GeriKelebek Ajda yaktı geçti ama Sinan şarkı söylemesin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ajda yaktı geçti ama Sinan şarkı söylemesin

Ajda yaktı geçti ama Sinan şarkı söylemesin
refid:18629704 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bu yaz pop müzik dünyası yine kıyasıya bir rekabet içindeydi. Kimi albüm hazırladı, kimi tek şarkılık single çıkardı. Pek çok şarkıcı yaz aylarında dillere dolanıp slogan olacak sözlerin peşine düştü. Müzik ve eğlence dünyasındaki isimlerden bu yaz çıkan albümleri değerlendirmelerini istedik. Ortak kararları bu yazın hiti Ajda Pekkan’dan...

Erkekler

SERDAR ORTAÇ
Artık ruhu yoruldu

Sema Eryiğit (Radyo D DJ): Gold Remix albümündeki yeni şarkılardan çoğu bu yıl piyasaya çıkanlardan daha iyiydi ama fazla ses getirmedi. Bir de kliplerinde işitme engellilere anlatır gibi her kelimenin eliyle işaretini yapmasa daha sempatik olacak.
Atilla Aydoğdu (Müzik yazarı): Müzikseverlere yavaş yavaş gına getirmeye başlayan Serdar Ortaç şarkılarından ne eskiler, ne de yeniler bu yaza damgasını vurabilecek güçteydi.
Mert Can (Eelence Gece Kulübü DJ): Çizgisinde ilerlemeye devam ediyor. Albümde en dikkat çeken ‘Kolayca’ isimli şarkıydı. ‘Kafamda deli sorular’ sözleri mekanda yankılandı.
Suat Ateşdağlı (DJ): Yeni şarkıları ve remikslerinden oluşan bu albümden herkes yeni bir ‘Şeytan’ ya da ‘Dansöz’ bekliyordu. Ancak albümde ortalığı kasıp kavuracak bir hit yoktu. Serdar Ortaç, Türk popuna o kadar hit şarkı armağan etti ki, bence artık ruhu yoruldu.

SİNAN AKÇIL
İyi beste yapıyor ama kendisi söylemesin


Sedat Özyürek (My Piyasa DJ): Hande Yener’in sesi için ‘Atma’ şarkısını bu yaz mekanda çaldım. İyi beste yapıyor. Ama kendi şarkı söylemesin!
Atilla Aydoğdu: Yaz başlarken yaptığı şarkıları hiçbir vakit kendisi seslendirmesin istemiştim. İnsanın her istediği ne yazık ki gerçekleşmiyor.
Sema Eryiğit: Şarkıları radyolarda ve mekanlarda çok çaldı. Ama canlı performansı hayal kırıklığıydı. Belki sadece besteci olarak devam etse, bu kadar hayranı olmaz ama müzik dünyasında daha fazla saygınlığı olurdu.
Hüseyin Karadayı: Çalıştığı popüler sanatçılar sayesinde ‘söylemeye çalıştığı’ şarkıların bazıları çalınıyor.
Mert Can: Sinan Akçıl denince ilk akla gelen Hande Yener’le yaptığı düet ‘Atma’. Şarkı, enerjisiyle playlist’lerde ön sıralarda yer almaya devam ediyor.

MURAT BOZ
Dans etmek zor geldi


Sema Eryiğit: Bu kadar güzel bir malzeme başından beri iyi ekibi olmaması yüzünden tam bir hayal kırıklığı. Oysa ilk çıktığında çok umutluydum. Tarkan’ın tahtını bile sallayabilirdi. Yine de hâlâ umudum var, belki toparlanabilir.
Sedat Özyürek: Soner Sarıkabayı, Murat Dalkılıç ve Murat Boz aynı fabrikadan üretilmiş gibi. Çok istek almıyor.
Atilla Aydoğdu: Fizik süper, ses gayet iyi, şarkılar da idare eder ama sonuçta Murat Boz denildiğinde hâlâ Tarkan’ın eski vokalisti demek zorunda kalıyoruz. Sanırım Boz’un acilen kendisine yön gösterecek bir kariyer plancısına ihtiyacı var.

KENAN DOĞULU
Gecede beş kere çalınıyor

Mert Can: Yaz başı sayılabilecek bir zamanda çıkardığı ‘Şans Meleğim’ şarkısı bu yazın hitleri arasına girdi ve insanların diline dolandı.
Sema Eryiğit: Bu yazı tek şarkıyla geçirdi ama yine de bu hit kısırı 2011 yazında en beğenilen hareketli şarkılardan biri.
DJ Sedat: ‘Şans Meleğim’ çok istek aldı. Doğulu, müziğini bilgisayarla yapmıyor ve insanlar onun şarkılarında eğleniyor. Eski parçalarını da hâlâ gecede beş kere çalıyorum.

RAFET EL ROMAN
En çok çalınanlar arasındaydı


Hüseyin Karadayı: Eskiden slow şarkılarını gece kulüplerinde duyardık fakat son yıllarda kulüpleri tatmin etmiyor.
Suat Ateşdağlı: Yine başarılı bir Rafet El Roman albümü. Şarkısı tüm televizyon ve radyoların en çok çalınanları arasındaydı. Aynı çizgi ve başarısıyla yola devam ediyor.
Sedat Özyürek: Kimse bu yaz Rafet El Roman çalmam için istekte bulunmadı.

Kadınlar

AJDA PEKKAN
İlaç gibi geldi


Sema Eryiğit: Bu yaz en çok kim çalındı, derseniz açık ara Ajda Pekkan. ‘Yakar Geçerim’le gerçekten yaktı geçti.
Suat Ateşdağlı: Bence bu yazın en hit albümü. ‘Yakar Geçerim’ ortalığı yaktı geçti. Bu albüm yıllar boyu dinlenebilecek klasik bir Ajda Pekkan albümüdür. Tebrikler diva!
Sedat Özyürek: Sözleri akılda kalmayan şarkıların yanında ilaç gibi geldi. Gecede üç kere bile çaldığım oluyor.
Mert Can: ‘Yakar Geçerim’i her çaldığımda mekanda atılan çığlıklar bazen şarkıyı bile bastıracak duruma gelebiliyor.
Atilla Aydoğdu: Ajda Pekkan dörtnala giderken, diğer kadın şarkıcılarımız bu yaz nal toplamakla yetindiler.

SEZEN AKSU
Sarı saç uğurlu gelmedi


Sema Eryiğit: ‘Unuttun mu Beni’ her ne kadar ‘Keskin Bıçak’, ‘Sarı Odalar’ ya da ‘Adı Bende Saklı’ gibi olmasa da sevilen ve istek alan bir şarkı.
Hüseyin Karadayı: Yeni albümünden bir-iki şarkı müzik dinleyicisi tarafından dinleniyor ama gece kulüplerinde çalmıyor, şarkılar yeni versiyonlarla desteklenebilir ama eski efsane şarkıları gibi olmaz.
Atilla Aydoğdu: Sezen Aksu’nun oğluna emanet ettiği ‘Öptüm’ ile ‘Gülümse’ ve ‘Bahane’yle elde ettiği başarıya ulaşması çok zor. Her şeyden önce Sezen’e sarı ya da beyaz saç hiç uğurlu gelmiyor, artık bunu kabullenmesi gerek. Bir de bu müzik piyasasında sadece babana değil ‘oğluna bile güvenmeyeceksin’. Kan bağı girdi mi araya, sadece gözler kör olmakla kalmıyor zira, kulaklar da sık sık yanlışlıkları duymazlıktan gelebiliyor.

DEMET AKALIN
Ritimleri hep aynı


Hüseyin Karadayı: ‘Aşk’ şarkısı bu yaz etkili olamadı. Yeni şarkısı gece kulüplerinde dinleti kıvamında kaldı, eğlendirmiyor.
DJ Sedat: Bu kadar çok şarkıcı yokken çalıyordum. Ama şimdi iyi sesler var. Bu yüzden çalmıyorum. Şarkılarının ritimleri hep aynı.
Suat Ateşdağlı: Türkiye’de dinleyicinin nabzına göre şarkı bulan pop kraliçesi. Bu albümde yine hit şarkılar ama bu albümün esas bombası ‘Ben de Özledim’.

SILA
Yaza olmadı kışa inşallah


Sema Eryiğit: Bir R&B söylüyor, bir arabesk. Her tarza hitap etmesine mi sevinmeli, bir tarzı olmamasına mı üzülmeli bilemedim. Bu yaz çok kişi ‘kafa nereye biz oraya’ dedi. Albümünde kışın patlayacak
şarkılar var.
Hüseyin Karadayı: Geçen seneden daha fazlası yok, eski şarkılarından bazıları gece kulüplerinde çalıyor.
Mert Can: Albümde dikkati çeken iki şarkı var: ‘Gol’ ve ‘Kafa’. İki şarkıyı da albüm çıktığından beri çalıyorum.

NAZAN ÖNCEL
İlk defa satmadı ve beğenilmedi

Hüseyin Karadayı: ‘Hay Hay’dan beri şarkılarını kulüplerde hiç duymuyorum. Güçlü besteciliğini yeni müzik tarzlarıyla desteklemeli, ortaya çok ilginç prodüksiyonlar çıkabilir.
Atilla Aydoğdu: İlk kez Bir Nazan Öncel albümü ne satıyor ne beğeniliyor. Bu prestij kaybında Öncel’in her yıl bir single yapmakta direndiği Tuğba Ekinci ve her albümüne şarkı vermekte ısrar ettiği Gülben Ergen gibi isimlerin rol almadığını söylemek mümkün mü?
False