İKİZLER BURCUYUM İÇİMDE BİNBİR FARKLI KADIN VAR

- Kendinizi güzel buluyor musunuz?
- Eğer mesleğimle bir noktada duruyorsam güzellik tabii önemli. Ama “Güzel olmalıyım ve insanlar bunu takdir etmeli” diye düşünmüyorum. Biz oyuncuların öncelikle akıllı, kontrollü ve zeki olması lazım.
- Peki güzellik başa bela mı?
- Güzellik Allah’ın bir lütfu ve eğer yanında zekan da varsa bu hayatta hiçbir şey sana külfet olmaz.
- Dudaklarınız estetikli mi?
- Hayır, hiçbir yerimde estetik yok. Yüzüme herhalde en son yaptıracağım şey estetik. Belki çok ilerleyen yaşlarımda.
- Sizi kimi seksi, kimi naif, kimi vamp buluyor. Siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
- İkizler burcuyum. İçimde binbir farklı kadın var. İstediğim yerde istediğimi dışarı çıkarıyorum.
- Hayatınızda biri var mı? Aşk hayatınızın ne kadarını kaplıyor?
- Aşk, hayatınızda olduğu zaman çok keyifli bir şey. Vaktimin büyük bir kısmını da ayırırım. Ama şu an hayatımda kimse yok.
- Olursa nasıl biri olsun?
- Zeki, beni üzmeyecek, sonuna kadar güvenebileceğim biri... Gözüme baktığında kalbimi ve içimi ısıtabiliyorsa o adamın başka hiçbir şey yapmasına gerek yok.

DİZİDE BENİM MEHPARE’M ÖNE ÇIKTI

Haberin Devamı

- Geçen yıl diziniz yayından kaldırıldı ve kariyerinizin bittiğini söyleyenler oldu. Yeni işiniz bu söylenenlere iyi bir cevap oldu mu?
- Bir önceki işte otorite boşluğundan dolayı yaşadığımız sıkıntılar vardı. Sözde otorite olabilecek bazı şahıslarla ilgili problemler... Orada bazı konular ayyuka çıktı ve bana mâl edildi. Sanırım bu iş, buradaki düzen ve huzur, kendi başına sessiz bir cevap oldu.
- Kendinizi hırçın buluyor musunuz?
- Asla öyle bir şey yok. Ama doğru veya yanlış gördüğüm şeyleri mutlaka karşımdakine söylüyorum. Bunun sebebi de hırçınlık değil disiplin. Olan biten hakkında çok fazla konuşmamam tamamen seçicilikle alakalı. 
- Yeni diziniz ‘Veda’ bir roman uyarlaması. Ayşe Kulin’in kaleminden defalarca basıldı. Okumuş muydunuz?
- Kitapçılarda hep karşılaştığım ama bir türlü okumayamadığım bir üçleme. Teklif gelir gelmez kitabı aldım ama çok etkilenmemek için hepsini okumadım. Romana çok sadığız ama romanda biraz daha pasif bir Mehpare varken burada biraz daha benim Mehpare’m öne çıktı.
- Sizin Mehpare’niz nasıl?
- Mehpare, Mehmet Aslantuğ’un canlandırdığı maliye nazırı Mehmet Reşat Bey’in konağındaki hizmetlilerden biri. Bu konakta ayrıca Mehmet Reşat’ın eşi Behice Hanım, evin küçük beyi ve büyük hanımı var. Mehpare diğer hizmetlilere göre daha ayrıcalıklı yetiştirilmiş ve eğitim almış bir kız. Görgü kurallarına çok hakim ama bazı şeylere baş kaldırıp söylememesi gerekenleri de söyleyebiliyor. Dizide bütün karakterler belli bir noktada kesişiyor.
- Dizide başınızı kapıyorsunuz. Daha önce kapanmayı hiç denemiş miydiniz?
- ‘Takiye’ filminde türban takmıştım. ‘Veda’ da Osmanlı’nın son dönemini yansıtıyor. Tabii yine dini sebepler de var ama baş örtmek aynı zamanda insanların sosyal alışkanlığı. Köşk içerisinde saç kapanmıyor ama dışarıdan biri geldiğinde baş örtülüyor.

Haberin Devamı

Her şeyin çıkış noktası Antik Yunan’da

FAHRİYE EVCEN İLE FELSEFE ÜZERİNE

Her şeyi öğrenmek isteyen biriyim. Sekizinci sınıftan beri sosyoloji ve felsefe merakım var ve halen de devam ediyor. Hatta kanıtlayayım... (Setteki komodinin çekmecesinden psikoloji ve felsefe kitaplarını çıkarıyor). Boş olan her vaktimde bu tarz şeyleri okuyorum. Ama kendime fayda sağlamak için değil bana haz verdikleri için. Her şeyin çıkış noktasının Antik Yunan’da Sokrates ve Platon gibi isimlerde olduğunu düşünüyorum. Kant falan bence biraz daha olmuşun üzerine ve daha sapıtma noktasında felsefe yapıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: