GeriKelebek Devletin polisi homoseksüelden dayak yiyor mu dedirtecektim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devletin polisi homoseksüelden dayak yiyor mu dedirtecektim

Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü Ekipler Amiri Hortum Süleyman Ulusoy’u kim tanımazki! O bir ‘travesti avcısı’, o bir ‘fenomen’; devlete ve polisliğe ‘iman’ etmiş, toplumun ahlakını bozacak her türlü ‘sapık eğilimle’ yılmadan, yorulmadan savaşmış...

Eşcinsellere, travestilere karşı acımasız politikanın akla gelen ilk ismi olmuş. Bir o kadar da nefret kazanmış. 1990’ların Beyoğlu’su, Pürtelaş ve Ülker Sokak dendiği zaman anlatmıyor, sanki o günleri yeniden yaşıyor. AKP’den Horasan Belediye Başkan adayı olmak için emekliye ayrıldı. Seçimi başka AKP adayı kazandı. Şimdi ‘Başbakan Erdoğan’ın attan düştüğü yer’ olarak ünlenen Bayrampaşa Belediyesi’ne ait Parkada’nın yöneticisi. Bugüne kadar kendisi hakkında çıkan bütün haberleri altı klasörde toplamış. Şikayet ve tehdit mektupları da ayrı bir klasörde. Önce biraz sohbet ediyoruz. Erzurum’un Horasan İlçesi’nin Azap Köyü’nden. Erzurum’da dört yıl yatılı okumuştum. O canım kete il sınırlarının dışına ne zaman çıkacak, diye soruyorum. Hançer barını, Kargapazarı Dağları’ndan inip Erzurum’u sesleriyle de istila eden on binlerce kargayı soruyorum. Süleyman Bey, eşine telefon ediyor, derhal kete yollamasını istiyor. Evden keteler geliyor, ben de ortak ağız tadımız keteye sığınıp, her şeyi soruyorum.

1991’de Ekipler Amiri olduğunuzda sizin gözünüzde Beyoğlu nasıl bir yerdi?

- Şanlıurfa’dan İstanbul’a tayinim çıkınca Pürtelaş’tan Akyol Caddesi’ne gittim. Sutyen takmış, 45 numara topuklu ayakkabı giymiş, vücudunun beşte biri bile kapalı olmayan makyajlı erkekler vardı. İlk defa bir travesti gördüm, hayretler içinde kaldım. Kültürümüze, örf ve adetlerimize aykırı, acayip bir görüntü vardı. Rabbim beni buraya ekipler amiri yaparsa ben de burayı temizleyeceğim, dedim.

Ne yaptınız?

- Sabah evinden işe giden aile babalarını ‘hişt hişt’ diye çağıranlara, 10-15 dakikada bir, müşteri erkeklerle apartmana girip çıkanlara, buradan çıkacaksınız, dedik. Etrafını rahatsız etmeyen travestilere karışmadım. Barda mı çalışacaksınız; çalışın, dedim. Ben disiplini seven insanım. Görev yaptığım yerde herkes benim kurallarıma uymak zorunda.

ZAMAN ZAMAN DÖVMÜŞ OLABİLİRİZ

İstiklal Caddesi’ndeki eşcinselleri hortumla dövdünüz, nezarethanede işkence yaptınız.

- Bakın, biz işkence yapmadık. Bunu bağıra bağıra, rahat rahat söylüyorum. Bunu herkes böyle bilsin. İşkence, bir insanı götürüp işlediği ya da işlemediği suçu itiraf ettirmek için fiziki şiddet uygulayarak sorgulamaktır. Benim görevim, sokaktaki asayişi sağlamak. Baba oğlunu döver, anne de kızını. Dövmedi diyenlere inanmıyorum. Bizde de zaman zaman olmuş olabilir. Olmadı demiyorum. Yedi yıl Fatih Asayiş Büro Amirliği yaptım. Hırsızı, uğursuzu, katili, eroinciyi sorguladım. Hiçbirinden de işkence sabıkam yok Allah’a şükür.

Kafalarını kazıttınız, kısasa kısas bir savaşa giriştiniz travestilerle.

- Şahsen hiç kimsenin kafasını kazımadım, saçını kesmedim.

