GeriKelebek Gürültülü uyku: Horlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürültülü uyku: Horlama

Horlama erişkinlerin yüzde 25 kadarının sorunu. Burun boşluğu, geniz, yumuşak damak , küçük dil , dil kökü ve yutak gibi üst solunum yolumuzdaki yapıların çeşitli nedenlerle ve değişik derecelerde tıkanması, daralması ya da engellenmesi başlıca nedeni.

Uyku sırasında, akciğerlerden nefes verirken dışarı çıkan havanın daralmış bu bölgelerden geçişi sırasında yumuşak damak ve küçük dil titreşime geçer. Meydana gelen karakteristik ses, bazen dayanılmaz gürültüye dönüşür. Horlamayı kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Erhun Şerbetçi’ye sorduk:

SORU / CEVAP

Hangi durumda horlamayı hastalık olarak görebiliriz?

Eğer horlama sırasında soluk tutmalar yaşanıyorsa (biz apne diyoruz) bu önemli bir hastalıktır. Horlama erişkinlerin yüzde 4’ünde görülebilen ve uyku apne hastalığı denilen hastalığın en önemli uyarıcı belirtisi sayılıyor. Diğer deyişle en önemli belirtisi, horlama olan uyku apnesi ise bir hastalıktır .

Bu hastalarda ortak özellikler var mı? Kilo , yaş , cinsiyet gibi faktörler söz konusu mu? Başka ne gibi belirtileri vardır?

Bu hastalar ileri kiloya sahiptirler. Kanlarındaki oksijen seviyesi düşük olduğu için yağları kolay yakamadıklarından isteseler bile rahat kilo veremezler. Çoğu kez orta yaşın üzerinde ve erkeklerde görülür. Hastalarda sabah kalkıldığında hiç dinlenmemiş gibi uyanırlar. Gündüz hatta direksiyon başında uyuklamalar olabilir.

Çocuklardaki horlamanın sebepleri nelerdir Çocuklarda uyku apnesi hastalığı görülebilir mi?

Çocuklarda en sık horlama sebebi geniz eti ve/veya büyük bademciklerin tıkayıcı etkisidir. Bu durum ileri boyutta ise çocuklarda da tehlikeli olabilecek solunum durmalarına yol açabilir. Ancak geniz eti ve/ veya bademcik ameliyatı ile tam olarak düzelebilir.

Horlamayı kesin olarak tedavi edecek yöntem var mı?

Eğer horlama sadece burun tıkanıklığına ya da yumuşak damak-küçük dil yapısına bağlı ise buralara yönelik basit kabul edilecek tekniklerle sorun çözülebilir. Ancak horlama çoğu kez daha karmaşık sebeplere bağlı ve/veya apnelerle birlikteyse burada hastanın mutlaka uyku labratuvarında bir gece geçirmesi gerekiyor. Yapılan incelemede eğer apneleri belirli bir oranın üzerinde ise tedavi CPAP denilen, uykuda daimi yüksek basınçlı oksijen veren bir maskenin kullanılması ile yapılıyor.

Hangi durumlarda ‘ameliyat’ diyorsunuz? Ameliyat yöntemleri nelerdir?

Öncelikle tekrarlamak gerekirse ileri derecede apne varsa ameliyat tedavisi günümüzde önerilmiyor. Apne hiç yoksa ya da çok az ise ameliyat kararı verilebilir. Bu durumdaki hastaya en basit kabul edilen yöntemler önerilebilir. Örneğin ayaktan ve lokal anesteziyle yapılabilen lazer ya da radyofrekans yardımlı küçük dil ve yumuşak damak cerrahisi uygulanabilir. Aynı seansta bazı burun tıkanıklıkları da aynı araçlarla tedavi edilebilir. Ancak anatomik ve yapısal sebepler daha ileri ise hastanın yatırılarak genel anestezi altında yapılacak daha geniş ameliyatlara ihtiyaç olabilir. Ama genel olarak konuşmak gerekirse orta ve ileri derecede apneli hastalar için en uygun ve başarılı tedavi şekli CPAP uygulamasıdır.

Horlamayı durdurduğunu iddia eden ve eczanelerde satılan ilaç ve reklamları yapılan benzeri yöntemler etkili mi?

Apne ile beraber olan horlama hastalığı kesinlikle ciddi bir hastalık. İleri olgularda hayatı bile tehdit edebiliyor ve günümüzde hiçbir şekilde esas olarak ilaçlarla tedavi edilemiyor. Basit horlama vakalarında etkili olabilecek uygulamalar olabilir. Bu durumlarda kilo verilmesi, düzenli yaşam ve spor yapılması, alkol ve sigara kullanılmaması varsa sindirim sistemi ve çene-diş ve kas iskelet sistemi sorunlarının çözülmesi de yeterli olabiliyor.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False