GeriKelebek Grip mevsimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Grip mevsimi

Sonbahar rüzgárlarının esmeye başladığı şu günlerde özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için nezle, grip gibi hastalıklara karşı önlem almak gerekiyor.

Özellikle bu yıl okula başlayacak çocukların, sık sık hastalanacakları bir gerçek. Evin koruyucu ortamından ilk kez ayrılan çocukların bağışıklık sistemi dışardaki çeşitli mikroplara karşı onları yeterince koruyamayabilir. Okula yeni başlayan çocukların büyük bir çoğunluğu, özellikle ilk aylarda hastalıklardan kurtulamazlar. Ama bir süre sonra çocuklar yeni ortama uyum sağlayınca bağışıklık sistemlerinin çalışması hızlanır ve hastalık şikayetleri de azalır.

Evde çocuklarınızı hava koşullarına uygun bir şekilde giydirebilirsiniz. Terlediği zaman soğuk su içmesini önlersiniz. Üşüdüğünü hissedince sırtına bir ceket giydirebilirsiniz. Ama çocuk okulda yalnızdır. Onun üzerine titreyen annesi yoktur. Eğer çocuğun bazı alışkanlıklar edinmesi sağlanmışsa, kendini dış etkenlerden korumayı başaracaktır. Ama bunu yapabilen çocukların sayısı o kadar az ki. Bu nedenle okullar açılınca çocukların sık sık hastalanmalarına hazırlıklı olmalısınız.

Grip, nezle ve soğukalgınlığı çocukları en fazla tehdit eden sorunlar. Bunların dışında bilinen çocuk hastalıklarının da sıraya dizilmeleri mümkün. Çocuklara küçük yaşlarda karma aşı uygulanmasına rağmen klasik çocuk hastalıkları onları yatağa düşürüyor.

Neler yapılmalı?

Çocuğunuz sabahları kahvaltı etmeden evden çıkmasın. Ona her sabah bir bardak portakal suyu içirmelisiniz.

Hemen antibiyotik tedavisi uygulamaya kalkışmayın. Nezlenin belli bir süresi vardır. Bu süre içinde çocuğun iyi beslenmesine dikkat edilmeli. Bol bol su içirilmeli ve yanında bol miktarda kağıt mendil bulundurması sağlanmalı. Burnunu tuzlu su ile temizleyin.

Eğer çocuğun ateşi yükselmişse, yatak istirahatı uygulanmalı. Ve geceleri aspirin verilmeli. Bu arada vitamin takviyesi yapılmasının da yararı var.

Nezle çocuğun göğsüne inmişse yani öksürüyorsa, doktora başvurulmalı. Çocuğa rasgele öksürük şurubu verilmesi doğru değildir.

Gribe yakalanan çocuk yatak istirahatine zorlanmalı.

Bol sıvı verilmeli. Sulu yiyeceklerle beslenmeli.

Ateşini düşürmek için vücuduna aspirin tozu, limon suyu ve tuz karışımından oluşan ev ilacını sürüp terlemesini beklemek yerinde olur. Eğer çocuğun ateşi hemen düşmezse, hiç vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalı.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False