GeriKelebek Erken menopozun belirtileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erken menopozun belirtileri

Kırklı yaşlar, her kadında yaşanan biyolojik değişimleri de beraberinde getirir. Menopoz dönemini daha sağlıklı geçirebilmek için uzmanların uyarılarına kulak vermek ve bir dizi önlem almak gerekiyor.

Kırk yaşına basmıştı. O güne kadar adet dönemlerinde sancı ve sıkıntı nedir bilmeyen genç kadın, adet günlerinde yorgan döşek yatmak zorunda kalıyordu. Göğüsleri adet dönemlerinde eskiden olduğundan daha fazla sızlamaya başlamıştı. Yüzü şişiyordu. Geceleri ter içinde uykusundan uyanıyordu. Ruh sağlığı da bozulmuştu. Bir an neşe içinde gülerken birdenbire hiçbir nedeni yokken kendini melankoliye kaptırıyordu. Kafası karmakarışıktı. Eline gazeteyi aldığı zaman aklını gazeteye veremiyor, okuduklarından hiçbir şey anlamıyordu.

Genç kadın, önemli bir sağlık sorununun olduğunu düşünerek bir doktora baş vurdu. Doktor, kırk yaşındaki hastasına, hiçbir sağlık sorunu olmadığını, menopoz öncesini yaşadığını söyledi.

Genç kadın bu habere sevinmesi mi üzülmesi mi gerektiğine birden karar veremedi. Kırk yaşında bir kadının menopoz dönemine başlaması inanılır gibi değildi. Ama yapılacak bir şey de yoktu. Doktorun tavsiyelerini dikkatle dinleyen genç kadın, karmaşık duygular içinde evine döndü.

Menopoz öncesi belirtiler, her kadını endişelendirir. Kadınlar üç dört yıl süreyle düzensiz adet kanamalarından, şiddetli sancılardan ve değişik ruh hallerinden yakınırlar. Stres ve çeşitli hastalıkların belirtileriyle karıştırılan menopoz öncesi dönem sendromu, çok zor teşhis edilir. Kadınların çoğu ruh hallerindeki değişikliklerin, yaşantılarındaki sorunlardan kaynaklandığını düşünürler ve doktora başvurma gereğini duymazlar.

Kanamalar düzensizleşir

Menopoz döneminin yaklaştığını haber veren en önemli belirti kanamalardaki düzensizliklerdir. Bazı aylar, kadın çok kan kaybeder, bazı aylar ise kanamalar çok hafif geçer. Adet döneminin başlama süresi de sık sık değişir. Vücut kendini yeni bir düzene hazırlarken bazı sorunların ortaya çıkmasını da doğal karşılamak gerek. Kırk yaşında bir kadın yukarda saydığımız belirtilerden yakınmaya başlayınca, ufukta menopoz döneminin göründüğünü kabul etmeli. Menopoz dönemine daha sağlıklı girmek için alınabilecek önlemler yok mu? Uzmanlar, kırk yaşını geçen kadınlara bir dizi öneride bulunuyorlar. Bunların en önemlilerini sıralayalım:

Sigarayı bırakın. Sigara içtiğiniz zaman, kan damarlarınız büzülür ve bu da sıcak basmalarının artmasına neden olur. Ayrıca sigaranın erken menopoza neden olduğu biliniyor.

Beslenmenize dikkat edin. Kafein, alkollü içkiler, baharatlı yiyecekler, fazla tuz ve şeker, sıcaklık basmalarını artırır

Kalsiyum takviyesi yapın. Menopoz öncesi dönemine giren kadınların çoğunun günde 1500 miligram kalsiyum almaları gerekir. Bu dönemde kemik erimesinin başlamasına karşı önlem alınmalı. Bol miktarda kalsiyum içeren besinler tercih edilmeli.

Düzenli egzersiz yapın. Günde yarım saat hızlı tempoyla yol yürümek bile kan dolaşımını hızlandırır, sıcaklık basmalarını azaltır.

Gevşeyin. Yoga ve derin soluk alıp verme egzersizleri, vücudunuzu kontrol altına almanızı sağlar. Masaj da çok yararlıdır.

Su için. Kanamalar ve terlemeler vücudunuzdaki suyun miktarını azaltır. Vücudunuz susuz kalmamalı. Günde en az iki litre su içmelisiniz.


Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False