GeriKelebek Dikkat hayat kurtarıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkat hayat kurtarıyor

Önemsenmeyen yaralar, şişlikler, uzun süren ses kısıklıkları baş ve boyun kanserlerinin habercisi olabilir. Doktor Emre Vural, vücuttaki değişimleri izlemenin ve hekimin kapısını erken çalmanın hayat kurtardığını söylüyor.

Tümkanserler içinde yüzde 5-6'lık orana sahip olan baş-boyun kanserleri, çoğu kanser türlerine göre erken belirti vermesi nedeniyle daha erken farkedilebiliyor. Doktorun erken tanısı tedavi şansını yükseliyor.

Belirtiler sıradan olabilir

Baş ve boyun kanserlerinde görülen belirtilerin çoğunluğunun bu hastalığa özgü olmayıp, sık rastlanılan birçok başka hastalıklarda da görülebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vural, ‘‘Yine de her olasılığa karşı belirtiler dikkate alınmalı ve incelenmeli’’ dedi. Baş ve boyun kanserlerinin bazen etraftaki sinirlere de bası yaparak ya da bu sinirlerin içine girerek kulağa vuran ağrılar, yüz veya boyun cildinde duyu değişiklikleri, yüz kaslarında felç gibi dolaylı belirtiler de verdiğini hatırlatan Dr. Vural, ‘‘İlk tanı yöntemi klinik muayene. Ancak şüpheli görülen yerden doku örneği alınarak yapılan biyopsi, bilgisayarlı tomografi, MR, dopler ultrasonografi gibi daha ileri tetkik yöntemleri de kullanılabiliyor’’ dedi.

Kanserin durumuna göre, cerrahi, ilaç veya ışın tedavisinin tek başına veya kombine edilerek yapıldığını anlatan Dr. Vural, ‘‘Ameliyatlardan sonra bazen hastalarda oluşan doku kayıpları cerrahi tekniklerle onarılıyor. Bu ameliyatlar hastanın sosyal yaşamı ve ameliyattan etkilenen organ ya da dokunun işlevi açısından önem taşıyor’’ dedi.

Vücut yedek parça sağlıyor

Dr. Vural, kaybedilen dokular için vücudun başka yerlerinden alınan parçalarla düzeltmeler yapıldığını belirterek, ‘‘Örneğin kanser sonucu alt çene kemiğinin bir bölümü çıkartılan hastaya, bacaktan alınan bir kemik parçasıyla çene yapılıyor. Dilin bir kısmını kaybeden hastanın kolundan alınan cilt parçasıyla dili onarılıyor. Cilt kanseri nedeniyle burnunun bir kısmını kaybeden hastada da değişik yerlerden alınan cilt, kıkırdak, kemik gibi dokularla burun yeniden oluşturuluyor’’ dedi.

Kanserin ipuçları

BURUN boşluğu, geniz, yüz sinüsleri, göz çukurları, kulaklar, dudaklar, ağız boşluğu, yutak, gırtlak, tiroid bezi, tükürük bezleri, boyundaki anatomik yapılar ile yüz ve boyun dokusunda oluşabilecek her türlü kötü huylu tümör, baş ve boyun kanserlerini meydana getiriyor. Doktor Vural, yanakta, dilde, dil altında, dudakta, bademciklerde, yumuşak veya sert damakta iyileşmeyen yaralar, üç haftadan uzun süren ses kısıklıkları, yüzde veya boyunda meydana gelen şişlikler, solunum-yutma-konuşma güçlükleri, burunda tıkanıklık hissi, sık meydana gelen burun kanamaları ve şekil veya boyut değiştiren cilt lezyonlarına dikkat edilmesi gerektiğini bunların baş ve boyun kanserlerinin habercisi olabileceğini söylüyor.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False