GeriKelebek Caz ve Zaz zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Caz ve Zaz zamanı

Caz ve Zaz zamanı
refid:18929457-spot ilişkili resim dosyası

21. Akbank Caz Festivali, 13 Ekim’de ‘Şehrin Sesi’ sloganıyla başlıyor. Organizasyonu Pozitif’in üstlendiği festivalde Zaz, Carmen Souza, Avishai Cohen ‘Seven Seas’, Mari Kvien Brunvoll, Amsterdam Klezmer Band, Charles Lloyd New Quartet, Ozan Musluoğlu gibi zengin konser programının yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, yarışmalar, cazlı brunch’lar ve Kampüste Caz konserleri dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’NİN YILDIZLARI

Türk Caz müziğinin önemli trompet sanatçılarından biri olarak kabul edilen İmer Demirer ‘Kampusta Caz’ konserleri serisiyle gençlerle bir araya gelecek. Uzun yıllar Paris’te solist olarak çeşitli oda müziği topluluklarıyla çalışan ve başarılı yorumculuğu ile adından söz ettiren çello sanatçısı Sedef Erçetin ve Kerem Görsev ‘Chamber Jazz’ projesi ile 20 Ekim saat 21.00’de The Seed sahnesinde olacak.
New York basını tarafından ‘küresel bir müzik kaşifi’ olarak tanımlanan saksafon ustası İlhan Erşahin, caz geleneğinden yola çıkarak, elektronika, hip-hop, groove gibi güncel türlere yer vermiş olduğu projesi İlhan Erşahin’s Love Trio featuring Arto Tunçboyacıyan ile 14 Ekim saat 22.30 ve 24.00’de Babylon’da.

HEM CAZ HEM DANS

Festivalin önemli konukları arasında İngiliz kraliyet ailesi için konser veren ve Paul Mc Cartney’in düğününde sahne alan swing müziğinin efsane maestrosu Ray Gelato var. Yüksek tempolu parçaları, saksafon soloları ve orkestrasıyla ilgi çeken, klasik caz geleneğinin son temsilcilerinden Ray Gelato 13 Ekim saat 22.30’da The Ray Gelato Giants ile Babylon sahnesinde olacak. Nujazz’ı Brezilya sıcağı ve soul müziğiyle birleştiren Almanya’nın başarılı Nujazz topluluklarından Club des Belugas featuring Brenda Boykin, 15 Ekim saat 23.00’de Babylon’da festivalin kaçırılmaması gereken performanslarından birini sahneliyor olacak. 1920 ve 30’ların swing ruhunu günümüz dünyasının modern sesleriyle buluşturan White Mink (Electro Swing), 13 Ekim saat 22.30 ve 15 Ekim saat 23.00’de Babylon Lounge’da sahne alacak.

Caz ve Zaz zamanı

USTALARI ES GEÇMEYİN

21. Akbank Caz Festivali, ‘Ustalar’ bölümünde bu yıl Arild Andersen Trio, Maffy Falay Sextet, Arto Tunçboyacıyan, Dusko Goykovich Quartet, Charles Llyod New Quartet ve Avishai Cohen ‘Seven Seas’i ağırlıyor. Festivalin açılışını da Avrupa caz sahnesinin başarılı trio’larından biri olan Arild Andersen Trio yapacak. 30 yıldır Avrupa’nın önde gelen kontrbasçılarından biri olan ve 2008’de Fransa’nın Academie de Jazz ödüllerinde yılın müzisyeni seçilen Arild Andersen’e 13 Ekim saat 20.30’da Cemal Reşit Rey’deki performansında İskoçyalı efsanevi saksafon ustası Tommy Smith ve İtalyan asıllı davulcu Paolo Vinaccia eşlik edecek.
Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük caz sanatçılarından dünyaca ünlü trompet ustası Maffy Falay ve topluluğu Maffy Falay Sextet, 14 Ekim saat 20.30’da Cemal Reşit Rey’de konser verecek. Yetenekli ve yenilikçi perküsyon sanatçısı Arto Tunçboyacıyan, 21. Akbank Caz Festivali’ne yeni projesi ‘1to3’ ile konuk oluyor. Sanatçı, 19 Ekim saat 22.00’de Ghetto’da sahne alacak.
Derin müzik kalitesi, usta işi soloları ve hiç bitmeyen dinamizmiyle dinleyenleri her zaman kendine hayran bırakmayı başaran Dusko Goykovich ve topluluğu Dusko Goykovich Quartet, 19-20 Ekim saat 21.00’de Nardis’te konser verecek. Goykovich’e piyanoda Burak Bedikyan, basda Kağan Yıldız, davulda ise Ferit Odman eşlik edecek.
60’lardaki çarpıcı çıkışından sonra yeniden doğuşlar, inziva dönemleri ve her seferinde bir üst basamaktan geri dönüşlerle dolu bir kariyer izleyen, efsane saksafoncu Charles Lloyd, 23 Ekim saat 18.00’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Charles Lloyd New Quartet projesi ile caz tutkunlarıyla buluşacak.

