GeriKelebek Doğalgazlı işkence...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgazlı işkence...

Sevgili Serdar, Cumhuriyetimiz 85 yaşında ama demokrasimiz topallıyor, bürokrasi kangren olmuş durumda. Belediyeler ise uygulamaları ve hizmet anlayışları ile bir milim yol alabilmiş değiller. Tam aksine geriye gidiyorlar, ancak bu geri gidişin farkında bile değiller. Farkındalarsa yandık ki, ne yandık!.. (Sezai Bayar Ankara’dan yazıyor.)

Geçenlerde Ankara Belediyesi, “halkın bilgilenme hakkını” yok sayarak bir karar almış. Ne gazete, ne de TV’lerde alınan kararla ilgili tek satır yayın yok.

Karar doğalgazla ilgili.

Malum, doğalgaz tüm Türkiye’de yayılıyor. Ankara’da ise 15 yıl önce hayata geçirilmişti.

Ben o zamanlar Tempo’da bir haber yapmış, başlığına da “ Savulun, dolargaz geliyor” diye bir kavram geliştirmiştim.

Türk ve İngiliz yetklilerinin verdikleri bilgilerden aldığım duyumlar sonucu, benim “dolargaz” kavramım, o yıllar tartışma konusu yapılmış “Nerden çıktı bu ya? İnsafsızlığın da ölçüsü olmalı” diyenler eleştirmeye kalkışmıştı. Ankara belediyesi de bizi “fitneci” ilan etmişti.

Gelgelelim kısa süre sonra doğalgaz kullanımı başladı, faturalar dolara göre hesaplanınp, tüketicinin önüne kondu.

Hâlâ da öyle. Zamlar bile dolara göre yapılıyor. Çünkü malımız yerli değil, ithal.

Bitmedi. Doğalgazın evlere bağlanması amacıyla proje çizimi ve boruların kapıya kadar çekilmesi için belediyeye ödenen ücret de dolarla yapılıyordu.

Düne kadar, daire başına 300 doları bastırıyordu muhterem halkımız, şimdilerde ise 175 dolar.

“İyi ya Melih Gökçek fiyatı düşürmüş, halkı düşünmüş” diyenler çıkabilir.

Her zamanki gibi yanılıyorlar.

Hem de nasıl.

Diyelim ki bir apartmanın ana kapısına kadar getirilen doğalgaz sistemi için hesaplanan, ardından takılan sayaç bedelinin de katılmasıyla elde edilen rakam 300 dolar.

Nitekim bu, yıllar önce böyle tesbit edilmiş.

Oysa aynı apartmanda daire sahibi olanların bir kısmı bu bağlantı masrafına katılmışlar ama sayaç bağlatma işine girememişler. Ya paraları yetmemiş, ya da o gün için başka bir ısınma sistemini tercih etmişler.

Yıllar sonra ise sayaç taktırmak gerekmiş, gitmişler belediyenin kapısına “Bizim aparmanda gaz var ama benim dairede yok. Hadi bağlayın” deyince belediyeciler” bastır 300 doları takalım” demişler.

Gariban ne yapsın. 300 doları altı taksitle belediyeye ödemiş, sayacını kullanmaya başlamış.

Geçen yıl, tüketicilerden biri ilgili makama - Sanayi Bakanlığı - başvurmuş ve “Alınan para 175 dolar olmalı. 125 dolarlık kısmı ise daha başlangıcında tüketici tarafından belediyeye ödenmiştir. Üstelik bu paranın tüketiciye iadesi gerekir” demiş.

Bakanlık aylarca yazışmalar yapmış, ilgili kuruluşlar eski defterleri karıştırmış olmalı ki karar tüketicinin lehine çıkmış: Sayaç takılması için 175 dolar ödenmesine… Daha önce ödenen 175 doların iadesine…

Belediye bu karara uymuş mu?

Uymuş sadece birinci kısmına, yani yeni sayaçların 175 dolara bağlanmasına uymuş.Geriye dönük ödemeler için de “durumun incelenmesine…” karar vermiş. Bu demektir ki “daha çok beklersiniz…”

Ankara Belediyesi bu, ne yapacağı belli mi olur? Üstten gelen kararı bir yandan uygulamaya koyarken, bu sefer “takoz” koymak için cin fikirler üretmiş olmalı ki, bu kez abonelerin önüne değişik bir şart koymuş: “Sayaç bağlatmak isteyen tüketici bundan böyle kesinlikle iskan raporunu EGO’ya sunacaktır.”

Nedeni “Yeni çıkan bir yasada, bu hüküm vardır ve uygulanacaktır.”

Oysa çıkarılan ve yürürlüğe konan yasa, yasa çıkmadan önceki uygulamaları değil, bundan sonra inşaa edilecek binaların zaptı-rapt altına alınabilmesi için düşünülen bir önlemmiş.

Tabii evine yıllar sonra ilk defa doğalgaz bağlayacaklarla, şimdiye kadar sayaç almayı ihmal edenler günlerce belediyelerin emlak bölümleri arşivlerinden iskan raporlarını bulmak için işkence çekmişler. Kimin umurunda.

Bu cinliğin peşini bırakmayan tüketiciler, kanunun yanlış değil ama Ankara Beiediyesini ilgilendirmedğini kısa sürede ispatlamışlar. İşkence sona ermiş.

Peki belediye, zincirleme hataları, halka çektirdiği maddi ve manevi işkence ve cefadan dolayı tüketiciden özür dilemiş mi?

Güldürmeyin insanı!

Selamlar,

Sezai
Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False