GeriKelebek Daha insanlık ölmemiş ama bir an önce ölsün
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Daha insanlık ölmemiş ama bir an önce ölsün

Daha insanlık ölmemiş ama bir an önce ölsün
refid:17789185 ilişkili resim dosyası

İnsan ırkının kökünün kurumasını savunan bir akım var: Voluntary Human Extinction Movement - İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi (VHEMT). Gönüllü olarak üremezsek dünyanın insansız çok daha güzel bir yer olacağını savunuyorlar. Doğurmama kampanyaları düzenliyorlar. Sloganları, ‘Mümkün olduğunca uzun yaşa ve tüken’. Hayır, şaka yapmıyorlar gayet ciddiler!

“Dört bir yandan bebekler fışkırıyor; yerkürenin her yerinde kadınlar insan soyunun sürmesi için üstlerine düşeni yaparak karınlarını dolduruyor, şişiriyor ve boşaltarak yeni bebek ordularını dünyaya getiriyorlar...” Paul Auster, son kitabı ‘Sunset Park’ta bu satırlarla anlatıyor insanoğlunun üreme tutkusunu. Fakat bu çoğalma dürtüsüne karşı çıkanların sayısı da giderek artıyor. VHEMT bunlardan biri ve bir avuç antisosyal ve uyumsuz insanlık düşmanından ibaret değil. Onlara göre insanların doğada yarattığı tahribat hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Tek çare de artık daha fazla ürememek.
İnsanların doymak bilmeyen parazitler olduğunu söyleyen bu ekoseksüeller, kürtaj yerine erkeklerin tüplerini bağlatmasını öneriyor. Gezegenin başına gelmiş en büyük felaket Homo Sapiens ve çözüm alternatifi, “Bebeklere hayır” demek.

BİYOLOJİK HARAKİRİ Mİ

Canına okunmuş ekosistemin kaderini değiştirmek isteyen bu hareket uzun, çook uzun vadede sonuç almayı hedefleyen bir düşünce akımı. Ürememe seçimini ahlaki bulan VHEMT’nin sözcüsü Les U. Knight’a göre, bu akım insanlık kadar eski: “Ben sadece 80’lerin sonunda adını koydum” diyor. Dinini ‘eklektik’, politik görüşünü ‘anarşi’ olarak tanımlasa da kıyametten söz eden dini metinlere referans vermekten de geri kalmıyor.
Yanlış anlaşılmasın; VHEMT gönüllü ve destekçileri herkesin intihar etmesi ya da kısırlaştırılmasını, katliamlarda kurban edilmesini ve bebeklerin öldürülmesini filan istemiyor. Silah üretilmesine, nükleer ve petrokimyasal zehirli atıklara ve faşist düşüncelere karşılar: “Yapmanız gereken tek şey, hayatlarımızın kör noktası olan doğurma eyleminden vazgeçmek. ‘Bazılarımızın çoğalması gerek’ demek ‘biz diğerlerinden üstünüz’le aynı anlama geliyor. Ruh sağlığı yerinde, kendisini kontrol edebilen ve sorumluluk sahibi insanlar pekala üreme dürtülerinin önüne geçebilir. Bu ihtiyacı duyanlar eleştirilmemeli, yardım eli uzatılmalı.”

İSTİLACI BİR TÜR

Dünyada yaklaşık 7 milyar insan yaşıyor ve bu nüfusa her yıl 80 milyon kişi daha ekleniyor. 2050 yılında 11 milyara ulaşacağımız tahmin ediliyor. VHEMT’ye göre, ekosistemin selameti için yüzleşmek zorunda olduğumuz en büyük sorun aşırı nüfus artışı: “İnsanoğlu dünyaya dışarıdan gelmiş istilacılar gibi. Bunun önüne geçmek için üremeyi teşvik eden devlet politikalarından da vazgeçmeliyiz. Yeryüzünde çoğalmaya devam eden tek bir çift bile kalmamalı, yoksa başladığımız yere döneriz.” Bir başka eleştirileri de fetişleştirilen ebevyenlik, özellikle de annelik kavramına: “Bir tür ideolojik silaha dönüştü. Bu muhafazakarlığı sorgulamanıza da imkan yok.”

ÜREME DÜRTÜSÜ DEĞİL SEKS

VHEMT’in sözcüsü Les U Knight, ABD’nin Oregon kentinden orta yaşlı bir öğretmen. 20’li yaşlarının ortasında gönüllü olarak tüplerini bağlattı. Binlerce insana ulaşan ‘These Exit Times’ adlı dergininin de editörü. Toplu kısırlaştırma ve zorunlu doğum kontrolü gibi konuları tartışmaya açarak: “Üreme dürtüsü sandığımız şey, aslında sadece seks yapma arzusu. Genlerimizi gelecek kuşaklara aktarma isteğimizin arkasındaysa kültürel koşullanmalar yatıyor” diyor.

GERİDE ÇOCUK BIRAKMAYANLAR

Bir organizasyon değil hareket olan VHEMT, biraz abartılı bir ifadeyle destekçi ve gönüllerinin sayısını milyonlarla ifade ediyor. Devasa bir fedakarlıkta bulunarak çocuk sahibi olmamayı seçen VHEMT yanlıları; arkadaş ve akrabalarını da teşvik ediyor. VHEMT çıkartmalarını arabalarına yapıştıranların ve dövme yaptıranların sayısı da az değil. 1996’da kurulan VHEMT internet sitesiyse Katalanca, İbranice ve Fince’nin de olduğu çeşitli dillerde yayınlanıyor. www.vhemt.org

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False