GeriKelebek GOP’da cast ajansına hücum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GOP’da cast ajansına hücum

Ben star olacağım diyerek evden kaçıp Beyoğlu'nun arka sokaklarını aşındıran fakir gençler çoktan eski Türk filmlerinde kaldı.

Hatta çocuklarının ellerinden tutup setlere götüren anne babalar bile eskidi. Artık televizyonlarda şu ya da bu şekilde görünen evlatlarıyla gurur duyuyor ve hatta bu cangılda kendilerine de bir rol kapıyorlar. Toplumsal oyunculuğumuzun ve oyalanmacalarımızın inkişafında belki de en çarpıcı örneklerinden biri Gaziosmanpaşa'da faaliyet gösteren cast ajansı.

Müzik kanallarında her gün onlarca video klip dönüyor. Ardarda yerli diziler çekiliyor. Televizyonların sabah kuşaklarında yayınlanan canlı programlara onlarca konuk katılıyor. Gecenin ilerleyen saatlerine sarkan birçok tartışma programı kalabalıkların katılımıyla yapılıyor. Eğlence programlarını da hesaba kattığınızda hergün binlerce insan evleriyle stüdyolar ve setler arasında mekik dokuyor. Bu hızlı trafiği cast ajansları organize ediyor. Beyoğlu, Şişli ve Mecidiyeköy gibi semtlerde yaygınlaşan bu ajanslardan biri diğerlerine hiç benzemiyor. Çünkü Gaziosmanpaşa'da faaliyet gösteriyor.

İmaj Ajans'ın sahipleri Mehmet Çakır ve Fatih Şahin neden Gaziosmanpaşa sorusuna şu cevabı veriyor: ‘‘Gaziosmanpaşa'da büyük bir potansiyel var. Başlangıçta biraz tereddüt ettik, bu iş burada olur mu diye. Çünkü Gaziosmanpaşa kendine özgü değerleri olan, herkesin birbirini tanıdığı bir semt. Ama kısa sürede tereddütler kayboldu. Bir de kural koyduk, gençler için. Güzel, yakışıklı olamları yeterli değil. Ailelerinin onayı da şart.’’

Bugün ajanslarına kayıtlı Gaziosmanpaşalı sayısı altı bine ulaşmış. Sarı saçlı mavi gözlü bebekler, alımlı genç kızlar, afilli -bıçkın- bitirim delikanlılar doldurmuş cast listelerini. Çünkü ekonomik krizin bütün ağırlığıyla hissedildiği bu ilçede umuda ve şöhrete açılan önemli bir kapı olmuşlar. Fatih Şahin, yüzlerce kişinin İmaj Ajans'a üye olmasını güven ortamının yaratılmasına bağlıyor: ‘‘Onlar bizi tanıyor. Biz onları tanıyoruz. Bir aile ortamında hiçbir olumsuzluğa meydan vermeden bu işi yapmaya çalışıyoruz.’’ Bunları söylerken 'Ailenizin Ajansı' görüntüsü vermekten duyduğu mutluluğu da gizlemiyor.

Çakır da yoğun ilgiyi semtin gençlerinin ‘‘bizim neyimiz eksik’’ tepkisine bağlıyor: ‘‘Televole, Laila görüntüleri özellikle gençleri etkiliyor. Bir gün ben de meşhur olurum umuduyla bize geliyorlar.’’ Ama şimdilik star adaylarının çoğu televizyon programlarına konuk olmakla yetiniyor.

Zaten başvuranların yüzde 80'i bu işi hobi olarak yapıyor. Sadece geri kalan yüzde 20'si para kazanma amacı taşıyor. Şahin bu işten para kazanılmayacağını söylüyor: ‘‘Binlerce insan arasından sıyrılan birkaç kişi şöhreti yakaladıktan nice sonra para kazanmaya başlıyor.’’

Bir gün mutlaka star olacaklar

Her gün ajansın kapısını ‘‘Abi bize bir rol var mı’’ diye aşındıran Gaziosmanpaşalı gençlerle konuşuyoruz. Şöhret olma tutkusuyla girdikleri yolda jargonlarını da değiştirmişler. Artık sadece ‘‘artist’’ olmak istemiyorlar. Aynı zamanda ‘‘karizma’’larıyla ‘‘imaj’’ oluşturup ‘‘idol’’leşmek de istiyorlar! Şeytanın bacağını kırıp birgün şöhretin kapısını aralayacaklarından eminler. Umutlarını, ‘‘Birgün mutlaka star olacağız’’ cümlesiyle anlatıyorlar.

