GeriKelebek Bebekler hızlı büyür pozlarını kaçırmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekler hızlı büyür pozlarını kaçırmayın

Bebekler hızlı büyür pozlarını kaçırmayın
refid:4742764 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

En değerli varlıklarımız çocuklar, inanılmaz bir hızla büyüyorlar. Onlardaki değişiklikleri genelde fotoğraf karelerinden büyük bir hayranlık ve hayretle izliyoruz. Hazır sayısal fotoğrafçılığın hayatımıza getirdiği onca avantaj varken onlardaki her gelişimi yakalayın, sabır ve zevkle onların fotoğraflarını çekmekten vazgeçmeyin. Bu haftaki yazımda bu en güzel varlıkları daha iyi görüntülemek için bazı püf noktalarına değineceğim.

Sevgili yeğenim doğduğundan beri onunla her bir araya gelişimde elimden fotoğraf makinem düşmüyor. Başlarda abarttığımı düşünürken, şimdi bilgisayar ekranında görüntülediğim veya bastırdığım karelere baktığımda ne kadar doğru bir şey yaptığımı görüyorum. Onun neredeyse her evresi şu an kayıt altında. Haftalar arasındaki değişimi bile gözlemlemek müthiş bir şey. Bebek ve çocuk fotoğrafı çekerken, aslında fotoğraf çekmek onlarla geçirdiğimiz zamanın bir parçası haline geliyor. Sayısal fotoğrafçılığın en büyük avantajlarından biri çektiğimizi anında görüntüleyebilmek olduğuna göre, daha çok kare yakalamaya çalışmak bize daha çok unutulmaz anıyı beraberinde getirecektir. Bu esnada doğal ışığın çoğu zaman daha iyi sonuç vereceğini unutmamak gerekiyor.

Diğer fotoğraflarımızda olduğu gibi dışarıda çocukları çekerken de, daha iyi sonuçlar için gün ortası yerine, sabah erken veya öğleden sonraki ışıktan yararlanın.

Bebeklerin vakitlerinin çoğunu uyuyarak geçirmelerini bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Az ışıkta oluşabilecek flu çekimleri, sakin sakin uyurlarken daha kolay önleyebilirsiniz. Yakın plandan ellerini ve ayaklarını rahatça çekebilirsiniz, sadece yüzlerini veya gözlerini kolayca pozlayabilirsiniz.

Bebek fotoğrafı çekerken de arka planın sade olmasına özen gösterin. Pusetindeki bir bebeğin arkasına pastel renklerde bir battaniye koymak, bebeğinizin teniyle çok daha iyi sonuçlar vererek uyumlu, sıcak bir görüntü sağlayacaktır.

Flaş kullanmak zorunda olduğunuz durumlarda daha hızlı olun. Flaşla onları mümkün olduğunca az rahatsız edin. Kırmızı göz giderme modunu aktif hale getirmeyi unutmayın. Flaş menzilinizi önceden denemelerle iyi öğrenin, karelerinizi çok uzak veya çok yakın durmadan çekin. İç çekimlerde flaşsız daha iyi sonuçlar için üç ayak kullanmaya alışın.

Çocukların minik olduklarını unutmayın. Onları sadece ayaktayken yukarıdan çekmekle yerden bitme ufaklıklar haline sokmayın. Onların göz seviyesine, boylarına inmek; bazı durumlarda daha da aşağıdan çekmek çok daha güzel sonuçlar verecektir.

Çocuklar doğal olarak fotojeniktir. Bu özelliği avantaj haline dönüştürün. Doğal fotoğraflarını çekmek daha kolay olacağından, onları zorlamayın, sabırla çok daha iyi sonuçlar alacağınızı unutmayın.

Kompakt makinelerin sunduğu nimetleri kullanmayı unutmayın. Çocukları çok daha başarılı ve kolay görüntülemenize yardımcı olacak hazır modları kullanın. Birçok değişik çevre ortamında, bu hazır modlar çoğu zaman sizin için kurtarıcı olacaktır.

Habersiz fotoğrafların daha etkili olacağını unutmayın. Onlar oyuna dalmışken, dikkatleri bir noktada toplanmışken çekeceğiniz karelerin doğallığı mutluluk verici olacaktır. Yakınlaştırma özelliğini kullanarak çekimlerinize bu doğallığı rahatça katabilirsiniz, bu avantajı sık sık kullanın.

Hareketli ufaklıkların yarattığı dinamizmi çekimlerinizde kullanmaya, bu hareketleri aynen yansıtmaya çalışın. Onları koşarken, yuvarlanırken, zıplarken çekin Sürekli çekim moduyla her hareketi yakalayın.

Unutmayın elinizdeki makine sayısal avantajların bir arada sunulduğu bir teknoloji harikası. Sevdiklerinizi daha çok çekin, güzellerini seçin, seçtiklerinizi basın, bastırın; ileride daha çok güzel anınız olsun... En güzel varlıklarımızı, sevdiklerinizle en güzel hediyeler olarak paylaşın.
False