GeriKelebek Çocuk felci geri geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk felci geri geliyor

Çocuk felci geçirip iyileşen kişilerde 20 - 30 yıl sonra hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabiliyor. Prof. Dr. Özcan ’’Ülkemizde bu hastalık yeterince tanınmıyor’’ diyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Emel Özcan, gelişmiş ülkelerde etkin aşılama nedeniyle sorun olmaktan çıkan çocuk felcinin, gelişmekte olan ülkelerde hala ciddi sakatlıklara neden olduğunu söyledi.

Postpolio Sendromu

Prof. Dr. Özcan, çocuklukta geçirilen çocuk felcinin (polio) iyileştikten ve sağlıklı geçirilen uzun yıllardan sonra, 20-30 hatta 40 yıl sonra, hastalıkla ilgili belirti ve bulguların tekrarlandığını açıkladı. Prof. D. Özcan, ’’Yeni ve ilerleyen kas güçsüzlüğü, felçler, yorgunluk, kas ve eklem ağrısı, kramp, solunum ve yutma güçlükleri gibi belirti ve bulgular fonksiyon kayıplarına ve yeni sakatlıklara yol açabilmektedir’’ diye konuştu.

On vakadan üçünde görülüyor

Polionun geç etkileri (Postpolio sendrom) olarak bilinen bu hastalığın ABD ve gelişmiş ülkelerde 1985’ten beri tanındığına değinen Prof. Dr. Özcan, şunları söyledi:

’’Bu ülkelerde sebebi ve kesin tedavisi tam olarak bilinmeyen polionun geç etkileri üzerine çalışan araştırma klinikleri ve programları bulunmaktadır. Polio sekellerinin yüzde 30’u çocuk felcinin geç etkileriyle karşı karşıya gelip, yaşam boyu onunla yaşamak zorunda kalmaktadır.’’

Üniversiteye danışın

Prof. Dr. Özcan, çocuk felcinin geç etkileri konusunda Akdeniz Üniversitesi Rehabilitasyon Merkezi’nde bir program başlatıldığına da değinerek, hastalıkla ilgili eğitim ve egzersizlerin verildiği bu programa çocuk felci geçirmiş tüm hastaların katılabileceğini belirtti.

`Tedavisi mümkün

Bu programın amacının, çocuk felci geçirmiş hastalarda, hastalığın geç etkilerinin bulunup bulunmadığının araştırılması olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özcan, ’’Eğitim programlarıyla, günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesiyle yorgunluğun azaltılması ve tam felcin gelişmediği durumlarda uygun egzersiz programlarıyla hastaların güçlendirilmesi ve fonksiyonların iyileştirilmesi mümkündür’’ dedi. (A.A)

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False