GeriKelebek Caz sevenler Afyon’a
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Caz sevenler Afyon’a

Kültür hayatı Anadolu kentlerinde son yıllarda o kadar canlandı ki, birçok şehirde festivaller düzenleniyor. Bunlardan ikisi önümüzdeki hafta yapılacak. Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri’ni düzenliyor. Afyonkarahisar’da ise 4. Caz Festivali başlıyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Afyonkarahisar Caz Festivali 24-28 Mayıs arasında yapılacak. Bu yılki şenlik, geçen yıl Afyonlulara unutulmaz bir yeni müzik konseri veren ve onları çok etkileyen, bu yıl kaybettiğimiz Can Tanyeli’ye adanmış. Festivalin kurucusu Hüseyin Başkadem’in yönetmenliği de üstlendiği şenlik Avusturyalı grup Sigi Finke @ Africa Heart’ın açılış konseriyle başlayacak. Festivalin kapanış konserinde Gülüş Gülcügil (Betty Ween) sahneye çıkacak. Festivalde müzik kitapları standı, Tan Oral karikatür sergisi, çocuklar için sinema gösterileri ve Ayku Uslutekin’in caz fotoğrafları sergisi de var.

AFYON CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

24 Mayıs:
Sigi Finkel @ Africa Heart 25 Mayıs: Naapjazz 25 Mayıs: Emin Fındıkoğlu &Feyza n 26 Mayıs: Aşkın Arsunan Quartet 27 Mayıs: Ela Korino 27 Mayıs: Madani 27 Mayıs: Aydın Yavaş Akordeon Caz Beşlisi.

Sinema sevenler Eskişehir’e

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin altıncı kez düzenlediği Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri 24 Mayıs’ta başlıyor, 2 Haziran’a kadar sürüyor. Bütün Eskişehirliler, bu süre içinde gösterilecek filmleri izleyebilecek. Açılış filmi, Alman yönetmen Wolfgang Becker’in geçen yıl bütün dünyada çok beğenilen Elveda Lenin adlı filmi. Sinema Günleri’nin bu yılki onur konukları, Şener Şen ve Yavuz Turgul olacak. Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen’in başrolde oynadığı unutulmaz Muhsin Bey filmi de gösterilecek. İki yönetmene, Stanley Kubrick’e ve Fatih Akın’a özel bir bölüm ayrıldı. Diğer ilginç filmler arasında Barbarların İstilası (Kanadalı Denys Arcand’ın geçen yıl pekçok ödül kazanan filmi), Kurdun Günü (Michael Haneke’nin son filmi), Karanlık Sular (Hideo Nakata’nın filmi), Bekleme Odası (Zeki Demirkubuz’un son filmi) var. Sinema Anadolu’daki film gösterimleri 10.00, 13.00, 16.00, 19.00, 21.15’te olacak. Karanlık Sular ve Nosferatu filmleri 24.00’te gösterilecek. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi: 0222-320 45 20. Sinema Anadolu: 0222-335 05 80 (1301). www.sinemagunleri.com

Ayşe Tütüncü Grubu Alchera’da

Ayşe Tütüncü piyano-perküsyon grubu bu akşam saat 21.00’de İstanbul Anadolu yakasındaki Alchera’da sahneye çıkıyor. Piyanoda Ayşe Tütüncü, saksofonda Yahya Dai, perküsyonda Timuçin Gürer, Saruhan Erim ve Serdar Gönenç var.

İsveç’ten gelen Türk DJ

Bu akşam İstanbul Republic’te ve yarın da Ankara Faces’ta yapılacak olan ‘Eazt Productions Presents Progress’ partisinde İsveç’te DJ olarak büyük başarı elde eden Özgür Can (İsveç), Yunus Güvenen ve Cervus sahnede olacak. Kapılar İstanbul’da 22.30’da, Ankara’da 23.00’te açılacak.

Taps kokteylde de iddialı

Nişantaşı’nda kendi ürettiği biralarla meşhur olan Taps Lokantası, mönüsünü ve dekorasyonunu yeniledi, yaz nedeniyle yandaki bahçesini hizmete açtı. Üç kattan oluşan biraevinin bar olan en alt katı yeni bir dekorasyona kavuştu. Ayrıca mönüye de Belçika usulü marine midye, karides ve limon somonlu pizza gibi yeni yemekler eklendi. Ancak, Taps en çok kendi ürettiği ve her gün dört çeşit olarak sunduğu taze birasıyla tanınıyor. Bunun yanısıra kokteyllerinde de iddialı. Tel: 0212-296 20 20. www.tapsistanbul.com

Cibalikapı Balıkçısı Çubuklu’da şube açtı

Üç yılı aşkın bir zamandır Haliç’teki ahşap binasında geleneksel Rum meyhanesi tarzında hizmet veren Cibalikapı Balıkçısı, 15 Mayıs’tan itibaren Çubuklu Hayal Kahvesi’nin balık lokantası oldu. Meyhanenin Anadolu yakası şubesi, yaz aylarında Çubuklu Hayal Kahvesi’nin rıhtımında, kış aylarında ise tarihi barut depolarının içinde hizmet verecek. Servis, 12.00’de başlayıp 24.00’te sona eriyor. Ancak, Cibalikapı müşterileri, Hayal Kahvesi’nin 04.00’e kadar sürecek olan partilerini ücretsiz olarak izleyebilecek. Rezervasyon: 0216- 413 68 80.

Hasanpaşa Gazhanesi’ni canlandırmak için festival

1996’dan beri Kadıköy Hasanpaşa Gazhanesi’nin bir kültür merkezi olması için faaliyet gösteren Gazhane Çevre Gönüllüleri bu sene de 111 yıllık endüstri mirasının dekorunda konserler, atölyeler ve sergilerle bir şenlik düzenliyor. Havagazı fabrikası ve çevresinde Borusan Boruları konseri, düdük tasarım ve yapımı, İtfaiye Bandosu, flüt konserleri ve atölye çalışmaları yapılacak. Festival 22 Mayıs-28 Mayıs arasında sürecek. Adres: Uzunçayır Cad. (Kadıköy Vatan Hastanesi Karşısı). Bilgi için Işık Demirtaş : 0216 449 08 07-449 04 76.

Tiyatrodan sonra Rejans

İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali, Beyoğlu’nun en klasik ve özel zevklerinden birini tatmanız için iyi bir vesile. Bir oyun seyrettikten sonra İstanbul’un en eski lokantalarından Rejans’a giderek Rus mutfağının tadına varabilir, lokantanın ünlü sarı votkası eşliğinde dörtbaşı mamur bir yemek yiyebilirsiniz. Geç saatlere kadar açık. Tel: 0212-243 38 82.

Sokak şenliğinde spor bakanı tenis oynayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çarşı Mağazaları, bu pazar Bağdat Caddesi sahil yolunda, Suadiye Princess Otel’in önüne kurulacak kortlarda 1. İstanbul Sokak Tenisi Şenliği’ni düzenliyor. 1987 Wimbledon Şampiyonu dünyaca ünlü tenisçi Avusturyalı Pat Cash, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’le bir tenis maçı yapacak. Tabii başka ünlüler arasında da maçlar düzenleniyor. İsteyen seyredebilir. Şenlik 11.00’den 13.00’e kadar sürüyor.

Bu gösteride seyircinin yüzü kızaracak

İstanbul 14. Uluslararası Tiyatro Festivali, 4 Haziran’a kadar devam ediyor. Blush, festivalde seyredebileceğiniz ilginç oyunlardan biri. Sahnede dalışa geçen kızlar ekranda denizkızları olarak beliriyor ve onları nasıl yakalayacağını bilemeyen adamları şaşkına çeviriyorlar. Bu sahneler Bruges’deki yunus akvaryumunda çekilmiş. Tutkuyu iki yönüyle, aşk ve nefretle anlatan Blush’ta seyirciler de oyunun bir parçası oluyor. Oyuncular seyircilerin arasında dolaşarak saçlarından teller topluyor, bir yandan da ‘yüz kızartıcı’ sorular soruyorlar. Zaten Blush’ın Türkçesi ‘kızarmak’. Oyunda aşkın ne olduğu da sorgulanıyor. Cennet mi cehennem mi? Olağanüstü mü, sadece kimyasal mı?

Belçika’nın önemli dans tiyatrosu topluluklarından biri olan Ultima Vez’in, koreograf Vim Wanderkeybus’un yorumuyla sunduğu Blush’ta dansçılar ve aktörler birlikte rol alıyor. 16 Horse Power ve Woven Hand’ın solisti rock’çı David Eugene Edwards’a ait müzikler kullanılıyor.

Festival broşüründeki uyarıyı yineleyelim: Bu gösteri, 16 yaşından küçük izleyiciler için sakıncalı olabilir. 21 ve 22 Mayıs’ta 20.30’da AKM Büyük Salon’da oynanacak olan ‘Blush’, izleyenlerin hafızalarından kolay kolay silinmeyecek.

Turgutreis - Kos arası 11 dakika

D-Marin Turgutreis Marina ve Kos adası arasındaki mesafeyi 11 dakikaya düşüren hidrofil tekne seferleri başladı. Ege ile Akdeniz’in birleştiği noktada, Bodrum’un en batı ucunda yer alan D-Marin Turgutreis Marina’dan, Yunan adası Kos’a ulaşım önceden Bodrum’dan kalkan feribotlarla yarım saat sürüyordu. D-Marin Turgutreis Marina ve Kos arasında cumartesi günleri çift yönlü olarak yapılan hidrofil tekne seferleri ise 11 dakika sürüyor. Seferler her cumartesi, çift yönlü düzenleniyor.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False