Büyükannelerimiz ne giydi ne taktıysa bu yıl o moda

Yıllar boyu ‘anneanne’ ve ‘anne’ çağrışımı yaptığı için raflardan kaldırılan pek çok ayrıntı ve aksesuvar, bu kış intikam alıyor. Broş, platform pabuç, tüvit, kürk, eldiven gibi.

Bu sonbahar-kış sezonunun önemli bir özelliği, yükselen trendlerin son derece belirgin olması. Paris’teki haute couture defilelerinden Vogue Dergisi’ne, gazetelerdeki alışveriş sayfalarından büyük kentlerdeki mağaza vitrinlerine kadar her yerde hep aynı detaylar karşımıza çıkıyor: Tüvit, imitasyon kürk, yuvarlak burunlu ayakkabı, mor, eldiven, broş, kürk yakalar, saten, dantel, şoset çorap...

BU KIŞ ELDİVEN, KÜRK YAKA VE BROŞ TAKILACAK, TOPUKLU PABUÇLA ŞOSET ÇORAP GİYİLECEK, TÜVİT TAKIMLAR ALINACAK

YAKA KÜRKLERİNİN HER RENGİ VAR

Atkı gibi boyna dolanan, ucundan da hayvan kafası sarkan yaka kürklerini hatırlıyor musunuz? Hatırlıyorsanız, unutun. Çünkü bu kış moda olan yaka kürklerinin onlarla hiç alakası yok. Bir kere bu senekilerin hiçbir yerinden hiçbir şey sarkmıyor. Genellikle iki ucu kurdeleyle birbirine bağlanıyor. Paltonuzun ya da ceketinizin üzerine takıyorsunuz ve cici kızlara benziyorsunuz. Kürk etol de denilen yaka kürklerinden Beymen, Etam, Mango ve Zara’da bolca var. Escada da şeker pembesini yapmış. Derishow montların yakasına benzerlerini iliştirmiş.

A BENİM CANIM KÜRKÜNÜ GİY

70’li yılları hatırlar mısınız? Her üç kadından biri, bir gün kürk sahibi olmayı hayal ederdi. Çünkü dönemin filmlerindeki zengin kadınların hepsi kürk giyerdi. Filiz Akın beyaz kürküyle, Türkan Şoray siyah vizonuyla hatırlanırdı. O yıllarda kürk modadan çok, bir çeşit tutkuydu. Son yıllarda kürk modası geri geldi. Bu kış da tavan yapacak. Tavşan kürküne çok rastlanıyor. Morgan’da renk renk, boy boy kürk bulunuyor. Network mor kürk bile yaptı. Piyasadaki kürklerin tamamı gerçek değil, çoğu taklit. Ama siz yine de hayvanseverlere karşı temkinli olun. Nenize lazım 80’lerde sıkça yaptıkları gibi, hiç ummadığınız bir anda kafanızdan aşağı kırmızı boya dökebilirler.

VAHŞİ RÜZGARLAR ESECEK

Açık konuşalım hazırlıksız yakalandık. Leopar modası aniden geldi. Birçok türü koruma altında olduğu için piyasadaki leoparların hepsi taklit. Belki de bu yüzden işin suyu çıkmış durumda. Ceket, çanta, ayakkabı, toka, çizme, mont kısacası her şeyin bir leopar desenlisi var. İpekyol abiye koleksiyonunu leopar ceketlerle tamamlıyor. Morgan’da her şeyin leopar desenlisi var. Vakko’da da leopar desen bulabilirsiniz.

BURUNLAR YUVARLAK TOPUKLAR KALIN

Geçen yıldan beri yuvarlak burunlu ayakkabılar tasarlayan Amerikalı modacı Marc Jacobs muradına erdi. Bu kış yuvarlak burunlu ayakkabı her yerde. Topuklar da kalınlaştı. Neredeyse her rengi var. Mor ve tonları başta olmak üzere, bordo, mavi ve yeşil çok moda. Kadife, saten, süet ve yılan derisinden yapılan ayakkabıların çoğu kurdeleli. Yves Saint Laurent markasının öncülük ettiği bir başka moda da, destekli sivri topuklu ayakkabılar. 1940’lardan gelen bu platform pabuçlar da moda dergilerini süslüyor.

TÜVİT GEÇEN YIL GÖZ KIRPTI BU YIL GELDİ

Balık sırtı örgülü kumaş olarak tanımlanan tüvit geçen kış da hayli popülerdi. Beymen, Vakko gibi markalar tüvit ceket yapmışlardı. Bu yıl tüvit altın yılını yaşıyor. Faik Sönmez’den İpekyol’a, Park Bravo’dan Koton’a her markanın tüvit koleksiyonu var. Tüvit kumaş bu kış dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından da kullanıldı. Tüvit kumaştan ayakkabı, bot, çanta yapanlar var. Paul Ka’nın tüvit mini şort-ceket takımı bütün moda dergilerini süslüyor.

Vogue Dergisi’nde tüvit modası: Ceket ve elbise Asprey, ayakkabı Miu Miu, eldiven Hermes.

SEZONUN TAKISI BROŞ

Ellili yıllarda kadınların çok sevdiği bir takıydı broş. Sonra, asi gençliğin modaya hakim olmasıyla birlikte, broşlar çekmecelere kaldırıldı. Bu sezon, broş öcünü alıyor. Bütün modacılar, kıyafetlerini broşla sunuyorlar. Ceket, kazak, palto ve bluzların omuzlarında kelebek, çiçek ve hayvan figürlerine çok sık rastlayacaksınız. Tabii hemen hemen hepsi imitasyon ve bol renkli. Home Store, Top Shop, Vakkorama, Tamiş, Işıltı gibi mağazalarda var.

İÇİMİZ DIŞIMIZA ÇIKTI

Dantel bu kışa has bir trend değil, ama bu yıl patlıyor. İlk günlerde herkes bazı kadınların iç çamaşırıyla sokağa çıktığını sansa da zamanla gözler alıştı. Tasarımcılar bu kış danteli bolca kullandı. Dolce & Gabbana dantelden etek ve hırka yaptı. Roman, İpekyol ve Zara’da da dantelli giysiler var.

HER ŞEY SATEN

Saten eskiden gecelik, sabahlık ve gece elbisesi gibi özel kıyafetlerde kullanılan bir kumaşken, bu yıl her kıyafette karşımıza çıkıyor. Saten bluz, etek, ceket... Mango, Vakko, İpekyol, Park Bravo, Adil Işık gibi birçok yerli markanın koleksiyonlarında saten kıyafetler bulabilirsiniz. İpekyol saten pardösü, A46 saten pantolon yapmış.

TOPUKLU AYAKKABIYLA ŞOSET ÇORAP

Ellili yıllarda kadınlar kısa çoraplarla topuklu ayakkabılarını rahat rahat giyerdi. Sonra bu moda rafa kaldırıldı, şoset çorap sadece spor ayakkabılarla giyildi. Son bir-iki yıldır yeniden topuklu ayakkabılarla giyilmeye başladı ve gözler alıştı. Bu yıl, tam bir akım halinde. Penti, Saks, Berk, Müjde Lux, Benetton, Calzedonia gibi tüm markalarda aklınıza gelebilecek her renkte, her desende şoset çorap var.

G-STRING YERİNE FRANSIZ DONU

Son yıllarda iç çamaşırı sektöründe g-string saltanatı hakim. Bu yıl da ortadan kalkmayacak ama ‘en son moda’ değil artık. Geçen hafta New York Times’ın Stil ekinde çıkan uzun bir yazıda ‘Çok fazla giyildi, çok yoruldu’ deniyordu. Bu kış modacılar ‘Fransız donu’ dedikleri bir şey icat ettiler. Şort şeklinde külot olarak tanımlayabileceğimiz Fransız donlarının çoğu dantelli, bir kısmı transparan. Kom, Yeni İnci gibi yerli markalarda da rahatlıkla bulabilirsiniz.

ZARİF ELDİVENLER YİNE MODA

Eldiven deyince akla iki sahne geliyor. Birincisinde bir kadın eldivenleriyle kardan adam yapıyor, ikincisinde ise eldivenini serçe parmaktan başlayarak yavaş yavaş çıkartıyor. Eldiven kadar seksi ama aynı zamanda işlevsel başka bir aksesuvar var mı? Moda üstatları yeniden eldiven tasarlamaya iki yıl önce başladılar. Ama bu moda Sex and the City dizisinin yıldızı Sarah Jessica Parker sayesinde patladı. Diziyi izleyen kadınlar ertesi gün mağaza mağaza dolaşıp eldiven aldılar. Bu kış eldivenlerin parmaklısı, parmaksızı, dirseğe kadar uzunu, bilekte biteni, her çeşidi var. Koton, Top Shop, Mango ve Zara gibi mağazalar sizi tatmin edecek.

MOR BİRİNCİ

Bu kış tasarımcılar birinciliği mora verdi. Her şeyin moru mevcut. Bulamazsınız lila, eflatun, patlıcan moru, viyole (menekşe rengi) gibi tonlarını da alabilirsiniz. İkincilik ise yeşilin.

ve diğer trendler

Önden tek pile jean
Kuşaklı hırka
Volanlı etek
Şapka Blazer ceket
Petrol mavisi
Fiyonk şeklindeki her şey
Bol tüylü kar çizmesi
Düz kadife
Tüylü çanta
Ekose
Haberle ilgili daha fazlası: