Bolşoy Balesi’ne ağır suçlama

Bolşoy Balesi’ne ağır suçlama

Rusya’nın dünyaca ünlü Bolşoy Balesi’nin eski baş balerini 37 yaşındaki Anastasya Voloçkova, kurumun ‘büyük bir geneleve’ benzediğini söyledi.

Haberin Devamı

Voloçkova, zaman zaman balerinlerin ülkenin oligarklarının verdiği büyük akşam yemeklerine katılmak zorunda bırakıldığını ve bu ortamlarda misafirlerle seks yapmalarının beklendiğini anlattı.

2003 yılında "çok şişman olduğu" iddiasıyla Bolşoy’daki işine son verildikten sonra tüm dünyada ünlenen balerin, "Bu yemeklere gitmeye zorlanan kızlara, önceden isteyenlerle seks yapmalarının beklendiği söyleniyordu" dedi.

1998 yılında balenin baş balerini olan ve bu rolü beş yıl boyunca sürdüren Voloçkova, oligarklara sunulan balerinlerin genelde arka plan dansçıları olduğunu ancak bazen solistlerden de böyle taleplerde bulunulduğunu iddia etti.

"SEKS YAPMAM TALEP EDİLİYORDU"

İşinden atıldıktan sonra Bolşoy Balesi’ne açtığı davayı kazanan ancak görevine geri dönemeyen Voloçkova, "Ne yazık ki yöneticiler Bolşoy’u bir genel eve çevirdi. Orada çalışırken sık sık oligarklarla seks yapmam talep ediliyordu" dedi.

Haberin Devamı

Balenin yöneticisi Antoly Iksanov ise eski baş balerinin iddialarını şiddetle reddetti.

Bolşoy tiyatrosu en son Ocak ayında sanat yönetmeni Sergei Filin’in yüzüne asit atılmasıyla gündeme gelmişti. Saldırı sonrasında Filin’in vücudunun büyük bir kısmında üçüncü derece yanıklar oluşmuş ve görme kaybı yaşamıştı.

Balenin baş Baleti Pavel Dmitriçenko sanat yönetmenine yapılan saldırıdan suçlu bulunmuş, ancak ünlü balet Sanat yönetmenini dövmesi için birini tuttuğunu, asitli saldırıda parmağı olmadığını söylemişti.

SANAT YÖNETMENİNE ASİTLİ SALDIRI

KORKUNÇ IVAN İTİRAF ETTİ

Haberle ilgili daha fazlası: