GeriKelebek Banyoyu aşk ateşi sardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Banyoyu aşk ateşi sardı

Tasarım gurusu Philippe Starck’la çalışan Duravit’in yeni serisi Starck X, çiftlerin fantezi dünyasını zorluyor. Çift kişilik duş, içinde debelenirken dışarı su taşırmayan küvet gibi 16 çeşit yeni ürünün tanıtımı geçen hafta Almanya’da yapıldı. Starck da ürünlerin ardındaki felsefeyi anlattı.

Duravit, 1817’de Almanya’nın meşhur Kara Orman’larının arasındaki Hornberg Köyü’nde kurulmuş. Alman disiplini ve sonsuz kalite kontrolleri, iyi tasarımla birleşince 187 senelik şirket dünyanın en önemli vitriye ürün imalatçılarından biri olmuş. Bugün Hornberg çevresindeki köylerden birçok kişi burada iş imkanı buluyor; güneşsiz, ışıksız, kasvetli Kara Orman’dan çıkan bembeyaz lavabolar, küvetler, klozetler ve duş tekneleri dünyanın dört bir tarafına yollanıyor. Firmanın tek üretim yeri Almanya değil artık. Fransa, Mısır ve Türkiye’de fabrikaları var. Müfit Ülke’nin girişimiyle 2001’den bu yana İstanbul Tuzla’da banyo malzemesi üretiyorlar. Fabrika kapasitesi yılda 200 bin adete ulaşmış durumda.

Duravit sıra dışılıktan, iddialı tasarımlardan korkmayan bir firma. Hatta fazlaca cesaretli. 1990’ların başından bu yana Norman Foster, James Irvine, Philippe Starck, Siger Design gibi tasarımcılar çiziyor ürünleri. Aralarındaki yıldız isim Philippe Starck.

Starck, yüzünü çok iyi bildiğimiz ender tasarımcılardan biri. Ayaklı vitrin gibi. Ayağında tasarladığı Puma’lar, elinde kaleminden çıkma Samsonite çanta. Neyse ki tişörtü H&M’den. 16 parçadan oluşan X serisini çizerken her şeyin minimal değil, minimalist hiç değil; kelimesi kelimesine minimum’da olmasına özen göstermiş: Çizgiden malzemeye, hacimden detaya kadar. ‘Minimum zamansızdır, minimalizm ise geçici bir trend’ diyor. Mükemmel hayatın minimum eşyalı mekanlarda yaşanabileceğine inanıyor. Tamam, dünyanın dört köşesinde 18 evi olabilir ama içlerinin eşya dolu olduğunu kim söyledi?

AŞKA UYGUN KÜVET VE DUŞ

Duravit Design Center’ın, ormana sıfır köyün ortasında sadece çelik ve camla yapılmış binası Philippe Starck’ın tasarımı. Doğa dostu binanın dış cephesini 7 metre yüksekliğinde bir klozet süslüyor. Merkez müşterilere ve ziyaretçilere de açık. Model seçmekte zorlananlar binanın en üst katındaki Wellness Pur bölümünde istediği ürünleri deneyebiliyor. Binanın alt katlarında ise Duravit’in tarihini ve ürünlerin yapım aşamasını görebiliyorsunuz.

Starck X serisindeki ürünlerde köşeler ve yuvarlaklar uyum içinde. Küvetin çevresine içi beyaz taşla dolu, ikinci bir zemin yapılmış. ‘Böylece küvette oynaşırken sıçrayan suların nereye gittiğini düşünmenize ve fırça yemenize gerek kalmayacak’ diyor Starck. Küvetin içini renkten renge sokan ışıklar için yorumu ise şöyle: ‘Heyecan verici disko ışıkları...’

Sade hatlı, geniş, düz zeminli ve sığ lavaboları iki bölmeli yapmış. Gideri olmayan bölmeleri, favori renkleri sarı, gümüş ve siyaha boyamış. ‘Duravit teknolojisiyle dümdüz zeminli lavabolar yapmak ve sırda eskiden ulaşamadığımız renkleri kullanmak mümkün oldu’ diyor. Tam iki yıl uğraşmışlar bu renk ve dayanıklılığa ulaşmak için.

Starck’ın yeni serideki favori ürünü iki kişilik duş. İlham kendi hayatından: ‘Her sabah duşa sevgilimle birlikte giriyorum, inanın günüm harika geçiyor.’

PHILIPPE STARCK

Çevreci tasarım gurusu


Uzaylıya benzeyen limon sıkacağından, Schrager’in butik otellerine, ayakkabı, çanta biberondan, motosiklete yüzlerce tasarıma imza atan Starck 55 yaşında. Uçak tasarımcısı olan babasından esinlenerek çizime başladı. Mimari ve tasarım eğitimi aldı. 19 yaşında ilk şirketini kurdu, 22’sinde Pierre Cardin’in mobilya bölümünde sanat yönetmeni oldu. 1983’te Fransız Cumhurbaşkanı Mitterrand’ın Elysee Sarayı’ndaki dairesinde yaptığı düzenleme ve ertesi yıl Paris’teki Cafe Costes’in dekorasyonu şöhretine şöhret kattı. Tüm tasarımlarında kullanıcının rahatını, mutluluğunu temel aldığını söylüyor. Bu arada tüketim çılgınlığından şikayet ediyor. En büyük mutluluğu tasarladığı ürünlerin büyük kitlelere ulaşması. Tek esin kaynağı aşk ve tutku. İdeal ev düzeni ise şömine, küvet ve yatağın birbirine yakın olması.

TÜRK MAFYASINDAN ŞİKAYETÇİ

Starck, Türkiye’de iki proje üzerinde çalışıyordu. İstanbul’da Aksel Goldenberg’le birlikte Balyan Ailesi’nin evini otele dönüştürecekti. Trigano Ailesi için ‘Mama Shelter’ adlı bir tatil köyü tasarlayacaktı. İki proje de rafa kalktı. Nedenini sorunca ‘Türkiye’de iş yapmak çok zor, çünkü çok fazla mafya var’ dedi. Ama 3 aya kadar içinde Türkiye’nin de olduğu büyük bir uluslararası projeyle karşımıza çıkmaya hazırlandığını müjdeledi.

STARCK’TAN İNCİLER

n Tasarımı zorlamak kişisel ego tatminidir, gereksizdir.

n Çok para ödeyenler köledir, gittikçe daha az mal talep etmemiz lazım. Böylece daha az çalışırız, aşka vakit kalır. Gelecek için hedefimiz Afrikalılar gibi, suyu elimizle içecek yalınlığa ulaşmak olmalı.

n Moda, stil ve tasarım arasında hiçbir ilişki yok. Moda, insanı olmadığı bir şey olmaya zorlar, mutsuz eder. Trendler kabul edilebilir şeyler değil!

n Eğer ben bir ürünü pazarlayacak olsam ‘Zamansız ve kalitelidir ama bence ihtiyacınız yoksa almayın’ derdim.

n Ben profesyonel hayalciyim. Görevim kıçınızı koyabileceğiniz iyi bir şey yapmak.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False