GeriKelebek Film soldan izlenir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Film soldan izlenir

Önder Sumru, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunu, 34 yaşında. Sinema salonu alanında ilk çalışması 'Mersin Beymen Sineması'. Şimdi ise Pinema Filmcilik'in Şaşkınbakkal'daki sinema salonu projesi üzerinde çalışıyor. Sinema salonlarının 'maksimum fonksiyonellik ve estetik çözümlerle bezenmiş mekanlar' olması gerektiği görüşünde. Can güvenliğine en az estetik kadar önem verilmesi gerektiğini söylüyor.

Sinema salonu nasıl olmalı?

Görüntü, ses ve diğer tamamlayıcılar, görsel, işitsel ve can güvenliğini sağlayan unsurlar, salonun yerleşimi ve izleyiciye verilen hizmet doğru ve eksiksiz olmalı. Dekorasyonda kullanılacak tarz ve çizgiler uyum sağlamalı.

İstanbul'da bu özellikleri olan sinemalar hangileri?

Altunizade Capitol, Beyoğlu Emek, Kadıköy Süreyya ve Cineplex Odeon.

Güvenli bir sinemanın ne gibi özellikleri olmalı?

Sinema personeli her duruma karşı eğitimli ve hazır olmalı. Koltukların iki yanında en az bir buçuk metrelik yürüyüş kolları ve dışa doğru açılan iki çıkış kapısı gerekli. Salonun yapımında kullanılan malzemeler ateşe dayanıklı malzemelerden seçilmeli. Tahliye yolları kısa olmalı. Yangın ihbar ve müdahale malzemeleri eksiksiz bulunmalı.

Seyircinin filmi rahat izlemesi için gereken özellikler neler?

Koltuk aralıkları en az bir metre, (koltuk 60 cm, diz mesafesi 40 cm) olmalı. Koltukların yerden yüksekliği her basamak için en az 22 cm ve katları şeklinde hesaplanmalı, sıralar çapraz yerleştirilmemeli.

Koltukların rengi önemli mi?

Tasarımda kullanılan renge uyumlu olmalı. Fazla açık renklerden, gri, siyah, kahverengiden uzak durulmalı. Küçük mekanlarda açık renkler tercih edilmeli.

En doğru oturma yeri neresi?

En güzeli bence perdenin hafif solunda veya ortasında film izlemek. Ortalar görsel ve işitsel açıdan ideal. Solda oturmanın avantajı ise solun insan metabolizmasıyla uyumundan kaynaklanıyor. İnsanlar sol taraftan daha az yorularak film izlerler.

‘Koltuk kesen kalmadı’

Halil Ataç sinema salonlarına dekorasyon malzemeleri üreten Boss Dekorasyon’nun sahibi. Yeni açılan yada yenilenen birçok sinemada emeği var.

Malzemeleri nereden buluyor, dekorasyonu ne kadar zamanda bitiriyorsunuz?

Dekorasyon 3-10 gün içinde bitiyor. Koltuk, sahne perdesi, perdenin takıldığı demir kısım, kapı perdeleri ve halı gibi tüm gerekli malzemenin üretimini kendimiz yapıyoruz. Yalnızca kumaşı dışarıdan alıyoruz.

Bir sinema salonu dekorasyonu kaça mal oluyor?

40 kişilik bir sinema salonunun minumum maliyeti yüz bin dolar.

Sinema seyircisinde nasıl bir değişme var peki?

Seyircinin kalitesi arttı. Aslında sinema salonlarının değişimindeki temel sebep bu. Eskiden seyirciler koltukları keser, duvarları boyarlardı. Artık koltuk aralarındaki genişliğin kaç metre olduğunu soruyorlar. Bence bu önemli bir gelişme.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False