Emir de mi vermediniz?

- Yok, hayır. Ama inkar etmiyorum. Kadın satanların saçlarını berberde üç numara kestirdim. Çok bakımsızdılar zaten. Polisler uzaktan onları tanısın diye. Bir de İso adında deli bir adam vardı, sokakta yaşıyordu. Herkes kaçardı kokusundan. Onu tuttuğum gibi berbere, hamama götürdüm. Tırnaklarını, koltukaltı kıllarını bile kestim.

O İLİŞKİYE GİREN ERKEK ONDAN 20 MİSLİ AŞAĞILIK

Travesti nedir, nasıl bir insandır sizin gözünüzde?

- Nihayet insan. Onlarla asla bir sorunum yok. Ama sokaktaki insana nasıl kapkaç, uyuşturucu rahatsızlık veriyorsa travestiler de aynı şekilde rahatsızlık veriyor. Ben travestilerden nefret ediyorum demiyorum ama tiksiniyorum. İki metre boyunda bir insanın bayan elbisesi giyip bıyıklı bir adamla cinsel ilişki kurması ne kadar tiksindirici, ürpertici bir olay.

Travestilerle birlikte olanlara ne diyorsunuz?

- Onların çoğu homoseksüel. Aksaray’da bir işletmede normal kıyafetli, babayiğit, bıyıklı ve çoluk çocuklu homoseksüel erkekler var. Travestiyle ilişkiye giren erkek onun yirmi misli aşağılıktır. Ondan sonra gidip bir de karısının koynuna giriyor.

Siz çok savaştınız ama engel olamadınız.

- Albenisi var. Bu işin alıcısı oldukça o ürün artacaktır.

Ama kariyeri olan, fuhuş yapmayanlar da var.

- Profesör olan da var. Ruhunda gizli dürtüler olanlar için aile eğitimi önemli. Çocuğumuzu özgür yetiştirirsek her şey bekleyebiliriz. Homoseksüelliğe karşı insanlarımızın topyekun seferber olması lazım.

Yakaladıklarınızı tuttuğu takımın rengindeki hortumla dövdüğünüzü, Galatasaraylı olduğunuz için kırmızı hortumu kullandığınızı duydum. Nedir bu unvanınız haline gelen hortumla ilişkiniz?

- İşimiz gücümüz mü yok. Nereden alıyorduk bu hortumları? Bu arada hortum fabrikalarının da büyük reklamını yaptık. Yüzde bir yapmışsak, yüzde 99’u da şişirme.

COPUM YANIMDA DEĞİLDİR HORTUM DENK GELMİŞTİR

O dönem çalıştığım dergide hortumlu fotoğraflarınız yayımlandı. Daha sonra kamerayla tespit edildi hortum kullandığınız.

- O televizyon görüntüsü montaj. Bir olay olmuştur, copum yanımda değildir. Mesela bir otoparktaki hortum denk gelmiştir. Renk renk hortum olur mu? Ama Beyoğlu’ndaki travestilerin elinde falçata var, bıçak var. Bu insana gel, yüzümü gözümü darmadağın et mi diyeceğim? Bunlar hap alıyorlar, acı kuvvetleri var. Devletin polisi homoseksüelden dayak yiyor mu dedirteceğim? Devleti zaafa mı uğratalım?

Sabaha karşı İstiklal Caddesi’nin Tarlabaşı’na açılan sokaklarında travesti gruplarıyla karşılaşıyorsunuz. Emrinizdeki polislerle birlikte hortum elde hücuma geçiyorsunuz.

- Gazetecilerin hayal gücü çok geniş olduğundan olayları istedikleri gibi şekillendirirler. Bakın, gemi batarsa hep birlikte batacağız. Zenginlerin kaçacağı ülkeler var. Biz bu ülkede kalıp yaşayacağımıza göre bayrağımıza, ezanımıza, ahlakımıza, kültürümüze sahip çıkacağız.

Türkiye’deki gay ve lezbiyen girişimi Lambda, 1996’da sizi yılın En Kötü Adamı seçmişti.

- N’apayım yani? Sanki dünyayı homoseksüeller yönetiyor! İnsanların kültür ve inançları farklı olabilir ama doğru bir tanedir.

Evde hiddetinizden ortalığı titretir misiniz?

- Dayak atmam. Kızarım, bağırırım. Salata da yaparım. Hanım olmadığı zaman bulaşığı da yıkıyorum. Çocukların kahvaltısını hazırlıyorum. Emniyette de yemekleri ben yapardım.

Cihangirli kadınlar Hortum kulunu Beyoğlu’na tekrar getir yarabbi, diye dua ediyormuş!

Sokaklar güvensizleşti. Türkiye genelinde şiddet yüzde 34 arttı. Neden?

- Uyum Yasaları’nın yürürlüğe gireceği 1 Nisan’dan itibaren suçlar aşırı derecede artacak. Piyasa suçlularla avukatlarına kalacak. Yeni yasalar yüzünden polisin eli kolu bağlandı. Artık gözaltına alacağım her insanı savcıya hakime soracağım. Yasalarımızda cezanın karşılığı az. Mağdurun değil, sanığın haklarını koruyan yasalar çıkardık hep. Avrupa’da cezalar daha ağır. Cavit Çağlar’ın, Alaattin Çakıcı’nın yurtdışından geldikleri sıradaki hallerine bakın, bir de buradaki cezaevlerinden çıktıklarındaki hallerine. Oralardan perişan, buradan gürbüz çıkıyorlar. Bir insan otuz kere polise düşmüşse, iflah olmamışsa niye salıveriyorsunuz? Avrupalı’dan daha mı Avrupalıyız?

Beyoğlu’nda yeniden işbaşı yapsam şu kadar sürede güvenliği sağlarım, der misiniz?

- İşgüzarlığa lüzum yok. Kraldan çok kralcı olanların kellesini keserler. Biz hukuk devletiyiz. Kantarın topuzunu kaçırmadan, ülkenin imajını bozmadan görev yapmak zorundayız. Sadece polisiye tedbirlerle suçun önü alınmaz. Yasal ve siyasal ayağı da var. Çok beddua alsam da öyle çok dua da alıyorum. Duyuyorum, Cihangirli kadınlar dua ederken ‘Hortum kulunu Beyoğlu’na tekrar getir yarabbi’ diyorlarmış. Travestiler bile suç işleseler, mağdur da olsalar adaletimin tek olduğunu bilirler. Fatih’in 69 mahallesinin muhtarı asayiş toplantısında bugün bile adımı zikrediyorsa, diyeceğim bir şey yok.

MAAŞ YETMEYİNCE KORSAN TAKSİ ÇALIŞTIRDIM

Biz devlet memuru olduğumuz için kendimize özel iş kuramıyoruz. Ama maaşım da beni 15 gün idare ediyor. Zaten polis maaşıyla kim geçinecekse, getirsinler bunun ilmini biz de öğrenelim. Neyse geçinemiyorum ama yasaların bize öğrettiği bazı sahtekárlıklar var. İstanbul’a geldiğimde baktım, papuç pahalı. Polisin bizzat uğraştığı yasak olan korsan taksiciliği öğrendim. Arabamı verdim, korsan taksi çalıştırdım. Ne yapayım, açım. Sonra bir ara gittim Sultanhamam’dan kumaş aldım, evimizi mağazaya dönüştürdük. Eşim, komşulara satıyordu. Böyle böyle idare ettik. Çoluğumu çocuğumu okutmak zorundaydım. Yoksa kapkaççı, hırsız olurlardı.

HORTUMCU SÜLEYMAN DEĞİL HORTUM SÜLEYMAN’IM

Benim hortumumdan pis değil temiz sular aktı. Adımın böyle anılmasından rahatsız değilim. Ama Hortumcu Süleyman değilim onu söyleyeyim, Hortum Süleyman’ım. Ben sıcak, sevecen insanım. Uzaktan böyle olduğumu bilmezler. Beyoğlu’nda yürüyordum. Uki mağazasının müdürü dışarı fırlayıp boynuma sarıldı. Meğer ilk defa güldüğümü görmüş. Aşırı duygusalım. Bir türküyle ağlarım. Alkol, sigara kullanmadım. Bar, diskotekle işim olmadı. Ot gibi yaşıyor, diyenlere aldırmadım. Görev aşığıyım.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False