GeriKelebek Adı üstünde Büyük İskender
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adı üstünde Büyük İskender

Daha 25 yaşındayken keşfedilen dünyanın yüzde 90’ını hakimiyeti altına aldı, 32 yaşında hayata veda etti ve bu kısacık ömründe tarihin en büyük imparatorluğunu kurdu. Tarihçilerin bir kısmı onu kana susamış bir diktatör, bazıları bir maceracı, bazıları da büyük ideallerin peşinde koşan Aristoteles’in soylu öğrencisi olarak yorumladı. Cinsel tercihleri, yani biseksüelliği hálá tartışmalara yol açıyor. Gelelim filme...

Böyle bir mitik kişiliğin hayatının daha önce sadece üç kez perdeye taşınmış olması şaşırtıcı. Konu kıtlığı çekip çizgi roman kahramanlarını ya da Robin Hood’u ısıtıp ısıtıp perdeye taşıyan Hollywood İskender’i pas geçmiş. Belki de kimse cesaret edemiyor: Adı üstünde Büyük İskender. Gerçi son dönemde Mel Gibson, Martin Scorsese ve Baz Luhrmann gibi önemli isimlerin adının geçtiği birkaç Büyük İskender projesi gündemdeydi. Ama Oliver Stone hepsinden önce davrandı ve filmini nihayet vizyona sokmayı başardı.

Büyük İskender’in biyografisini kaleme alan tarih uzmanı Robin Lane Fox’la birlikte senaryoyu kaleme alan Stone, Makedonya Kralı’nın çocukluğundan ölümüne kadar olan tüm yaşamını, kişilik özelliklerini, ölümsüzlük tutkusunu ve son dönemini ayrıntılarıyla perdeye taşıdı. Fas, Tayland, Hindistan, Malta ve İngiltere’de 6 ayda çekilen, 150 milyon dolar bütçeli, zengin oyuncu kadrosu ve görkemli savaş sahneli Büyük İskender’in birkaç dalda Oscar’a aday gösterileceği şimdiden söyleniyor. Tabii bu dev yapımın en çok Büyük İskender için ‘Hayatımın rolü’ diyen İrlandalı genç star Colin Farrell’a yaradığı aşikar.

Fazla söze gerek yok, karşımızda Colin Farrell, Angelina Jolie, Val Kilmer, Anthony Hopkins gibi dev bir yan oyuncu kadrosu, Oliver Stone gibi önemli bir yönetmen ve tüm insanlığın kaderini 20’li yaşlarda değiştirmeye cüret etmiş tüm zamanların en büyük lideri duruyor. Bu filmi ıskalamak tarihi bir hata olur!

BÜYÜK İSKENDER / Alexander
Yönetmen:
Oliver StoneOyuncular: Colin Farrell, Angelina Jolie, Val Kilmer, Anthony Hopkins, Jared Leto

Mehmet Günsur bir Arnavut göçmeni rolünde

Yıl 1991... Komünist rejimin çöktüğü Arnavutluk’ta büyük bir kaos yaşanmaktadır. Büyükbabasını bulmak için İtalya’ya kaçak girmeye çalışan yarı İtalyan Giorgi, sınırda yakalanır ve göçmenler kampının yolunu tutar. Buradan kaçmayı başaran Giorgi, bir köyde çobanlık yapmaya başlar ve Lusia adlı genç bir kızla büyük bir aşk yaşar... Karlovy Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü ile onurlandırılan İtalyan, farklı zaman dilimlerinde geçen bir aşk öyküsünün ekseninde göçmenlik olgusunu ele alıyor. Filmin bizim açımızdan ilgi çeken yönü, Ferzan Özpetek’in ‘Hamam’ filmindeki Mehmet karakteriyle adını duyuran, O Şimdi Asker’de alkol bağımlısı bedelli asker ve yerli X Files: Sır Dosyası dizisindeki acemi dedektif rollerinden tanıyacağınız Mehmet Günsur’un başrolü oynaması.

DRAM / İTALYAN

L’Italiano
Yönetmen:
Ennio De Dominicis Oyuncular: Mehmet Günsur, Sonia Aquina, Luca Lionillo

Bir zamanlar İngiliz tiyatrosu

Female Stage Beauty adlı oyundan uyarlanan Sahne Güzeli, sinemaseverleri 1660’lı yılların Londra’sına kadınların tiyatro sahnesine çıkmasının yasak olduğu Restorasyon dönemine götürüyor... Kral II. Charles aynı oyunların tekrar tekrar oynanmasından bıkmıştır. Othello’nun yeniden düzenlenmesini hatta bazı kadın rollerinin de bizzat kadınlar tarafından oynanmasını ister. Sahnede kadın karakterleri en iyi canlandıran erkek oyunculardan biri olan Ned, bu yeni uygulamayla önce dalga geçer ama çok geçmeden karşısında zorlu bir rakip bulur. Çekici bir kadın oyuncu olan Maria, ‘Bir kadını en iyi bir kadın oynar’ dedirtecek müthiş bir performans sergiler. Bununla da kalmaz Ned’e bir erkek olduğunu hatırlatır. Öykünün yüzde 75’i tiyatro sahnelerinde geçen Sahne Güzeli, İngiliz tiyatrosu ve dönem filmlerinden hoşlananlara sesleniyor.

DRAM / SAHNE GÜZELİ

Stage Beauty
Yönetmen:
Richard Eyre Oyuncular: Billy Crudup, Claire Danes, Rupert Everett

İlkokul mezunu ödüllü yönetmen

Ahmet Uluçay’ın Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nde Büyük Ödül, San Sebastian Festivali’nde Altın Deniz Kabuğu ödülü ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülü kazanan ilk uzun metrajlı filmi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, nihayet gösterime girdi. Ahmet Uluçay’ın hayat hikayesi de aslında bir film konusu: 1954’te Kütahya’nın Uluçak köyünde doğan Ulçay, ilkokul mezunu. Köye gelen gezgin sinemacılar sayesinde sinemayla tanıştı. İlk kısa filmini köye gelen Almanya göçmenlerinden satın aldığı Betamax video kamerasıyla çekti. Bunu köydeki arkadaşları ve akrabalarını oynattığı dört kısa film izledi. Hálá doğduğu köyde oturan Uluçay, büyük sağlık sorunları yaşamakta...

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, amatör duygularla yola çıkılmış, küçük bir dijital kamerayla çekilmiş bir film. 60’lı yıllarda Anadolu’nun bir köyünde yaşayan iki çocuğun tahta bir kutudan sinema projeksiyon makinesi yapma serüvenlerini ve naif aşk maceralarını konu alıyor. Meraklısına not düşelim Ahmet Uluçay, filmde ‘berber’ karakterini de oynuyor.

DUYGUSAL / KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Yönetmen:
Ahmet Uluçay Oyuncular: İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Gülayşe Erkoç

Oğlumun aşkısın

Çok satan romanların yazarı Daniel Boltanski, karısı Nicoletta ve yakında evlenecek olan üvey oğlu ile beraber mutlu bir hayat sürdürmektedir. Daniel bir gün tesadüfen tanıştığı Mila ile tutkulu bir gece geçirir. Fakat ertesi gün üvey oğlunun düğününde gelinin Mila olduğunu öğrenir...

Filmin senaryosunu, yönetmen Roberto Ando, 16 yaşında yazdığı bir öyküden yola çıkarak Salvatore Marcrelli ile birlikte kaleme almış. ‘Kraliçe Margot’, ‘Köprüdeki Kız’, ‘En Büyük Günah’ filmlerinden tanıdığımız usta Fransız oyuncu Daniel Auteuil ile ülkemizde de gösterilen Nova filminin baştan çıkartan yıldızı Anna Mouglalis başrolleri paylaşıyor. Aile kurumu, aşk, aldatma temalarını tartışma masasına yatıran İhtirasın Bedeli adı üzerinde, ihtirasın yan etkilerini perdeye taşıyor. Kısacası karmaşık ilişkiler konusunda uzman tipik bir Fransız draması sizleri bekliyor. Daniel Auteuil gibi doğal bir karizmanın rol aldığı her film izlenir.

GERİLİM/DRAM / İHTİRASIN BEDELİ

Le Prix Du Desir
Yönetmen:
Roberto Ando Oyuncular: Daniel Auteuil, Anna Mouglalis, Greta Scacchi
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle