GeriKelebek Bilgisayar ışınlarının göze zararı yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgisayar ışınlarının göze zararı yok

Abone Olgoogle-news

Florence Nightingale Hastanesi Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, halk arasında göz sağlığı ile ilgili pek çok konuda yanlış inanışlar olduğunu belirtti.

'Çok okumak ve bilgisayar ışınları gözü bozar,' 'gözlük takılmazsa göz daha çok bozulur' gibi kanıların yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bahçecioğlu, bu inanışların, göz sağlığı için olumsuz etkileri bulunduğunu söyledi.

Doğru bildiğimiz yanlışlar

Çok okumak ve çok çalışmak gözü bozmaz. Göz, asli görevini yaparken zarar görmez. Yeter ki, bu işlev sırasında ultraviole, lazer ışığı ve demir kaynağı gibi güçlü ışıklara maruz kalmasın.

Açık renkli gözler, koyu renkli gözlere oranla daha az pigment içerdiğinden ışığa karşı daha hassastır.

Bilgisayardan yayılan ışınların göze zararı yoktur. Gözünde kırma kusuru olan kişilerde kızarıklık, ense ve baş ağrısına neden olabilen bilgisayarların, sağlıklı göz üzerinde negatif etkisi olmaz.

A vitaminin gözü kuvvetlendirdiği ve bol havuç yemenin görmeyi keskinleştirdiği inanışı yanlıştır. Sadece yaşlılarda makula dejenerasyonunun önlenmesinde A, C, E vitaminleri ile çinko ve bakır minerallerinin faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Gözü bozuk kişilerin çocuklarının da gözünün bozuk olma ihtimali yüksektir. Miyop, hipermetrop, astigmat, presbiyopi ve göz tansiyonunda genetik faktörün önemli olduğu ispatlanmıştır.

Televizyonu yakından izlemek gözleri bozmaz. TV'yi yakından izleme gereksinimi duyan kişinin gözünde zaten kırma kusuru vardır.

Gözde ışık çakmaları ve leke görme, göz hastalığının belirtisidir. Bu durum, mutlaka ciddiye alınmalı ve bir uzmana başvurulmalıdır.

İsli cam, güneşe veya güneş tutulmasına karşı gözleri korumaz. Bu tip materyaller, göz bebeğini büyüttüğünden zararlı ışınların göze daha fazla girmesine neden olur.

Gözlük takılmazsa gözün daha çok bozulacağı inancı yanlıştır. Gözlük yüzde 98 görme, yüzde 2 tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
False