GeriKelebek Büyüme tek taraflıysa dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyüme tek taraflıysa dikkat

Büyüme tek taraflıysa dikkat
refid:26451537 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Erkeklerde meme dokusunun normalden fazla büyümesi olarak açıklanan Jinekomasti’nin en sık nedeni, göğüs bölgesinde artan yağlanmadır. İnsan hayatında herhangi bir hastalık olmadan üç ayrı dönemde karşılaşılan büyüme; yeni doğan dönemi, ergenlik dönemi ve yaşlılık olarak ayrılıyor.

Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; “Hastalık olarak kabul edilen jinekomasti; vücutta doğumsal veya sonradan kazanılan bir nedenle testosteron (erkeklik hormonu) eksikliğine veya artmış östrojen (kadınlık hormonu) yapımına bağlıdır” diyor. Erkekte meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomasti, her zaman görüntü problemi yaratan masum bir durum olamayabilir. Önemli bazı hastalıkları belirtisi olarak da ortaya çıkabileceğini belirten Doç. Dr. Güven, karaciğer hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri ve beslenme bozukluklarında da gerçek jinekomasti görülebildiğini ve bazı kalp, tansiyon, mide ilaçları ile antidepresanların meme büyümesine neden olduğunun altını çiziyor.

Göğüs bölgesindeki yağlanma artışıyla görülen tip, özellikle gençlerde daha sık olmakla beraber her yaş grubunda görülebiliyor. Hastaların doktora ilk başvuru şikayetlerinin genellikle görüntülerinden rahatsızlık duyma ile olduğunu belirten Doç. Dr. Erdem Güven; “Yağlanma artışı zaman içinde oluştuğundan, özellikle tişört giyerken meme uçlarının görünmesinden duyulan rahatsızlık doktora başvurmanın ilk nedeni oluyor. Bunu takip eden ve sık olmayan diğer neden ise; memede ele bir kitle gelmesi ile başvurulduğu durumlar oluyor” diyor.

BÜYÜME TEK TARAFLI İSE DİKKAT

Bazı önemli hastalıkların neticesinde de jinekomasti görülebildiğinin altını çizen Doç. Dr. Erdem Güven; “Tıbbi olarak erkeklerde meme kanseri çok nadir görülen bir durum olmasına ragmen (% 1’in altında), erkeklerin bu duruma aldırış etmemesinden dolayı çok geç teşhis edilebiliyor. Erkeklerde kısa sürede gelişen sert, ele gelen kitle şeklinde ve özellikle tek taraflı meme büyümelerinde doktora başvurmak son derece önemlidir. Ayrıca bu şikayetlerin dışında ağrı, hassasiyet gibi diğer önemli belirtileri de göz ardı etmemek gerekir” diyor.

Özellikle obez düzeyde kilolu kişilerde yağ dokusundan üretilen östrojen (kadınlık hormonu), meme dokusunda büyümeye neden olabilir. Bunun dışında kilolu kişilerin gögüslerinde biriken yağ dokusu da, memeleri daha büyük ve dışarı çıkık gösterebilir. Aynı durum zayıf insanların meme bölgesinde de yağ birikimine sebep, olup rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir.

ÖNEMLİ OLAN ALTINDA YATAN NEDEN

“Memelerdeki büyümenin öncelikle yağ hücrelerindeki artıştan mı, yoksa meme dokusundaki hacim büyümesinden mi kaynaklandığı tespit edilmelidir” diyen Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; “Yağ dokusu artışı olan meme büyümeleri bilimsel olarak derecelendirilir ve kişinin kilo vermesiyle düzelebilecek olanlara kilo vermesi tavsiye edilebilir. Ancak ileri evre olarak kabul edilen büyümenin basit bir liposucton ile tedavi edilmesi mümkündür. Bu işlem geniş bir kesi olmadan, 2-3 mm lik küçük deliklerden gerçekleştirilir. Gerçek anlamda jinekomasti, ultrasonografik incelemeyle teyit edildikten sonra altta yatan nedenler araştırılır ve neden bulunursa tedavi o yönde devam ettirilir. Bu tedavi ile örneğin kullanılan ilaç bıraktırılarak memelerin küçülmesi sağlanabilir. Altta yatan bir neden olmaması halinde, meme ucundan girilererek büyümüş olan meme dokusu çıkartılabilir” diyor.

HASTA BUNALIMA GİREBİLİYOR

Doç. Dr. Erdem Güven, yağ artışından kaynaklanan meme büyümesinin ideal tedavisinin liposuction, yani yağ emme işlemi olduğunun altını çiziniyor. “Özellikle teknolojik olarak ultrasonik enerjili yağların eritilmesi yöntemine dayanan vaser-lipo ile çok küçük deliklerden girilerek bu sorun tamamen çözülmektedir. 30-45 dakikalık bir uygulama ile ayaktan günübirlik işlem şekilde yapılabilen uygulama için en fazla 1 günlük dinlenme süresi yeterli olur. Klasik liposuctionda ise ödem ve ağrı daha fazla olabileceğinden istirahat süresi uzayabilir” diyor.

Diğer bir yöntem ise; meme dokusu artışı için yapılan doku çıkarma işlemindir. Işlem sonrası hastaların 2-3 günlük istirahati yeterli olur. Ancak plastik cerrahi uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan girişimlerde meme üzerinde çöküntüler ve düzensizlikler görülebilen durumlardır. Ehil olmayanlar tarafından oluşturulan bu çöküklüklerin düzeltilebilmesi de oldukça zor ve zaman alan işlemlerdir. Bu nedenlerden dolayı jinekomasti ameliyatlarının estetik görüşü olan plastik cerrahlar tarafından tedavi edilmesi büyük önem taşır. Düzgün bir şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılan ameliyatlardan sonra tekrar büyüme görülmezken, doğru ve gereken tedavinin yapılmaması durumunda tekrar etme olasılığı daha yüksektir.

Tedavi, genç hastalarda ergenlik dönemi sonrası yani, 17 yaş sonrası yapılabilirken ileri yaş hastalarında kişinin genel sağlık durumuna gore değerlendirilir. Dr. Güven; günlük hayatı kısıtlayıcı bir görüntü oluşturabilen jinekomasti’de, bireyler bir süre sonra bu durumdan psikolojik olarak oldukça rahatsız olurlar. Bu kişiler, arkadaşlarının yanında üstlerini çıkarmaktan çekinir ve denize, havuza dahi giremezler. Bazen içine kapanık, bazen de agresif olabilirler. Yakınları ve arkadaşları onlara yardımcı olmazsa, bunalıma girebilirler” diyor.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle