Ezilen kadının sesi olacaklar

Ezilen kadının sesi olacaklar

Star TV’nin yeni dizisi “Anneler ile Kızları” bu akşam ilk bölümüyle ekranda... Dizinin başrol oyuncuları Ebru Özkan ve Feride Çetin, projenin kadınlara çok şey öğreteceğini, sadece seyirlik bir yapım olmadığını söylüyor.

Haberin Devamı

FERİDE ÇETİN: KADINA ŞİDDET YÜZDE 1400 ARTTI           
        
Nasıl gidiyor yeni dizi çekimleri Feride Hanım?   

- Hem çok keyifli hem de benim açımdan biraz zor. Çünkü bazı sahnelerde Malatya şivesiyle, bazılarında Kürtçe konuşmam gerekiyor, onun stresi var üzerimde. Sürekli “acaba becerebiliyor muyum?” diye düşünüyorum.
   
Rolünüz için bir ön hazırlık yaptınız mı? 
 
- Ne yazık ki hayır, çünkü rol aldığın “Aşk ve Ceza” çekimler başlamadan kısa süre önce bitti. Arada bir de film çektim.

Hiç hazırlanmadan rolünüzü nasıl çıkardınız peki?   

- Hep “annem olsaydı nasıl davranırdı?” diye düşünerek oynuyorum.

Kadına şiddetin çok arttığı bir dönemde böyle bir projede yer almak bilinçli bir tercih gibi görünüyor, haklı mıyım?

- Evet, kesinlikle bilinçli bir tercih. Zaten birkaç yıldır böyle projelerde yer alıyorum. Son yedi yılda kadın cinayetleri ve kadına şiddet yüzde 1400 artmış durumda. Durum ortada ve bununla ilgili benim de bir şeyler söylemem gerektiğini düşündüm.

Geçtiğimiz günlerde bir market görevlisi, poşetleri taşımakta yardım ettiği kadını evinde darp etti, neden yaptığı sorulunca da “Eteği kısaydı” dedi. Bu bakış açısını bir diziyle değiştirebilmek mümkün mü sizce?

- Korkunç bir olay bu ama bu ülkenin yöneticileri, politikacıları bile benzer durumlarda “O zaman öyle giyinmeseydi, hak etmiştir” gibi yorumlar yapabiliyor. Asıl vahim olan bu. Bu bakış açısının değişmesi gerek, biz de elimizden geleni yapıyoruz.

EBRU ÖZKAN: CANER’LE EVLİLİĞE ÇOK YAKINIZ

Ebru Hanım, öncelikle dizinin konusundan bahseder misiniz?

- Amacımız, var olan kadın sorunlarını, yaşadıklarımızı iki kadının, daha doğrusu iki annenin hikayesinden yola çıkararak göstermek. Gösterdiğimiz çözüm yolları ve çabalarımız da bu tür sorunlar yaşayan kadınlara örnek olacaktır diye düşünüyorum.

Sizin canlandırdığınız Defne nasıl biri?

- şehirli ve eğitimli bir kadın. Ekonomi okumuş. Ama çok zorlu ve kötü bir çocukluk geçirmiş. Annesiyle ilişkisi iyi değil, o açıdan biraz yaralı. Yalnız büyümek zorunda kalmış ve çabuk olgunlaşmış. Naif olmasına rağmen çok güçlü bir karakter.

Siz çocuk yapmaya sıcak baklıyor musunuz?

- Evet, istiyorum. Çok seviyorum çocukları. Bunun için aşık olmak yeterli, ki öyleyim zaten... Hem de deli dolu. Çok sıcak bakıyorum çocuk sahibi olma fikrine.

Caner Cindoruk’la ilişkinizin sürdüğünü biliyorum. Peki evlilik gündeme geldi mi?

- Caner’le aynı şekilde devam ediyoruz, hatta daha da sevgi dolu, aşk dolu. Evet, evlenmeyi de düşünüyoruz. Öyle bir planımız var, çok yaklaştık.

KİM KİMDİR?

* EBRU ÖZKAN (DEFNE ERSOY ÇAKIRCALI):
İstanbul’da yaşıyor. Yedi yaşında bir kızı var. Yağmur... Çakırcalı Holding’in veliahtı Mehmet Çakırcalı’yla evli. Üniversite mezunu. Hastanede alkol bağımlılığı tedavisi gören annesi Nazan Ersoy’dan başka akrabası yok. En yakın arkadaşı üniversiteden tanıdığı Pınar. Çalışmıyor. Kocası ve kızıyla sakin bir hayat sürüyor. Kayınpederi Sacit Çakırcalı’yla araları iyi değil.

* FERİDE ÇETİN (GÜLİZAR ÇETİN): Malatya’da, kocasının ailesiyle aynı evde yaşıyor. Ferman Çetin’le evli. Bir oğlu, bir kızı var. İlk üç bebeğini kaybettiği için kızı Gülcan ve oğlu Yusuf’un üzerine titriyor. İlkokul mezunu... Yaşlı bir babası ve İstanbul’da evli bir ablası var. Mahallede komşularının kızı Selvi’yle yakın arkadaşlar... Kocası ve iki çocuğuyla İstanbul’a taşınma, yeni bir hayat kurma hayalleri kuruyor.

* LEVENT ÜZÜMCÜ (KEREM SANER): İşadamı, kariyerinin zirvesinde bir mimar... Mehmet’le ortak bir inşaat projesinde çalışıyor. Aynı zamanda şirket ortağı olan eşi Çağla’dan bir süre önce boşanmış. Arkadaşı Oğuz’la paylaşıyor bütün sıkıntılarını... Tek çocuk. Boşandıktan sonra yalnız yaşamaya başlamış. Annesi ve babası şehir dışında bir çiftlik evinde yaşıyor. Zaman zaman görüşüyorlar.

* HÜSEYİN SOYSALAN (SACİT ÇAKIRCALI): Tanınmış, saygın, sevilen bir işadamı... Mehmet’in babası, Yağmur’un dedesi. Gelininin annesi Nazan Ersoy’la ortak geçmişleri yüzünden Defne’yi hiçbir zaman istememiş. Ancak torunu Yağmur’a çok düşkün. Çok sevdiği eşini yıllar önce kaybetmiş. En yakın adamı avukatı Ersan Güler.

* OZAN ÇOBANOĞLU (ÖMER ÇETİN): Ferman’ın kardeşi. Lise mezunu. Malatya’da ağabeyiyle beraber geçici işlerde çalışarak ailenin geçimine katkıda bulunuyor. Mahalleden Selvi’yle birbirlerini seviyorlar. Askere gidip döndükten sonra onunla evlenmeyi planlıyor. Çocukluk arkadaşı Sedat’la çok yakın. Yeğenlerine karşı sevgi dolu. Özellikle de Yusuf’u çok seviyor. Yengesi Gülizar’la araları iyi...

* ŞERİF SEZER (SEHER ÇETİN): Gülizar’ın kaynanası. Emine, Fatma, Ferman ve Ömer’in annesi. Erkek torun olduğu için Yusuf’a çok düşkün. Kocası Himmet, çocukları ve torunlarıyla birlikte sakin bir hayatı var. Kızı Fatma’nın düğününden sonra Ömer’i evlendirmek istiyor. Gülizar’a karşı otoriter ve sert.

* GÜLDEN DUDARIK (SELVİ ÖZTÜRK): Ömer’le birbirlerini seviyorlar. Onunla kuracağı mutlu yuvanın hayaliyle yaşıyor. Annesi, ağabeyi, babası ve evli bir ablası var. Malatya’da oturuyor. Gülizar’ın görümceleri Emine ve Fatma’yla arkadaş. Gülizar’la da arası çok iyi, Seher’den çekiniyor.

* HÜLYA ŞEN (FERİDE YALÇIN): Gülizar’ın ablası. Malatya’da evlenmiş, sonra İstanbul’a gelmiş. Bir gecekondu semtinde oturuyor. Zaman zaman evlere temizliğe gidiyor. Uzun zamandır evli ancak çocuk sahibi olamamış. Çocuklara karşı soğuk ve sevgisiz. Gülizar’a da çok sahiplenici davranmaz. Hastalık hastası aynı zamanda... Hamdi’yle sürekli çekişme halinde.

* ERGUN KUYUCU (HAMDİ YALÇIN): Feride’nin kocası, Gülizar’ın eniştesi... Sacit Çakırcalı’nın şirketlerinden birinde şoför. Bir süredir avukat Ersan Güler’in şoförlüğünü yapıyor. Eviyle çok ilgili değil, karısı Feride’yle kavgaları eksik olmuyor. Güvenilmez ve çıkarcı biri.

Haberle ilgili daha fazlası: