GeriKelebek Eviniz modacıya emanet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eviniz modacıya emanet

Pierre Cardin, Versace gibi ünlü modacılar mekanları kendi stillerinde dayayıp döşerler de

Cemil İpekçi geri kalır mı? Ünlü modacı Bodrum'da iki katlı bir evi ‘‘örnek ev’’ olsun diye site müteahhitinin isteği üzerine dekore ederek bu alana da girmiş oldu...

Yıllardır ilginç tasarımlarıyla ‘‘sosyetenin modacısı’’ olan Cemil İpekçi belki de bundan sonra ‘‘ailenizin dekoratörü’’ olacak. Bu aslında hem enteresan hem de uzun zamandır Avrupalı modacıların yaptığı bir şey. Pierre Cardin geçtiğimiz yıllarda özel bir jetin içini döşediğinde epey sükse yapmıştı. Keza Jean-Paul Gaultier sanat yönetmenliğini yaptığı filmlerde sadece kostüm değil, mekan düzenlemesi ile de yakinen ilgilenmişti. Cemil İpekçi'nin derdi ise başka ‘‘70 yaşıma geldiğimde hala elimde iğne iplik tayyör dikmek istemiyorum. Değişiklik olsun diye dekorasyon yapayım dedim. Belki bundan sonra bu alana kayarım’’ diyor.

ÖRNEK EV

Söz konusu ev Bodrum'un bir koyunda. Yüksel Çağlar isimli bir müteahhidin yaptığı bir sitede. Zeytin ağaçlarının arasında olduğu için sitenin ismi ‘‘Zeytin Dalı Sitesi’’. Kesilen ağaçların anısına konulduğunu düşündüğümüz bu isim hepimize çok romantik ve vefakar geldi. Diğer evler henüz kaba inşaat aşamasında. Satışta etkili olsun diye bir evi tamamen bitirip örnek ev haline getirmişler.

Örnek evin cümle aleme gösterilmesi, epey şatafatlı bir davetle oldu. Bayram münasebetiyle bütün İstanbul sosyetesi orada olduğu için oldukça kalabalık bir davet düzenlendi. İbrahim Tatlıses, Ali Şen gibi şahsiyetlerin ve bilimum televole ekiplerinin eşliğinde ‘‘örnek evi’’ görmek de başka bir ayrıcalıklı durumdu.

Sürekli yağmur yağdığı için ortalığı çamur götürüyordu. Evin içi pislenmesin diye görevlilerin komutu ile ayağımıza hastane galoşlarını geçirip öyle girdik. Bu kadar tantanadan sonra bizi uzun bir tur bekliyor diye düşündük. Ancak içeri girdiğimizde farkettik ki, söz konusu olan bu iki katlı ev, sitenin adına yaraşır bir şekilde irice bir zeytin ağacı büyüklüğündeydi. Meğer bir evde iki ayrı daire bulunuyormuş. ‘‘Bakla oda, nohut sofa’’ felsefesinden hiç şaşmadan yapılmış şirin mi şirin, ferah mı ferah bir yazlık ev.

PAZARDAN KUMAŞ

Cemil İpekçi, kanımızca bütün bu sıkışıklığın içinde elinden geleni yapmış. Belki üç kişi olunca kıpırdayacak yer kalmıyordu ama zaten nerede o kalabalık aileler? Yerel dokuları kullanmaya özen gösterdiği için Bodrum pazarına inip perdelik kumaş almış, Milas evlerinden eskiler toplamış, çanak çömlekçilerden enteresan objeler almış, yerleştirmiş. Araya da bir kaç Özbek, Osmanlı detayı... Ve tabii bol bol mum.

Nedense kendisinden beklendiği gibi avangard bir stilde değil de, klasik bir aile stilinde dekore etmiş evi. Yani mutfakta yemek yemeyi seven, akşam olunca televizyon seyreden, iki çocuklu, hobileri olmayan, seksi sevmeyen (çünkü yatak odası ile koridoru ayıran bir duvar değil, gardrop. Tavan da tonoz tarzda olduğu için üst tarafı bir metre açık!) bir aile için. Yine de uç tarzları sevmeyen, şık ve sıcak ortamları tercih edenler için uygun denilebilir. Üç hafta içinde kaba inşaattan bu hale getirdiği düşünülürse oldukça başarılı sayılır. Bu ilkti ve ileriki deneyimlerinde açılır diye dileyelim.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False