Ünlü olmakla star olmak arasındaki farkı reytingi yüksek dizilerde görünmüş bir genç kız özetliyor: ‘‘Bir gün herkes ünlü olabilir ancak herkes star olamaz. Biz star olmak istiyoruz.’’

Gaziosmanpaşalı star adaylarının çoğu ilçe dışına açılma cesaretini gösteremiyor. ‘‘Kurt Kapanı’’ gibi popüler dizilerde rol almışlar almasına da ‘‘Kurt Kapanı’’na gelmemeye özen gösteriyorlar. Bu maceraya ebeveyn gözetiminde atılıyorlar. Genç kızlar annelerinin refakatinde film setlerinin yolunu tutuyor. Delikanlılar oyunculuk heveslerini alırken yanlış bir işe bulaşmasınlar diye babaları tarafından sıkı gözetim altında tutuluyor. Küçük çocuklarının ellerinden tutan anne babalar ajansa gelerek ailecek dizilerde ve reklamlarda oynamak istediklerini söylüyor. Emekliler de büyük ilgi gösteriyor bu işe. Emniyet müdürlüğü, banka yöneticiliği gibi üst düzey görevlerde bulunmuş kişiler var aralarında. Bazıları film ve kliplerde kendi meslekleriyle ilgili küçük roller üstleniyor.

Engin Çoban (23)

Özel güvenlik görevlisi. Dört yıldır oyunculuk yapıyor. Deli Yürek dizisinde oynamış: ‘‘Sürekli hayal kuruyorum. Büyük bir oyuncu olmak rüyalarımı süslüyor.’’ Memoli ve Miroğlu idolleri. Kadir İnanır gibi bir aktör olmak istiyor. Başarılı olabilmek için şaptığınız işi sevmeniz gerekiyor, ben bu işi seviyorum, diyor.

Özlem Özer (32)

Gazi Mahallesi'nde oturuyor. Profesyonel olarak halk müziğiyle uğraşıyor. Oyunculuğa yeni başlamış, genellikle dizilerde telekız ya da köylü kızı rollerinde oynuyor. Halk müziği kliplerinde rol alıyor. Oyunculukla müziği bir arada götürmek istiyor:‘‘İki yıldır oyunculuk yapıyorum. Rollerde bir ayrım yapmıyorum. Oyunculuğu hobi, müziği para kazanmak amacıyla yapıyorum.

En çok hakettiğimi bulamadığımda üzülüyorum. Şöhret tutkum yok. Yaşadığım hayat da bir rol. Rol kesmek için fazladan bir şey yapmama gerek kalmıyor.’’

BEŞ DELİKANLI

Ajansın bulunduğu Gazi Center'ın çatısında omuz omuza poz veren gençlerden Onur Gelen, Tamer Gökçe, Levent Akyıldız, Mustafa Terzioğlu ve Eyüp Polat setlerdeki beraberliğin dışında da bir aradalar. Gaziosmanpaşa sokaklarında beşliyi her an yanyana görmek mümkün. Oyunculuk dışında düzenli işleri de var. Onur barmenlik yapıyor. Tamer kafeterya işletiyor. Mustafa babasının yanında çalışıyor, dansetmeyi seviyor. Eyüp, semt pazarlarında sebze meyve satıyor, Levent Gaziosmanpaşa'da bir lokantada çalışıyor. Farklı mesleklerde çalışan bu gençlerin ortak ideali ‘‘Bir gün mutlaka Memoli, Deli Yürek ya da Kadir İnanır olmak.’’ Bitirim ve bıçkın karakterleri seviyorlar, yasadışı işlere bulaşan tipleri canlandırmaya talipler: ‘‘Delikanlılıksa delikanlılık, bıçkınlıksa bıçkınlık. Bizde hepsi var!’’ Daha fazla kazanmak ve gençlik tutkularını tatmin edebilmek için oyunculuğu ciddi bir fırsat olarak görüyorlar.

Cumali Uğraş (47)

Emlakçı. Bir gün İmaj Ajans'a gelmiş ve ‘‘Bana bir rol yok mu’’ diye sormuş. O gün bu gündür büyük bir keyifle film setlerine koşuyor. Paşababa Konağı ve Kurt Kapanı dizilerinde çeşitli roller üstlenmiş. Hem oyuncu hem emlakçı olarak yaşamımı sürdüyorum, diyor. Her role yatkın olduğunu söylemeyi de ihmal etmiyor.

Erol Uğur (59)

Gaziosmanpaşa'nın esnafından. Oyunculukta kararlı. Yılan Hikayesi'nde savcı rolü üstlenmiş. 'Tam bana göre bir roldü. Zevkle oynadım' diyor.
False