GeriKelebek Bel ağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bel ağrısı

TEKNOLOJİ ÇAĞININ HASTALIĞI

Türkiye'de her çalışan yılda en az iki gün bel ve boyun ağrıları yüzünden işe gidemiyor. Sürekli bilgisayar başında çalışanlar ağrılardan daha çok şikayetçi.

Teknolojinin gelişmesi, insan hayatını kolaylaştırmasının yanında, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Hemen hemen her işyeri ile çok sayıda eve giren bilgisayarlar, kullanıcılarının vücutlarını doğru kullanamaması yüzünden, her yıl büyük oranda maddi ve işgücü kaybına yol açıyor.

ABD'de de ciddi sorun

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Rehabilitasyon Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Emel Özcan, bel ve boyun ağrılarının ’’çağımızın en önemli hastalıklarından biri’’ olarak nitelendiğini, hatta batı ülkelerinde bu hastalığa ’’çağın vebası’’ adının bile takıldığını belirtti.

Prof. Dr. Özcan, önceki yıllarda ABD’de yapılan bir araştırmada, bel ve boyun ağrılarının iş gücü kaybına neden olarak, yılda 100 milyar dolar zarara yolaçtığının ortaya çıktığını belirterek, ’’Türkiye’de de, bu rahatsızlık yüzünden çalışan her kişi yılda en az iki kez işine gidemiyor’’ dedi.

Düzenli egzersiz yapılmalı

Bel ve boyun ağrılarının daha çok sürekli bilgisayar başında çalışmak zorunda kalanlar, sanayi işçileri ile uzun süre ayakta duran hemşire ve yardımcı sağlık personelinde görüldüğünü bildiren Prof. Dr.Özcan, sigara içenler ile titreşime maruz kalan şoförlerde de bu hastalığa sıkça rastlandığını belirtti.

Bilgisayar kullanıcılarıyla sağlık personeline yönelik 2 ayrı araştırmada, anketi cevaplayanların yüzde 60-65’inin bel ve boyun ağrılarından şikayet ettiklerine de işaret eden Prof. Dr. Özcan, bel ve boyun ağrılarının dörtte üçününün düzenli egzersiz ve eğitimle önlenebileceğine dikkati çekti.

Bel ağrılarının vücudun doğru kullanılamaması ve kondüsyon yetersizliğinden de kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Özcan şöyle konuştu:

Yüzme ve yürüyüş

’’Bel ağrısının en iyi tedavi yöntemi egzersiz ve spordur. Spor, sağlıklıyken ya da ağrılar azaldığında spor yapılmalıdır. En iyi spor ise sırtüstü yüzme ve 40-45 dakikalık tempolu yürüyüştür.

Bel ağrıları insanın psikolojisini bozduğu gibi günlük yaşantısını da etkiliyor. Bel ve boyun ağrısı insanın hem eşiyle hem işiyle arasını bozuyor. Çocuğunu kucaklayamıyor. Eşine gereken ilgiyi gösteremiyor. İş yerindeki arkadaşlarıyla geçimsizleşiyor. Hasta depresyona giriyor ve alkol bağımlısı olabiliyor.’’

Türkiye’de çeşitli üniversiteler bünyesinde 10’a yakın ’’Bel Okulu’’ bulunduğunu da anlatan Prof. Dr. Özcan, okulda iki saat süren eğitimde egzersiz yöntemleri ile bel ağrısının nedenlerinin öğretildiğini ve katılımcılara ’’Önce aklınızı, sonra belinizi kullanın’’ mesajının verildiğini sözlerine ekledi. (A.A)

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False