GeriKelebek Gebelikte hipertansiyona etkin ilaç spor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebelikte hipertansiyona etkin ilaç spor

Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan hipertansiyon haftada üç gün, günde yarım saat egzersiz yaparak engellenebiliyor.

Michigan Üniversitesi profesörlerinden SeonAe Yeo, yaptığı araştırmalar sonucunda, gebelikte yapılan basit cimnastik hareketlerinin ve egzersizin, gebeliğe bağlı hipertansiyonu önemli ölçüde azalttığını saptadı. Yüksek risk altındaki 16 hamile kadın üzerinde araştırmalar yapan Prof Yeo, bu kadınların yaptıkları cimnastik hareketleri sonucunda kan basınçlarının 4.6 mm Hg’ye varan miktarlarda düştüğünü gördü.

10 haftada etkili oluyor

Araştırmaya katılan kadınlar, daha önceleri hafif hipertansiyon ya da gebeliğe bağlı tansiyon şikayetleri olan veya ailesinde hipertansiyon rahatsızlıkları bulunan kişilerden seçildiler. Yaş ortalaması 30 olan bu kadınlar gebeliklerinin 14 haftası boyunca gözlem altında tutuldular. Bu kadınlar, daha önceleri egzersiz yapma alışkanlığı olmayan ya da çok az egzersiz yapan kişilerdi.

Kadınlar iki gruba ayrıldılar. Bir kısmı eski alışkanlıklarına devam ederken diğer kısmına düzenli egzersizler yaptırılmaya başlandı. Jimnastik bisikleti çevirmek gibi basit hareketleri 10 hafta süreyle, haftada üç gün ve günde yarım saat süreyle yapan kadınların kan basınçlarında, deney öncesinde 64.0 mm Hg olan ortalama seviye deney sonunda 60.5 mm Hg’ye düşerken, cimnastik hareketleri veya egzersiz yapmayan kadınların kan basınçlarının 65.9 mm Hg’den 67.0 mm Hg’ye yükseldiği tespit edildi.

Doğumu da kolaylaştırıyor

Sonuçlar üzerinde değerlendirme yapan Prof. Yeo, 'Kan basıncındaki değişimin bünye ile ya da günlük fiziksel aktivitelerle değil yapılan basit egzersizlerle düşürülebileceğini ortaya koyuyor bu deney. Yakında aynı deneyi daha kalabalık bir grupla tekrarlayacağız. Aynı sonuçları elde edeceğimizi umuyorum' şeklinde konuşuyor.

Egzersizin hem hamileliği hem de doğumu kolaylaştırdığı uzun zamandır bilinen bir gerçek. Düzenli spor yapan kadınların doğumu hem daha kolay oluyor hem de bebeklerini normal zamanda dünyaya getiriyorlar. Düzenli spor yapan kadınların doğumu hem daha kolay oluyor hem de bebeklerini normal zamanda dünyaya getiriyorlar.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False