GeriKelebek Dijital makine kullanma kılavuzu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dijital makine kullanma kılavuzu

Abone Olgoogle-news

Tatil süresince en çok yaptığımız şey belki de fotoğraf çekmek. Çekilen fotoğrafların tatil dönüşlerinde törenle eş dostla paylaşılması da başlı başına bir keyif. Dijital makineler, kolaylıkları ve sundukları imkanlarla artık tatilcilerin vazgeçilmez aksesuvarlarından.

Doğada görülen tüm renkleri dondurabilme, fotoğraftan hiç anlamayan birinin bile sanatsal görüntüler yaratabilmesine olanak sağlayan bu makineler artık iyice girdi hayatımıza. Ancak çoğumuzun kafasını karıştıran makineye özel terimler, dilinden anlamadığımız kullanım kılavuzlarıyla dijital fotoğraf makinelerini çözmemiz zaman alıyor. Bu arada tatil de su gibi akıp gidebiliyor. İşte bu yüzden CD ROM Data’nın çıkardığı ‘Dijital Fotoğrafçılık Öğreniyorum’ adlı CD rom’dan sizin için tüyolar aldık.

Dijital fotoğraf makinelerinde konsepte göre çekim yapabilme kolaylığı var. Genel fotoğraf çekimleri için otomatik modu kullanıp poz, odak ve flaşı otomatik olarak ayarlamak en sık tercih edilen ayar. İnsan, hayvan, çiçek gibi tek portre çekilecek nesnelerde en güzel sonucu almak için portre modu, doğa ve manzara çekimlerinde en uzakta bulunan detayları bile yakalamak için ise manzara modu kullanılıyor.

Dijital makineler hareket halindeki nesnelerin net bir şekilde çekilmesini hareket moduyla sağlıyor. Hareketli bir nesneyi çekerken yapılması gereken tek şey, çekim için hazır olunduğunda deklanşöre basmak. Işıksız ya da az ışıklı ortamlarda çekilecek fotoğraflar için devreye giren gece modu makineye yakın nesnelere ışık veriyor. Uzun süreli poz ayarlandığında ise arka plandaki ayrıntıların bile yakalanması mümkün. Gece modunu üç ayak gibi bir destek ya da düz bir yüzey üzerinde kullanmak en iyi sonucu verir.

BUNLARA DİKKAT EDİN

4 Odaklanan nesne dizisini kontrol edebilmek için deklanşör hızını otomatik seçen bir objektif açıklığı ve makine seçilmeli. Küçük açıklık odakta daha fazla nesne, büyük açıklık ise az nesne gösterir.

4 Hareketli çekimleri kontrol etmek için obstüratör hızını seçmek gerekiyor. Yüksek bir obstüratör hızı hareketli görüntüyü dondurur, düşük obstüratör hızı görüntüyü flulaştırır.

4 Fotoğraf makinesinin vizöründen görülen ve objektifin gördüğü görüntü arasındaki fark paralakstır. Paralaks problemleri makinenin yakın çekim modunda kullanıldığında çoğalır. Bazı dijital makinelerde bu sorunu gidermek için vizör çizgileri vardır. Doğru kadraj yapabilmeyi kolaylaştıran bu çizgilerden yoksa görüntü ekranı ve LCD’yi yakın çekim modunda nesneyi düzenlemek için kullanmak da mümkün.

4 Her türlü ışık koşulunda aktif kalan dolgu flaş sistemi özellikle arkadan ışık geldiğinde ışık durumunun değerlendirmesini yaparak gerekli miktarda aydınlanma sağlar.

4 Otomatik flaş ise ortamın ışığına göre flaşın yanıp yanmayacağına karar verir.

4 Flaşlı fotoğraflarda en sık karşılaşılan kırmızı göz sorunu çekim yapılmadan önce bir seri flaş patlatılmasıyla engellenebilir. Seri flaş ışığından etkilenen göz bebekleri ufalır ve kırmızı göz etkisi azalır. Harici flaş kullanımı da kırmızı gözü önlemenin diğer bir yolu.

4 Makinelerde bulunan renk modu sayesinde günün her anının farklı renklerini fotoğrafa en başarılı şekilde yansıtmak mümkün. Tüm renklere canlılık katmak için doygun renk ayarı, doğal görünüşlü renkleri elde etmek için nötr renk modu, kontrast meydana getirmek için de siyah ve beyaz ayarları kullanılır.

4 Kapasitesi 8 ile 256 MB arasında değişen ve fotoğrafları saklamak için kullanılan bellek kartları Compact Flash Card, Multimedia Card, Secure Digital Card ve Microdrive türlerinde bulunuyor.

4 Dijital makinenin en büyük avantajı olan fotoğrafı e- posta ile gönderme kolaylığını fotoğrafların çözünürlüklerini düşürdükten sonra yapmak gerekli.
False