GeriKelebek Çocuklarda Alerji ve Sinüzit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda Alerji ve Sinüzit

Çocuklardaki kulak burun bogaz hastalıklarıyla ilgili problemlerin çok büyük bir bölümü doğrudan ya da dolaylı olarak alerji ile ilgilidir. Çocukların yüzde 10’unda alerjik nezle olduğu tahmin edilmektedir. Çocukluk çağı sinüzitlerinde de altta yatan bir alerjik hastalığın gözden kaçırılmaması gerekir.

Akut enfeksiyon atakları dışında kalan sürelerdeki bir takım bulgular, bize alerjik hastalık konusunda çok önemli bilgiler verir. Burun akıntısı, egzema, sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, uykuda düzensizlik, huzursuz ve hırıltılı ya da horlayarak uyuma, sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları, ailede anne ya da babada alerji öyküsü ilk olarak sorguladığımız özelliklerdir.  lerjik nezle mevsimsel ya da yıl boyu süren sekillerde karşımıza çıkabilir.

Toplumda en sık görülen alerji ev tozu (akar) alerjisidir. Burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, şeffaf burun akıntısı olan ve beraberinde diğer alerjik bulguları da gösterebilen bir çocuk için evde alınabilecek bazı basit önlemler sorunun gerilemesini sağlayabilir. Bu tip çocuklar için:

·       Uyuduğu odada tüylü peluş oyuncaklar bulundurmayın ve kesinlikle birlikte uyumasına izin vermeyin.

·       Yatak odasında yüksek tüylü halı yerine sentetik tüysüz halı kullanın.

·       Yatak odasına kitaplık yerleştirmeyin.

·       Yatak odasını çekiş gücü yüksek bir elektrikli süpürge ile sık sık temizleyin.

·       Uyuduğu yastık kılıfı, nevresim ve çarşafı çok iyi ısınmış bir ütüyle haftada birkaç defa yeniden yerleştirin.

·       Evde mümkünse evcil hayvan beslemeyin ve yatak odasına evcil hayvanları sokmayın.

·       Yastık, yatak ve yorgan içinde yün, kuştüyü ve pamuk yerine elyaf olanları tercih edin.

Alerjiden şüphelenilen bir çocukta yapılacak alerji testleri neye karşı reaksiyon olduğunu ortaya çıkarır. Eğer aşıdan fayda görüleceğini gösteren bir test sonucu ile karşılaşılırsa alerji aşılarıyla tedaviye devam edilebilir. Ancak daha hafif alerjik reaksiyonlar alerjenden sakınarak da tedavi edilebilir.

Elbette ki sık sık tıkanan bir burunda, hava sirkülasyonunun iyi olmadığı bir burunda, sinüzit gelişme riski çok daha fazladır. Özellikle soğuk kış aylarında, gribal enfeksiyonların yoğun yaşandığı dönemlerde basit bir nezle bu tip hastalarda sinüzit atağı haline kolayca dönüşebilir.

 

Sinüzit normal şartlarda en geç 6-8 hafta içinde iyileşen bir hastalıktır. Belirtiler 12 haftadan daha uzun sürerse ve akut ataklar halinde seyrediyorsa artık kronik bir sinüzitten söz etmeye başlarız.Kişide bağışıklık sorunu olup olmadığından sistemik diğer birçok hastalığa kadar araştırılması gerekir.Örneğin özellikle çocuklarda burunda bir yabancı cisim (oyuncak parçası, gıda maddesi, boncuk vs...) burunda kötü kokulu akıntısinüzite neden olabilir.

 

Özellikle çocuklardaki sinüzitlerde elbette enfeksiyonun durumuna göre gerekiyorsa antibiyotik ve diğer destekleyici tedaviler uygulanmakta ancak geniz eti, ileri derecede büyük bademcik, burun polibi dediğimiz et büyümeleri gibi tıkayıcı bir neden varsa cerrahi yöntemle solunum yolunun açılması gerekebilir. Hatta kronik sinüzit tanısı koyduğumuz hastalarımızda çocuk grubunda da endoskopik sinüs cerrahisi uygulamaktayız.

 

Endoskopların tıp alanında yaygın kullanımıyla birlikte burun cerrahisinde yeni bir dönem başladı ve eskiden uyguladığımız birçok cerrahi tekniği artık kullanmaz olduk. Eğer ilaç tedavisiyle sinüzit iyi edilemiyor iseve çekilen filmlerle de ameliyat gerekliliği saptanmış ise endoskopik sinüs cerrahisi çocuk hastalarda da başarıyla uygulanabilmektedir.

 

 

Dr. Göksel,  Kariyer Destek / Sorun Yanıtlayalım / Sağlık bölümünde sorularınızı yanıtlıyor.

   

 

Op. Dr. Abdülkadir Göksel

www.kulakburunbogaz.com

 

Dr.Göksel'in yenibir.com'da yayınlanan diğer yazıları:

 

Baş ağrısı ve sinüzit

Ses kısıklığını önemseyin

Her 10 kadından birinin kabusu: Meme kanseri

Burundan estetik ameliyat olmadan önce...

Gürültü sağlığımızı tehdit ediyor

Horlama Seksi Öldürüyor

Kadınların korkulu rüyası: Menopoz!

Lazer ile Gözlüğe Elveda!

Ciddi bir hastalık: Şişmanlık (Obezite)

Denge Bozukluğu: Baş Dönmesi (Vertigo)
Burun kanaması hayat kurtarıyor
Kulak kiri bir hastalık mı?

En lezzetli yemek tarifleri burada

False