BU KADINLARA DİKKAT

21. Akbank Caz Festivali’nin takipçileri festival boyunca ZAZ, Azam Ali, Carmen Souza ve Esra Dalfidan’ın aralarında yer aldığı pek çok kadın müzisyenin performanslarını da izleme fırsatı bulacak. Fransa’nın dünyaca ünlü iki yıldızı Frehel ve Edith Piaf’ı hatırlatan buğulu sesi ve bestelediği şarkılarla, 2010 yılında Avrupa’da “En Beğenilen Fransız Şarkıcı” ünvanını alan ZAZ, 22 Ekim saat 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, 23 Ekim saat 20.30’da ise İzmir’de İzmir Arena’da konser verecek. Doğu mistisizmi ile buluşan müziğiyle, günümüzün en özgün müzisyenleri arasında gösterilen Azam Ali & Niyaz, 22 Ekim saat 18.00’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda. Afrika kültürel müziğini, Batuke ve Morna gibi Cape Verde ritimleriyle birleştiren Carmen Souza, Afro-Latin, dünya müziği ve caz arasında gidip gelen renkli çizgisi ve şiirsel performansıyla 19 Ekim saat 21.30’da Babylon’da gerçekleştireceği konseriyle 21. Akbank Caz Festivali’ne farklı bir soluk getirecek. Geleneksel Türk ve Azeri parçalarını caz arajmanları ile yorumlayan Esra Dalfidan’nın ve topluluğu Fidan, 22 Ekim saat 19.00’da Akbank Sanat’ta olacak.

PANEL VE ATÖLYE ÇALIŞMALARINA KATILIN

Radyoda Caz Çalıyor 14 Ekim saat 19.00. Katılımcılar: Feridun Ertaşkan (Moderatör), Sevin Okyay, Murat Beşer, Cenk Akyol, Tunçel Gülsoy, Okan Aydın.
Caz Müziğinde Kadın 15 Ekim saat 14.00. Katılımcılar: Tunçel Gülsoy (Moderatör) Nilüfer Verdi, Ayşe Tütüncü, Ayşegül Yeşilnil, Jülide Özçelik, Leyla Diana Gücük.
Caz Ritmi (İstanbul Zilleri) 22 Ekim saat 14.00. Katılımcılar: Cengiz Baysal, Ferit Odman, Güven Erkin Erkal ve Burak Ersöz.
Ezo Sunal Çocuk Atölyesi “Çocuklarla Caz” 15 ve 22 Ekim saat 15.00’te.
Tap Away 15 ve 22 Ekim saat 15.00’te.
Işık Animasyon Atölyesi 16 ve 23 Ekim saat 14.00’te.
Mavi Loves Jazz 21 Ekim saat 13.00-15.00 / 15.00-17.00

YENİ KUŞAĞI MERAK EDENLERE

Yeni nesil cazın en yetenekli müzisyenleri arasında gösterilen Vijay Iyer, festival kapsamında trio’suyla beraber 18 Ekim saat 21.30’da Babylon’da olacak. 2010 yılında “en iyi enstrümantal caz albümü” kategorisinde Grammy’e aday gösterilen Vijay Iyer’a davulda Marcus Gilmore ve basgitarda Stephen Crump eşlik edecek. Funky jazz’ı hip hop ile birleştirerek dinleyiciye eğlenceli bir deneyim sunan Robert Glasper Experiment 20 Ekim saat 22.30’da Babylon’da. Başarılı kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu, 21 Ekim saat 21.00’de Nardis sahnesinde tenor saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Uraz Kıvaner ve davulda Ferit Odman’dan oluşan bir kadroyla yeni albümü “40th Day”i seslendirecek.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False