Bizi Meral Okay bir araya getirdi

Bizi Meral Okay bir araya getirdi

Bu akşam 100. bölümüyle ekrana gelecek “Muhteşem Yüzyıl”ın müzikleri, Fahir Atakoğlu, Aytekin Ateş ve Soner Akalın’ın elinden çıkıyor. Usta müzisyenler, şimdi bu müzikleri bir albümde topladı. 33 eserin yer aldığı bu albümün oluşum aşamasını ve bir araya gelme öykülerini Atakoğlu ile Ateş’e sorduk.

Haberin Devamı

Bu albümde üç kişinin emeği var. Görev dağılımı nedir? Kim tam olarak neyle ilgilendi? 
   
- Aytekin Ateş: Ben de, Soner de, Fahir abi de bu işin her aşamasında eşit görev aldık. Müzikleri besteleme aşamasından düzenlemelere kadar her konuda... Ben bu albüm için bir prodüksiyon şirketi kurdum bu arada...

- Fahir Atakoğlu: Her bölümde yeni bir parça için birbirimizden habersiz çalışıyor, sonra bir araya gelip dinliyoruz. En çok hangisini beğenmişsek onu sunuyoruz. Soner Akalın, Aytekin ve benim aramda harika bir uyum var. Bu müziklerin bu kadar iyi çıkması ve diziye bu kadar iyi oturması üçümüzün arasındaki güzel sinerjiden kaynaklanıyor. Birbirimizi hem arkadaş olarak seviyoruz hem de birbirimizin yaptığı müzikleri beğeniyoruz.

Bu üç kişi nasıl bir araya geldi peki?

- Aytekin Ateş: Hepimiz Fahir abiyi yıllardır biliyoruz ama ne o bize bir taleple geldi, ne de biz ona gittik. Müzik ekibi olarak Meral (Okay) abla bizi bir araya getirdi.

- Fahir Atakoğlu: İyi ki Meral sayesinde birbirimizi tanımışız.

Her bölümdeki duyguya göre müzik yapıyorsunuz. Bu müzikler nasıl ortaya çıkıyor? Önceden senaryoyu mu okuyorsunuz?

- Fahir Atakoğlu: Evet, aynen öyle... Senaryolar çekilmeden önce bize de geliyor. Ayrıca her hafta diziyi onlarca defa izliyoruz. O havaya girebilmek, o besteleri yapabilmek için izlemek zorundayız.

Madem siz de senaryoları önceden okuyorsunuz, bir şeyler çıtlatsanız gidişat hakkında...

- Aytekin Ateş: Herkes ölecek (gülüyor)...

SEZEN’LE BİRLİKTE HEM GÜLÜYOR HEM AĞLIYORUZ

Albümde 33 eser var. Adları da son derece ilginç? O isimler nasıl çıkıyor?

- Fahir Atakoğlu: Biz tema yazıyoruz. Müziklerin isimlerini de tema1, tema2 diye kaydediyoruz. Dolayısıyla şarkıların isimlerini koymakta çok zorlandık aslında.
- Aytekin Ateş: Dizideki bazı sözler Yeniçeri dualarından alıntı. O dualara “Gülbenk” deniliyor. Dizide kullanılan müziklerden bir kısmı da ninni mesela.
- Fahir Atakoğlu: Meryem Uzerli’nin söylediği parça da geleneksel Ukrayna ninnisi... Aytekin’in “Aynı Göğün Altında” diye bir bestesi var bu dizi için yaptığı. Ona da Sezen Aksu söz yazacak, yeni albümüne koyacağız. Bu diziden çok şarkı çıkacak, ben size şimdiden söylüyorum.

- Aytekin Ateş: Söyleyen güzel olursa veririz besteyi (gülüyor)...

Sezen Aksu demişken... Fahir bey, Sezen Aksu geçtiğimiz günlerde verdiğiniz bir konser sırasında “Dudağımın kenarından öptü beni Fahri” dedi... Gerçekten öptünüz mü?

- Fahir Atakoğlu: Ya sormayın.

- Aytekin Ateş: Benim haberim yok ne olmuş?

- Fahir Atakoğlu: Ya öptü beni işte. Sahnede bir espri haline geldi artık. Gel bir öpeyim diyor sahnede, öpüşüyoruz. Aramız çok iyidir. Birlikte hem gülüyoruz hem ağlıyoruz. Arada bir öpüşüyoruz falan (gülüyor).

KOLAYA KAÇIP MEHTER MÜZİĞİ DE KULLANABİLİRDİK

Peki karakterlerin dizide söylediği şarkıların kaydını nasıl yapıyorsunuz?

- Fahir Atakoğlu: Bazı sahnelerde canlı çalınan müzikler de var. Cansu Dere’nin oynadığı Firuze karakteri şarkı söylemişti mesela... O gibi durumlarda Aytekin ya da Soner sete gidip kayıt alıyor. Yani sette canlı kaydediliyor. Biz bir “Muhteşem Yüzyıl” sound’u yarattık diye düşünüyorum. Mehter müziğini alıp değiştirip verebilirdik, öylesi çok kolaydı. Ama biz zor yolu, kendi müziğimizi yaratmayı seçtik. Kendi sesimiz olsun istedik. O yüzden böyle orijinal şeyler çıktı ortaya.

- Aytekin Ateş: Şevval Sam da geçtiğimiz bölümlerde bir ağıt söyledi. Bunu da sette canlı canlı kaydettik. Eski dönemlerden bir parça koysak dinlenmezdi. Bugünün beğenisine uymazdı çünkü... Dizi müziği denilince akla baskın melodiler, hikayenin önüne geçen ve klip haline dönüşen müzikler geliyor. Bu alışkanlık çok yaygın. Biz ise film müziği gibi, hikayeye eşlik eden müzikler yapmaya çalışıyoruz.

YENİ PROJELER YOLDA

Haberin Devamı

Bu albüm dışında yaptıklarınızdan da biraz bahsedelim mi? Başka çalışmalarınız var mı?

- Fahir Atakoğlu: Ben Akdeniz Olimpiyatları’nın müziklerini yapıyorum. Bir yandan da TRT için hazırlanan Fatih Sultan Mehmet belgeselinin müzikleri üzerinde çalışıyorum. Sekiz bölümlük bir belgesel bu ve eylülde yayınlanmay başlanacak. Geçen sene Dubai’deki NBS kanalı için çekilen ve Hz. Ömer’in hayatını anlatan bir projenin müziklerini yapmıştım. Yine aynı prodüksiyon şirketi üzerinden bir teklif daha geldi, onunla uğraşıyorum. 29 Ekim’de Atatürk’ün Samsun’a çıkışının hikayesini anlatan bir sergi açacaklar. Onun müziklerini de yine ben yapacağım.

- Aytekin Ateş: Şimdiye kadar “Suskunlar”, “Yer Gök Aşk”, “Annem Uyurken”, “Bir Bulut Olsam” dizilerinin ve Barış Diri ile beraber “Mutlu Aile Defteri”nin müziklerini yaptım. Ama en çok mesaiyi “Muhteşem Yüzyıl”a harcadım diyebilirim. Yeni projeler derseniz; şimdiye kadar yaptığım sözlü şarkıları bir albümde topladım. Önümüzdeki günlerde de onu çıkaracağız.

Haberle ilgili daha fazlası: