GeriKelebek Diyette dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyette dikkat

Zayıflamak için diyet yaparken, eti (demir sanıldığının aksine beyaz ette de kırmızı ette bulunan miktarda) haftada beş kez, balığı en az 2-3 kez, karbonhidratları hergün, bakliyatı en az iki kere, yumurtayı ise haftada bir kez tüketmelisiniz. Bunların yanında taze meyve ve sebzeyi daha fazla yemeli, sofranızda tatlıya da olabildiğince az yer ayırmalısınız.

Egzersiz yaparken...

Önemli olan yaptığınız hareketlerin sayısı değil, bu hareketlerin niteliği olmalı. Kişilerin spor salonundan çeşitli yerlerinin ağrıdığını belirterek çıkıyor olması her zaman istenilen kasların çalıştığı anlamına gelmiyor. Hergün egzersiz yapmak doğru değil. Vücudun da dinlenmeye ve kendini toplamaya ihtiyacı olduğu unutmamalısınız. Egzersizlerin bir programa bağlı olmasına dikkat etmelisiniz. Egzersiz sayılarını düzenli bir şekilde artırmalısınız.

Ateşi düşürmeyin

Yükselen ateşinizi bir anda düşürmek vücudunuz için tehlikeli olabilir, çünkü vücudun ısısının yükselmesi, 38 derecenin üzerinde olması, organizmanın, sağlığınızı tehdit eden virüse ya da mikroplara karşı savaştığının bir göstergesi. Ateşi bir anda düşürmek vücudun savaşını engellemek ile aynı anlama geliyor. Ateş ve terle, vücut, su ve mineral kaybına uğruyor, bu nedenle bol sıvı tüketmek gerekiyor. Su, taze sıkılmış meyve suları ve bitki çayları vücudunuzun uğradığı kayıpları karşılayabilir.

Kalp ağrısı

Göğüs ağrıları her zaman kalp hastalıklarının belirtisi değil. Kalp ağrısı, diğer ağrılardan oldukça farklı. Herşeyden önce bu ağrı birden beliriyor, hareketsiz kalmanızı sağlayacak kadar acı veriyor, göğüs kafesiniz üzerine bir ağırlık çöküyor ve içinizde birşeylerin yandığını hissediyorsunuz. Göğüs kafesinizde meydana gelen ağrılar mide, kaslar, omurga, akciğer rahatsızlıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Kızlar ve erkekler

Ergenlik çağındaki gençlerin tüketmeleri gereken kalori miktarı değişiyor. Kız ve erkekler arasında fark var. 10-12 yaşındaki çocukların almaları gereken günlük kalori miktarında, erkeklerin 2250 kalori yakmaları gerekirken, kızlar için 2000 kalori yeterli oluyor. 13-15 yaş arasında olanların 2150-2550 kalori yakmaları şart. 16-18 yaşları arasında ise erkekler 2800 kızlar 2200 kalori harcamalı. Bu farkın nedeni erkeklerin vücutlarının büyümesinin çok daha yavaş olması ve kızların da gelişimlerini çok daha çabuk tamamlamaları.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False