GeriKelebek Aşkın rengi KÜL oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşkın rengi KÜL oldu

Aşkın rengi KÜL oldu
refid:11957879 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yayımlanışından beri çok satanlar listesinin bir numarasına oturan Elif Şafak’ın son romanı Aşk’la ilgili ilginç bir gelişme var. Daha önce haberleri çıkmıştı, belki görmüşsünüzdür. Aşk’ın kapak rengi pembeydi. Bazı erkek okurlar pembe renkli bir kitabı umuma açık yerlerde, toplu taşıma araçlarında falan okumaktan utandıklarını dile getirmişlerdi. Eskiden sol içerikli kitaplarda olduğu gibi kapağı görünmesin diye gazeteyle kaplayarak yanlarında taşıyorlarmış romanı.

Hem Elif Şafak, hem de yayımcısı Doğan Kitap çareyi kitabın yeni basımını erkekler ya da pembe rengi sevmeyenler için kül rengi, yani gri kapaklı yapmakta bulmuşlar.
Elif Şafak’a ulaştım e-posta yoluyla. Merak ettiğim soruları sordum ve o da sağolsun beni kırmayıp cevapladı. Bu da Kültürazzi’nin ilk röportajı olmuş oldu.

PEMBE KALBİMİZİN ENERJİ HALESİNDEKİ RENK

Aşk büyük ilgi gördü ve 200 bin gibi bir sayıya ulaştı. Bazı erkek okurların kapak rengine itirazı oldu. Bu itirazı duyunca ne düşündünüz?
-İlk başlarda bunun üzerinde durmadık. Ama sonra baktık ki mesele ciddi. Pembe rengin bazı erkek okurları bu kadar rahatsız edeceğini hiç tahmin etmemiştik.
Aşkın rengi pembe olmalı diye düşünerek mi karar verdiniz yoksa kız çocuk sahibi olmanın getirdiği bir durum muydu bu?
-Evet, ilk defa bir kitabım pembe kapakla çıktı. Pembe edebiyat dünyasında çok kullanılan bir renk değil. Hele böyle tek başına. Ama neden olmasın diye düşündük. Pembenin bu tonu kalp çakrasının yaydığı pembe. Kalbimizin enerji halesindeki ton. Biz de bunu korumak istedik.
Nüfus kağıtlarıyla başlıyor daha renklerin cinsiyetlere göre belirlenmesi. Ne diyorsunuz bu ayrımcılığa?
-Kundaktan başlıyor pembe-mavi ayırımı. Kız çocuklarını pembe, oğlan çocuklarını mavi giydirerek daha ilk günden başlıyoruz ayırmaya. Erkek adama pembe yakışmaz diye öğretiyoruz. Halbuki erkeğe de pembe, kadına da mavi yakışır. Herkese her renk yakışır. Hepimizin içinde bütün renkler mevcut.
Aşk renk değiştirir mi gerçekten?
-Aşkın aşamaları varsa şayet, ki bence var, o zaman evet. Aşk da renk değiştirir. Aşk ivme kaybedip monotonlaşınca pembeden kahverengiye; dostluğa dönüşünce turuncuya; çatışmaya dönüşünce koyu laciverte dönüşür.
Elif Şafak’ın renklerle arası nasıldır, mesela sizin renginiz hangisi?
-Benim üç temel rengim var. Kılık kıyafette siyah, enerjide mor ya da eflatun severim. Bir de sarının belli bir tonunu çok severim. Ama pek dışa vurmam bu sevgiyi. Öyle platonik bir sevgi. İçe kapanık bir yanım var. Kaç yaşıma gelirsem geleyim bir tarafım hep yabani. Ama hayal dünyama çekildiğim zaman bütün renkler en ışıklı halleriyle zihnimde beliriyor. Benim için hayal alemi “gerçek” dünyadan daha renkli.
Aşk kriz döneminde best-seller oldu. İyi kitap kriz dinlemez diyebilir miyiz?
-Aşk iki K’ya rağmen best-seller oldu: Kriz ve korsan. Bu kitabı best-seller yapan tek bir kaynak var: Okurlar. Kulaktan kulağa yapılıyor kitapların tanıtımı. En samimi reklam okurun yaptığı reklam. Okurla beraber yaratıyoruz aslında manayı. Ben okur dendiği zaman aktif olarak yazma, yaratma sürecine dahil olan birini anlıyorum.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle