GeriKelebek Açılış Sezen Aksu’dan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açılış Sezen Aksu’dan

Abone Olgoogle-news

Most Production’ın geçen yıla kadar Rumeli Hisarı'nda düzenlediği konserler bu yıl Açıkhava Tiyatrosu'na taşındı. Açılışı bu akşam 21.00'de yapılacak olan Açıkhava Konserleri 29 Ağustos'a kadar sürecek. Konser dizisi Sezen Aksu ile başlıyor. Biz de 10. yılını kutlayan bu konserlerde ilk yıldan beri sahneye çıkan Sezen Aksu ile konuştuk.

Rumeli Hisarı konserlerinde onuncu yılı kutluyorsunuz. Artık bu konserler sizin için alışkanlığa dönüşmüş olmalı...

On yılın ötesinde Şan Müzikholü'ne, Egemen Bostancı'ya kadar uzanan bir süreç söz konusu. Organizatörümüz Mustafa Oğuz ve müzisyen arkadaşlarımla birlikte nefes alıp verecek noktaya geldik. 10 yıl çok hoş bir yaşamışlık taşıyor içinde, kişisel duygulardan ülkeyle ilgili meselelere kadar binlerce duygu var. Bu konserler bir ritüele dönüştü. 10'uncu yıl nedeniyle çok coşkuluyuz; hezeyan ve heyecan hali içindeyiz. Abartmamaya çalışıyoruz ama duygu taşıyor içimizden. Tüm dileğim bu duyguyu bizi destekleyen dinleyicimize yansıtmak. Çünkü çok şey hak ettiler.

Bu konserlerde, dinleyicisiyle aranızda on yılda özel bir dostluk duygusu oluştu mu?

Evet, ikili ilişkilerde rastladığımız o kendini pazarlama duygusunun olmadığı, samimi bir ilişki oluştu. Bilirsiniz, insanlar zekálarını, sözcükleri, vücut dilini kullanarak kendilerini karşıdakine istedikleri gibi sunabilir. Burada müzik gibi dolaysız bir ilişki, sahici bir dostluk oluştu. Başlangıçtaki ürkmelerim, korkularım kayboldu; kendimi tanıdık, bildik, güvenli bir ortamda hissediyorum. Perdeler, örtüler kalktı; birbirimize içimizi gösteriyoruz. Bilirsiniz, kediler ancak kendilerini çok güvenli buldukları ortamda karınlarını açarlar. Biz, dinleyicilerle birbirimize karınlarımızı açıyoruz. Bu iki üç saatlik beraberliğe çok önem veriyorum; beklenenin üzerine çıkmak için çaba sarf ediyorum. Her şey yolunda gittiğinde tuhaf bir uyum ortamı yaratılıyor, herkese değip geçen ortak bir şeyler yaşanıyor, müzik denilen köprü insanlar arasında hiçbir şeyin başaramadığı sulhü temin ediyor.

Rumeli Hisarı sahnesindeki Sezen Aksu on yılda nasıl değişti?

Kendimi dışardan izlediğimde, sahnede artist olmanın getirdiği fazladan bir eda ve hal görürdüm. Şimdi bunun çok minimize olduğunu, her sanatçıda olan içgüdüsel beğenilme, alkışlanma beklentisinin yerini daha derin, anlamlı şeylerin aldığını hissediyorum. Bu vücut dilindeki fazlalıkları azaltıyor, daha sahici, insansı, içten yapıyor insanı. Her şeyi doğal akışına bırakıyorum. Duygu paylaşmadaki zorlamanın ne kadar kötü sonuçlar verdiğini yaşayarak gördüm çünkü.

10'uncu yılda Rumeli Hisarı'ndan Açıkhava'ya taşınmak zorunda kaldınız. Bir hırs yüzünden yaşanan bu zorunlu sürgün sözünü ettiğiniz duyguları zedeleyebilir mi?

Rumeli Hisarı Konserleri on yılda Mustafa Oğuz ve müzisyen arkadaşların katkılarıyla 1 milyon dolara ihaleye çıkabilecek duruma geldi. Bu gelişmenin hepimize faydası var. Orada sahneye çıkan herkese, bunu hırs haline getirenlere karşı da iyi şeyler hissetmek istiyorum. Bu duyguların üstünden atlayıp işimi yapmak istiyorum. Egemen Bostancı, en müthiş dekor insandır, derdi. Zaman ve mekán göreceli kavramlar, önemli olan aynı ortak duyguları paylaşabilmek.

10'uncu yılda özel bir repertuar hazırlamış olmalısınız. Sürpriz duygusunu zedelemeden, repertuar üzerine konuşabilir miyiz?

Kronolojik bir program yapmadık. Müzisyen arkadaşlarımla, geçmişten bugüne müzikte yaşadığımız yolculuğun seyri konsere de yansıyacak. Müzikalite, zekánın kullanımı, duygu bazında yaşanan seyrüsefer repertuarda yoğun şekilde hissedilecek sanırım. Yaklaşık 45 kişilik bir grup olacak sahnede. Yarkın Türk Ritmleri Topluluğu, Panik Atak, Şenyaylar Yaylı Grubu, GMC Nefesli Grubu ve Hülya Aksular'ın koreografisini hazırladığı bir dans topluluğuyla birlikte olacağız. Bu kadroyu az, öz ve yerli yerinde hazırlanmış bir programla sahneye getireceğiz. 45 kişilik ekip birbiriyle provalarda öylesine bütünleşti ki, dün prova sırasında ‘‘yahu biz nasıl ayrılacağız’’ dedi bazı arkadaşlar. Dilerim, oraya gelecek herkes için, müzisyenler ve dinleyiciler için, yaşamımıza soluk katacak bir konser olsun...

Biletler Açıkhava Tiyatrosu gişesi (0212 296 36 00-01) ve Vakkorama mağazalarından temin edilebilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle