Bronzlaşmanın yararı sadece estetik midir?

Güncelleme Tarihi:

Bronzlaşmanın yararı sadece estetik midir
Oluşturulma Tarihi: Ocak 26, 2016 18:28

Güneş, herkesin sevdiği içimizi ısıtan güzel havaların geldiğinin habercisi olandır. Güneşi kim sevmez ki? Güneşli bir yaz gününde ılık ılık bir esintiyle deniz kenarında yatmayı ve güneşlenmeyi kim istemez ki?

Haberin Devamı

Bronzlaşmak her kadının hayır diyemeyeceği bir durumdur. Hatta buna bağlı olarak gelişen solaryum sektörü de bronzlaşma sevdası için geliştirilmiştir. Solaryum’un vücuda pek bir yararı olduğunu söyleyemeyiz ancak güneşin de cildimize ve vücudumuza olan etkisinin çok yararlı olduğunu da söylemek mümkün değildir. Sebebi ise vücudun ihtiyacı olan D vitamininin güneş ışınlarıyla 10-15 dakika içerisinde alıyor oluşumuz. Bunun dışında güneş altında kalmak ve bronzlaşmak için uzun süre durmak cildimize zararlıdır.

Ancak bahsedilen D vitamini ağız yoluyla alınan bir mineral olmadığı için ve sadece güneş ışınlarının vücudumuza nüfuz etmesiyle birlikte vücudumuzda üretilmesi sağlanıyor. D vitamini eksikliğinde karşımıza çıkabilecek olan riskler ise raşitizm denilen kemik hastalığı, kemiklerin eğrileşmesi gibi sorunlardır. Bunun yanında vücudun güneşle temas etmesi, vücudumuzda bulunan endorfin hormonunun yani mutluluk hormonu olarak bildiğimiz hormonun üretiminde pozitif yönde etki eder. Aynı zamanda vücudun direncini artırma konusunda da etkili olması sağladığı faydalar arasındadır.

Haberin Devamı

Bronzlaşmanın yararları arasında bulunan maddeleri vücut için sağlamak en başta yazıldığı gibi 10-15 dakika güneş altında geçirmek sağlanabilir. Bunun dışında fazlaca güneşe maruz kalmak ve güneşlenmek, cilt hastalıkları riskini artırabilir. Hatta adından bile korktuğumuz kanser riskini de artırır. Her konuda olduğu gibi vücuda gerekli olanın yeteri kadar sağlanması durumunda herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!