GeriKelebek Bebeğinizin yatış biçimini değiştirmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğinizin yatış biçimini değiştirmeyin

Abone Olgoogle-news

Ani bebek ölümlerinin nedenleri üzerinde çalışan araştırmacılar, bebeklerin yatış biçimleri değiştirildiğinde ölüm riskinin arttığını saptadı.

Bebeğin yatış pozisyonunu değiştirmenin, ani bebek ölümü sendromu riskini artırdığı belirlendi.

Tıp Dergisi Literatür’de yayımlanan araştırmaya göre, Yeni Zelanda’da Auckland Üniversitesi’nce üç yıl süreyle ani bebek ölümüne maruz kalan çocukları inceleyen bilim adamları, yüzükoyun uyumaya alışmamış bebeklerin yüzükoyun yatırılmaları halinde, bu pozisyonda uyumaya alışmış bebeklere göre daha büyük ölüm riski altında olduklarını ortaya çıkardı.

Araştırmacılara göre, yüzükoyun uykuda ortaya çıkabilecek ölümcül durumlardan kurtulma yeteneği, bu şekilde uyumaya alışmamış bebeklerde gelişmiyor.

Araştırmacılar, bebekleri sırt üstü yatırmanın riski büyük ölçüde azalttığını belirtirken, yüzükoyun yatırılanlarda riskin daha fazla olduğunu kaydediyor. Genelde yüzükoyun yatırılmayan bebekler, bir gece bu pozisyonda yatırılırlarsa, risk 19.3 kat artıyor.

Yüzükoyun uyumayan bebeklerde ölümler incelendiğinde, bunların yüzde 90’ının öldüklerinde yüzükoyun bulunduklarına dikkati çeken araştırmacılar, alışmamış çocukların bu pozisyonda uyutulması konusunda ailelerin dikkatli olmasını istiyor.

(A.A)

False