Evliya Çelebi rotasında atlı tür düzenleyecekler

Evliya Çelebi rotasında atlı tür düzenleyecekler

Türk gezgini Evliya Çelebi’nin 400’üncü doğum yılını kutlamak için geçen yıl Seyahatname’sinde anlattığı Yalova - Kütahya hattında atlı geziye çıkan tarihçi Caroline Finkel, bu rotada atlı turlar düzenliyor. Akademisyen ve gazetecilerin bulunduğu ekibe meraklılar da katılabilecek. Finkel “Projenin amacı Evliya Çelebi’nin anısına bir kültür yolu oluşturmak ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunmak” diyor.

UNESCO, doğumunun 400. yılı olması nedeniyle 2011’i “Evliya Çelebi Yılı” ilan etti. Bu çerçevede Evliya Çelebi’nin 1671’de Hac’a yaptığı yolculuğunun ilk etaplarında “Evliya Çelebi Atlı Turları” düzenleniyor. Projenin fikir babası Osmanlı tarihçisi ve yazar Dr. Caroline Finkel ve arkadaşları, Prof. Donna Landry, Prof. Gerald MacLean, yazar ve fotoğraf editörü Susan Wirth. Gruba Kapadokya’daki Akhal-Teke At Binme Merkezi’nin kurucusu Ercihan Dilari de katılınca turların ilki 2009 sonbaharında İznik-Kütahya güzergahında gerçekleştirildi. Altı hafta süren turda aralarında akademisyen ve gazetecilerin de bulunduğu katılımcılar at sırtında İznik’ten Kütahya’ya ulaştı.

31 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Evliya Çelebi Atlı Turu’nun ikincisi 31 Ağustos’ta Yalova’nın Altınova İlçesi’nin Soğuksu Köyü’nden başlayacak ve 13 Eylül’de Kütahya’da sonlanacak; ardından tersi istikamette geri dönülecek. Her iki tur için ayrı katılımcılar olacak. Gidiş yolunda projeyi yürütenlerle birlikte grupta 12 kişi olacak. İlk grubun katılımcıları şimdiden belli oldu. Dönüş yolunun ise 10 kişilik kontenjanı var. Yolculuğa katılımın bedeli at binme, konaklama ve diğer masraflarla birlikte toplam 4400 dolar. Bu fiyat katılımcı sayısı 6’yı geçerse 4100 dolara düşüyor.

FİNKEL, KİTAP YAZACAK

Dr. Caroline Finkel, etkinliğin, Evliya Çelebi’nin anısına bir kültür yolu oluşturmayı, sürdürülebilir turizme katkı sağlamayı amaçladığını söylüyor. Önümüzdeki yıl Antep, Halep ve Urfa güzergahında bir atlı tur düzenleneceğini belirten Finkel, “Turlara daha çok yabancılar rağbet ediyor. Halbuki biz aramızda Türkleri de görmek istiyoruz. Çünkü Evliya Çelebi Türk’tü” diyor. Şu sıralar Evliya Çelebi Yolu Rehber Kitabı hazırladığını ve bu yüzden belli aralıklarla keşif turlarına çıktığını söyleyen Finkel, “Seneye çıkacak kitabım, Evliya Çelebi’nin seyahat ederken izlediği rotayı yürüyerek, ata binerek ve bisiklet kullanarak izlemek isteyenler için rehber niteliğinde olacak” diyor. Evliya Çelebi’yle ilgili bir de belgesel film hazırlığı içinde olduklarını belirten Finkel, bu konuda da Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla görüşmelerinin sürdüğünü, sponsor bulabildikleri takdirde, filmi tamamlayacaklarını söylüyor. Evliya Çelebi Atlı Turları hakkında ayrıntılı bilgi internette www.akhal-tekehorsecenter.com adresinde bulunuyor. Bu adresten katılım için başvuru da yapılabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: